Wybacz mi, Leonardzie – Matthew Quick

Date
gru, 10, 2022

Wybacz mi, Leonardzie

Zdecydowaną zaletą Netflixa jest to, że tworzy ekranizacje książek pisarzy, na których być może bez filmu, czy serialu w ogóle nie zwrócilibyśmy uwagi. Jednym z takich Autorów jest moim zdaniem Matthew Quick, którego książki w Polsce zaczęły ponownie ukazywać się na fali sukcesu stworzonych na ich podstawie produkcji. 

Zarys fabuły

Leonard kończy osiemnaście lat, z pewnością jednak nie można powiedzieć, że jest szczęśliwy. Natłok różnych wydarzeń sprawia, że postanawia uczcić ten dzień, zabierając do szkoły broń, by zastrzelić swojego byłego najlepszego przyjaciela, a następnie siebie. Chłopiec dokładnie wszystko przemyślał i zanim popełni zbrodnie, a potem samobójstwo, zamierza jeszcze pożegnać się z kilkoma osobami. Czy którakolwiek z nich zauważy, że dzieje się coś niedobrego? 

Moja opinia i przemyślenia

Książkę czyta się szybko i z ciekawością. Do krótkich, pisanych w narracji pierwszoosobowej rozdziałów, dodane zostały listy z przeszłości. Historia porusza wiele trudnych tematów, opowiada o dojrzewaniu i związanych z nim problemach, które pewne osoby dotykają znacznie bardziej niż pozostałych. Pokazuje, jak wielką rolę w naszym życiu odgrywają najbliżsi i nasze codzienne otoczenie. Dobre słowo, czy drobny gest mogą mieć ogromną wagę. Ludzie są wytrzymali, ale każdy ma swoją granicę, której czasami już bardziej po prostu nie da się rozciągnąć. 

 „Wybacz mi, Leonardzie” to smutna, pełna emocji i niezwykle przejmująca historia, która niestety sprawia wrażenie aż nazbyt realnej. To wyjątkowa, ale łamiąca serce historia, w której z zapartym tchem śledziłam losy bohatera i zaczęłam zastanawiać się, czy sama znajduję odpowiednią ilość czasu dla własnych dzieci. Niestety współczesny świat pędzi zbyt szybko i trzeba pamiętać, że praca, to nie wszystko, chociaż czasami jest to naprawdę trudne. 

Podsumowanie

Tytuł „Wybacz mi, Leonardzie” jest jedną z tych wartościowych, zmuszających do refleksji lektur, które powinien przeczytać każdy nastolatek. Powieść jest świetnie napisana i dopracowana w najmniejszych szczegółach, również pod względem zarysu psychologicznego bohatera. Uważam, że to właśnie takie książki powinny znajdować się na licealnej liście lektur. Nie tylko zachęciłyby młodzież do czytania, ale też pozwoliły zrozumieć, że problemy młodych ludzi są doskonale znane światu i nie trzeba mierzyć się z nimi samodzielnie. Wystarczy poprosić o pomoc, nawet jeżeli nie można jej uzyskać od własnych rodziców. 

Dziękuję!

Przeczytaj również:

Dash i Lily. Czy to się uda? 

Vicky

Trochę nieśmiała, zawsze odrobinę rozkojarzona i najczęściej w czymś głęboko zaczytana. Kocha fantastykę i kulturę Japonii. Z zamiłowaniem tworzy opowiadania i irytuje otaczających ją ludzi. Oprócz bloga (przez zupełny przypadek) prowadzi portale PapieroweMotyle, DuzeKa oraz Secretum. Ps. Nie zapomnij zostawić swojego linka w komentarzu, żebym również mogła odwiedzić Twoją stronę!

14 komentarzy

 1. Odpowiedz

  Pojedztam.pl

  11 grudnia 2022

  Kojarzę tę książkę, ale nie miałam okazji jej czytać. Dobrze, że zmusza do refleksji.

 2. Odpowiedz

  Paulina Kwiatkowska

  11 grudnia 2022

  Na pewno warto mieć na uwadze tytuł, który powoduje, że warto podjąć refleksję.

 3. Odpowiedz

  Aga

  11 grudnia 2022

  Lubie takie książki. Recenzja zachęca do lektury!

 4. Odpowiedz

  Recenzje Kiti

  11 grudnia 2022

  Niewątpliwie warto jest zwrócić uwagę na to wydanie w wolnym czasie.

 5. Odpowiedz

  Żyć nie umierać

  12 grudnia 2022

  Nie mam Netflixa więc nie oglądam tam filmów. A książka wydaje się być ciekawa i możliwe, że poproszę o nią Gwiazdroa 🙂

 6. Odpowiedz

  Wędrowki po kuchni

  14 grudnia 2022

  Lubię takie dopracowane w każdym szczególe książki, więc ta z pewnościa jest godna polecenia

  • Odpowiedz

   Vicky

   15 grudnia 2022

   To wartościowa, a jednocześnie przyjemna lektura.

 7. Odpowiedz

  Paulina Kwiatkowska

  3 stycznia 2023

  Niewątpliwie jest to jedno z tych wydań, które może mnie zainteresować. Dziękuję za polecenie.

 8. Odpowiedz

  Marysia K

  15 kwietnia 2023

  Dokładnie tak, książki które Netflix zekranizował cieszą się dużą popularnością

Leave a comment

Ostatnie Recenzje

Bałtyk, przewodnik dla dużych i małych

Dobble

Kasane ♥ TOMY #05 – #07

Not Cinderella’s Type

Najpopularniejsze Opowiadania


 • Kropla Łez

  Kropla Łez

  Siedziałam skulona na podłodze, w rogu pokoju. Plecami opierałam się o zimną ścianę. Czułam się tak cholernie samotna, jak nigdy dotąd. Przez całe swoje życie …Czytaj dalej »
 • Black & White

  Black & White

  Nastały ciężkie czasy. Z powodu globalnego ochłodzenia, które rozpoczęło się około 2030 roku ludzie zaczęli głodować. Na Ziemi wyczerpało się większość źródeł energii. W 2045 …Czytaj dalej »
 • Deja Vu

  Deja Vu

  Rozdział I Czuł jej strach. Wiedział, że to jego się bała. Dobrze. Tak właśnie powinno być. Siedziała na otomanie, w białej, sięgającej ziemi, koszuli nocnej. …Czytaj dalej »
 • Broken Visions

  Broken Visions

  Zbliżała się wiosna, czas kwitnących wiśni, ale w tym roku było wyjątkowo chłodno i deszczowo. Sayuri odnosiła wrażenie, że to najgorszy dzień jej życia. Właściwie, …Czytaj dalej »
 • Muzyka Duszy

  Muzyka Duszy

  Królestwo Hanaji Dannae wtuliła twarz w dłonie cicho łkając. Złote włosy, które sięgały jej niemal bioder, falistą kaskadą opadały teraz na skuloną postać, niczym kurtyna …Czytaj dalej »
 • Jak w Bajce

  Jak w Bajce

  Stałam przed budynkiem mojej nowej szkoły. Był środek marca, a ja dopiero teraz miałam zacząć drugi semestr. Liceum imienia świętego Franciszka samo w sobie nie …Czytaj dalej »
 • Akademia

  Akademia

  Nie miałam ochoty tu być. Nigdy nie chciałam znaleźć się w tej szkole, ale mój ojciec miał na ten temat inne zdanie. Akademia wojskowa, według …Czytaj dalej »