Zdobądź siły na zmianę życia – Nother Wolf Osb

Date
lut, 26, 2016

397304-352x500Dawno już żadna książka tak bardzo nie zachęcała mnie do jej przeczytania. Cudowne wydanie z pełną ciepła szatą graficzną. Twarda oprawa, w środku materiałowa zakładka, niewielki rozmiar tomu, gruby papier z delikatnymi zdobieniami. Jest oczywiście jeszcze zachęcający opis z tyłu okładki: „Sam jesteśmy twórcami swojego życia”, czyż nie? I ta cudowna prezentacja na stronie wydawnictwa – można na niej przeczytać pierwsze fragmenty książki. Przy tym wydaniu ktoś się naprawdę bardzo postarał i nie można temu zaprzeczyć.

Kim jest Nother Wolf Osb? To mądry, głęboko wierzący człowiek, opat i prymas zakonu Benedyktynów z siedzibą w Rzymie. To duchowny, który nie zamknął się w hermetycznym i konserwatywnym spojrzeniu na świat. Wbrew wizji którą mylnie mógłby roztaczać tytuł i opis książki wcale nie mówi czytelnikom jak mają żyć, a tłumaczy pewne zależności. Opowiada na przykład o wojnach religijnym czy postępie techniki w kontekście nie dobra czy zła, a tolerancji i zrozumienia.

Wiele przedstawionych w książce prawd opiera się na doktrynie świętego Benedykta i nie każdy musi chcieć żyć w taki właśnie sposób. Nother Wolf Osb przedstawia jednak również koncepcję wolności i twierdzi, że życie dla bliźnich wcale jej nie ogranicza. Bo czy choćby poświęcanie czasu osobom, które kochamy to naprawdę tak wielkie wyrzeczenie?

Najbardziej aktualnym i chyba także najistotniejszym poruszanym w książce tematem są konflikty na tle religijnym. Również Kościół Katolicki nie pozostaje bez winy, o czym wyraźnie opowiada nam historia. Nie wszyscy potrafią dostosować się do postępu cywilizacyjnego i odnaleźć w nim odpowiednie dla siebie miejsce. Nie każdy niestety pojmuje znacznie słowa tolerancja i ma ochotę stosować się do ujętych w konstytucjach różnych krajów zasad.

Niestety skazą na pięknym wydaniu jest nie do końca dobra redakcja lub tłumaczenie (ponieważ nie mam pojęcia kto tu zawinił). W książce zdarzają się częste powtórzenia i tekst, który w innym wypadku płynnie by się czytało, czasami odrobinę zgrzyta. Słowa opata jednak potrafią przebić się przez ten niewielki dyskomfort, zwłaszcza gdy ten opowiada mrożące w żyłach historie. Podczas czytania takich fragmentów zapominamy, że tytuł „Zdobądź siły na zmianę życia” to wcale nie jest beletrystyczna powieść.

Przyznam, że zupełnie nie tego się spodziewałam, nie czuję się jednak zawiedziona. Nother Wolf Osb odsłonił przede mną kawałek świata i obdarował mnie spojrzeniem na pewne sprawy z nieco szerszej perspektywy. Jeżeli kiedykolwiek zastanawiałeś się nad sensem zarówno aktualnych jak i historycznych wydarzeń, postawiłeś pytania i nie znalazłeś na nie odpowiedzi, to miej pewność, że ta książka jest adresowana właśnie do ciebie. Polecam!

Dziękuję!

swietywojciech

Vicky

Trochę nieśmiała, zawsze odrobinę rozkojarzona i najczęściej w czymś głęboko zaczytana. Kocha fantastykę i kulturę Japonii. Z zamiłowaniem tworzy opowiadania i irytuje otaczających ją ludzi. Oprócz bloga (przez zupełny przypadek) prowadzi portale PapieroweMotyle, DuzeKa oraz Secretum. Ps. Nie zapomnij zostawić swojego linka w komentarzu, żebym również mogła odwiedzić Twoją stronę!

1 Comment

 1. Odpowiedz

  BrokenVision

  29 lutego 2016

  Dla mnie ta okładka wygląda jak tysiąc innych, ale nie oceniaj książki po okładce

Leave a comment

Ostatnie Recenzje

Bałtyk, przewodnik dla dużych i małych

Dobble

Kasane ♥ TOMY #05 – #07

Not Cinderella’s Type

Najpopularniejsze Opowiadania


 • Pieśń Księżyca

  Pieśń Księżyca

  Na niebie jasno świeciło słońce. Nie zasnuwały go żadne chmury, dzięki czemu widać było aż pięć z siedmiu księżyców Dareshi. Niewielu śmiałków zapuszczało się tak …Czytaj dalej »
 • Deja Vu

  Deja Vu

  Rozdział I Czuł jej strach. Wiedział, że to jego się bała. Dobrze. Tak właśnie powinno być. Siedziała na otomanie, w białej, sięgającej ziemi, koszuli nocnej. …Czytaj dalej »
 • Broken Visions

  Broken Visions

  Zbliżała się wiosna, czas kwitnących wiśni, ale w tym roku było wyjątkowo chłodno i deszczowo. Sayuri odnosiła wrażenie, że to najgorszy dzień jej życia. Właściwie, …Czytaj dalej »
 • Córka Demona

  Córka Demona

  Gabriela nie bawiła się dobrze. Wieczór okazał się kompletną porażką. Jarek z którym tutaj przyszła pewnie teraz wymiotował gdzieś w kącie. Czemu właściwie się z …Czytaj dalej »
 • Black & White

  Black & White

  Nastały ciężkie czasy. Z powodu globalnego ochłodzenia, które rozpoczęło się około 2030 roku ludzie zaczęli głodować. Na Ziemi wyczerpało się większość źródeł energii. W 2045 …Czytaj dalej »
 • Kropla Łez

  Kropla Łez

  Siedziałam skulona na podłodze, w rogu pokoju. Plecami opierałam się o zimną ścianę. Czułam się tak cholernie samotna, jak nigdy dotąd. Przez całe swoje życie …Czytaj dalej »
 • Jak w Bajce

  Jak w Bajce

  Stałam przed budynkiem mojej nowej szkoły. Był środek marca, a ja dopiero teraz miałam zacząć drugi semestr. Liceum imienia świętego Franciszka samo w sobie nie …Czytaj dalej »