Yuri to moja praca! ♥ TOMY #01 – #02

Date
maj, 22, 2023

Yuri to moja praca! 

W kwietniu bieżącego roku swoje miejsce miała premiera wyprodukowanego przez Passione i Studio Lings serialu anime „Yuri to moja praca!”, który powstał na podstawie mangi o tym samym tytule. Przy tej okazji manga zaczęła ukazywać się również w Polsce. Za mną już dwa pierwsze tomy, o których wam dzisiaj opowiem. 

Zarys fabuły

Hime Shiraki marzy o tym, by w przyszłości znaleźć sobie bogatego męża. Jest śliczna i w codziennym życiu potrafi odgrywać rolę aniołka, wygląda więc na to, że nic nie stanie jej na przeszkodzie w realizacji swojego planu. Pewnego jednak dnia potyka się i wpada na obcą dziewczynę, łamiąc jej rękę. Okazuje się, że nieznajoma pracuje w tematycznej kawiarni, której koncepcja oparta została na klasycznej (i prawdopodobnie wyimaginowanej) powieści „Dziewczęce serce”, opowiadającej o elitarnej, chrześcijańskiej żeńskiej akademii dla dziewcząt i jako pokrzywdzona zmusza Hime Shiraki, by ta ją zastąpiła. Nastolatce brakuje asertywności i nie potrafi się wykręcić od nowych obowiązków, więc chcąc nie chcąc wkracza w zupełnie nowy rozdział życia.  

Moja opinia i przemyślenia

Myślę, że na początku powinnam niewtajemniczonym czytelniczkom wyjaśnić znaczenie użytego w tytule mangi słowa yuri. Jest to wywodzący się z Japonii gatunek literacki przedstawiający intymne związki między kobietami. Choć zwykle jest kojarzony z ruchem LGBT, to w dziełach tego gatunku przedstawiane są również emocjonalne i duchowe relacje między kobietami, które niekoniecznie mają charakter romantyczny lub seksualny. W mangach dla młodzieży jest to więc często po prostu bardzo zażyła przyjaźń połączona z dużą dawką opiekuńczości. 

Manga jest ślicznie narysowana. Szczególnie dużą uwagę autor zwrócił na urok postaci, co myślę, w tym gatunku jest niezwykle ważnym elementem. Same bohaterki są bardzo ciekawe, różnią się od siebie, a ich kreacje są bogate. Komiks przyjemnie się czyta, powoli poznając historię, która przydarzyła się Hime Shiraki. Niektóre jej elementy bawią, inne zaskakują, a całość od samego początku trzyma wysoki poziom. To urocza i zabawna manga, która z humorem i wdziękiem opowiada szkolną historię.

Podsumowanie

Tytuł „Yuri to moja praca!” opowiada przyjemną, lekką historię, a zarazem odpręża i dostarcza rozrywki. Ma proste, ale ładne rysunki, które skupiają się przede wszystkim na zaprezentowaniu postaci. Chociaż akcja płynie nieco leniwie, to zdecydowanie jest na co popatrzeć. Polecam, bo serii warto dać szansę! Sama na pewno sięgnę po kolejne tomy. 

Dziękuję!

Przeczytaj również:

Darling in the Franxx ♥ TOMY #01 – #03

Vicky

Trochę nieśmiała, zawsze odrobinę rozkojarzona i najczęściej w czymś głęboko zaczytana. Kocha fantastykę i kulturę Japonii. Z zamiłowaniem tworzy opowiadania i irytuje otaczających ją ludzi. Oprócz bloga (przez zupełny przypadek) prowadzi portale PapieroweMotyle, DuzeKa oraz Secretum. Ps. Zostaw mi swój link w komentarzu, żebym również mogła odwiedzić Twoją stronę!

14 komentarzy

 1. Odpowiedz

  Paula

  8 czerwca 2023

  Myślę, że będę miała ten cykl na uwadze.

 2. Odpowiedz

  Marysia K

  8 czerwca 2023

  Widać z jakim zaangażowaniem wchodzisz w świat stworzony w mandze, czuje się Twój entuzjazm. Ja chyba za rzadko sięgam po ten gatunek

 3. Odpowiedz

  Recenzje Kiti

  1 czerwca 2023

  Ogólnie nie mówię nie. Już teraz zacznę polecać dalej.

  • Odpowiedz

   Vicky

   3 czerwca 2023

   To sympatyczna historia 🙂

 4. Odpowiedz

  Anna

  31 maja 2023

  Okładka bardzo zachęcająca. Rysunki mogę obejrzeć. Natomiast treści nie w moim typie.

 5. Odpowiedz

  Bookendorfina Izabela Pycio

  25 maja 2023

  Nie wczuwam się w takie klimaty, ale mam komu je polecać, tytuł zatem odnotowuję dla innych.

 6. Odpowiedz

  Martyna K.

  25 maja 2023

  Na pewno jest się czym zainteresować w wolnym czasie. Dziękuję za polecenie tego wydania.

 7. Odpowiedz

  Adrianna Andrzejewska

  25 maja 2023

  Pokażę mojej siostrze tę mangę, może akurat ją zainteresują. Chociaż z tego co wiem, ma jeszcze zaległe tomy do przeczytania z serii, które ma na półce.

 8. Odpowiedz

  Aga

  25 maja 2023

  Myślałam, czy kupić ja do biblioteki dla młodych czytelników, ale sama nie wiem…

 9. Odpowiedz

  dyedblonde

  25 maja 2023

  raczej nie sięgam po mangi i chyba mi się to nie zmieni, ale tutaj całkiem ciekawa tematyka

 10. Odpowiedz

  Joanna

  25 maja 2023

  Nie są to moje klimaty, ale z całą pewnością książka znajdzie wielu wiernych fanów.

 11. Odpowiedz

  Anszpi

  24 maja 2023

  Nie czytam takich książek, jestem fanem całkiem innych gatunków literackich, więc to nie dla mnie

 12. Odpowiedz

  Zuzanna

  24 maja 2023

  Osobiście unikam takich pozycji, bo nie potrafię się na nich skupić, ale moja siostra czyta je regularnie i podrzucę jej ten wpis. Może się zainteresuje.

 13. Odpowiedz

  Mała

  24 maja 2023

  Podoba mi się okładka *-* Muszę sobie zapamiętać i zerknąć, jak na półce zrobi się nieco luźniej 😀

Leave a comment

Ostatnie Recenzje

Akademia Crookhaven – J.J. Arcanjo

W krainie legend – gra na spostrzegawczość

Marriage Toxin ♥ TOMY #01 – #02

Moje szczęśliwe małżeństwo

Najpopularniejsze Artykuły