Wyścig – Jenny Martin

Date
maj, 06, 2016

wyscig-b-iext32732041Przyciągająca okładka, wiele obiecujący tytuł. Czy „Wyścig” rzeczywiście dostarczy czytelnikowi niezapomnianych wrażeń?

Phoebe żyje w świecie, którym rządzą wielkie korporacje. Cała reszta społeczeństwa spychana jest na margines. Ona jednak dąży do zdobycia w niekonwencjonalny sposób własnych pieniędzy i sławy. Bierze udział w nielegalnych wyścigach i jest naprawdę świetnym kierowcą. Do czasu gdy jeden ze współzawodników nie wsypał swoich towarzyszy. Phee zostaje złapana i skazana na zakład poprawczy, a gdy ukończy osiemnaście lat, na ciężką pracę w kolonii karnej. Alternatywą jest zostanie kierowcą rajdowym i twarzą jednej z najważniejszych, najbardziej wpływowych  korporacji.

Muszę przyznać, że powieść wywołuje we mnie mieszane uczucia. Początek jest bliźniaczo podobny do pierwszych scen z filmu „Need for speed”. Dalej fabuła jest równie schematyczna i przewidywalna, a wiele motywów wydawało mi się dziwnie znajomych (może to wina tego, że zbyt dużo czytam?). W drugiej połowie książki pisarka się jednak nieco rehabilituje i płynnie przechodzi do tworzenia dystopii.

Powieść czyta się rewelacyjnie wręcz szybko. Jenny Martin wykreowała fantastyczną, niezwykle wciągającą fabułę. Akcja „Wyścigu” toczy się wartko, chociaż historia miejscami staje się bardziej obyczajowa niż sensacyjna czy nawet po prostu fantastyczna. Ogólnie jednak myślę, że pisarka wiedziała co chce przekazać swoim czytelnikom i chociaż jest mi przykro, że tytułowych wyścigów było w książce tak naprawdę niezbyt wiele, to całość prezentuje się niezwykle barwnie i satysfakcjonująco. Oczywiście nie zabrakło również wątku romantycznego, nie wysuwa się on jednak na pierwszy plan.

Główna bohaterka to ciężki orzech do zgryzienia i mam co do niej mieszane uczucia. To właśnie z jej punktu widzenia przedstawiona została cała fabuła. Phoebe jest porywcza. Niewiele myśli o tym co robi. W jej zachowaniu i sposobie myślenia nie ma żadnej konsekwencji. Powiedzenie, że to postać która irytuje, byłoby sporym niedomówieniem. Z drugiej jednak strony książkowa bohaterka liczy sobie siedemnaście lat. Więc jaka powinna być? Nad wiek dojrzała i inteligentna? Niekoniecznie. Wydaje mi się, że jednak Jenny Martin wiedziała co robi i celowo stworzyła taką, a nie inną bohaterkę.

Szybkie samochody i ekstremalny sport wepchnięte w… powieść dla młodzieży. Bo tym właśnie jest „Wyścig” – ni mniej ni więcej tylko fantastyką dla nieco młodszych czytelników. Osobom, które tego właśnie po niej oczekują książkę jak najbardziej polecam – nie sposób się od niej oderwać.

Dziękuję!

akurat

Vicky

Trochę nieśmiała, zawsze odrobinę rozkojarzona i najczęściej w czymś głęboko zaczytana. Kocha fantastykę i kulturę Japonii. Z zamiłowaniem tworzy opowiadania i irytuje otaczających ją ludzi. Oprócz bloga (przez zupełny przypadek) prowadzi portale PapieroweMotyle, DuzeKa oraz Secretum. Ps. Nie zapomnij zostawić swojego linka w komentarzu, żebym również mogła odwiedzić Twoją stronę!

3 komentarze

 1. Odpowiedz

  Drusilla

  6 maja 2016

  Czegoś takiego chyba właśnie bym potrzebowała 🙂

 2. Odpowiedz

  Onna

  6 maja 2016

  Oo świetne te banerki robisz!

 3. Odpowiedz

  Natalia Z

  7 maja 2016

  Książka ciekawa 🙂 Przeczytam 🙂

Leave a comment

Ostatnie Recenzje

Bałtyk, przewodnik dla dużych i małych

Dobble

Kasane ♥ TOMY #05 – #07

Not Cinderella’s Type

Najpopularniejsze Opowiadania


 • Córka Demona

  Córka Demona

  Gabriela nie bawiła się dobrze. Wieczór okazał się kompletną porażką. Jarek z którym tutaj przyszła pewnie teraz wymiotował gdzieś w kącie. Czemu właściwie się z …Czytaj dalej »
 • Black & White

  Black & White

  Nastały ciężkie czasy. Z powodu globalnego ochłodzenia, które rozpoczęło się około 2030 roku ludzie zaczęli głodować. Na Ziemi wyczerpało się większość źródeł energii. W 2045 …Czytaj dalej »
 • Broken Visions

  Broken Visions

  Zbliżała się wiosna, czas kwitnących wiśni, ale w tym roku było wyjątkowo chłodno i deszczowo. Sayuri odnosiła wrażenie, że to najgorszy dzień jej życia. Właściwie, …Czytaj dalej »
 • Deja Vu

  Deja Vu

  Rozdział I Czuł jej strach. Wiedział, że to jego się bała. Dobrze. Tak właśnie powinno być. Siedziała na otomanie, w białej, sięgającej ziemi, koszuli nocnej. …Czytaj dalej »
 • Jak w Bajce

  Jak w Bajce

  Stałam przed budynkiem mojej nowej szkoły. Był środek marca, a ja dopiero teraz miałam zacząć drugi semestr. Liceum imienia świętego Franciszka samo w sobie nie …Czytaj dalej »
 • Pieśń Księżyca

  Pieśń Księżyca

  Na niebie jasno świeciło słońce. Nie zasnuwały go żadne chmury, dzięki czemu widać było aż pięć z siedmiu księżyców Dareshi. Niewielu śmiałków zapuszczało się tak …Czytaj dalej »
 • Muzyka Duszy

  Muzyka Duszy

  Królestwo Hanaji Dannae wtuliła twarz w dłonie cicho łkając. Złote włosy, które sięgały jej niemal bioder, falistą kaskadą opadały teraz na skuloną postać, niczym kurtyna …Czytaj dalej »