Wszystkie Smaki Skandynawii – Claus Meyer

Date
sty, 22, 2017

wszystkie-smaki-skandynawii-b-iext46050617We wstępie Claus Meyer dzieli się z czytelnikami ciekawą informacją. Według tradycji jego kraju do niedawna jeszcze przyrządzanie smacznych posiłków dla najbliższych osób było bardzo źle widziane. Jeżeli człowiek chciał żyć długo i zdrowo, a potem uniknąć piekła, musiał jeść w najwyższym pośpiechu potrawy pozbawione smaku. Dopiero roczny pobyt we Francji otworzył Clausowi Meyerowi oczy i zainspirował go do zostania mistrzem kucharskim. W chwili obecnej należy do niego już kilka restauracji oraz sieć rzemieślniczych piekarni i delikatesów.

Książka „Wszystkie Smaki Skandynawii” została podzielona według czterech pór roku, ale nie jest to jej jedyny podział. Wyróżnione zostały również dania, a ich podział odnosi się przede wszystkim do głównych składników. Mamy więc mięso, ryby, dania lekkie, zupy i przystawki, wypieki i słodkości. Claus Meyer uznał, że niektóre produkty są tak bardzo godne uwagi, że potrzebują specjalnego opisu, na poświęconych tylko i wyłącznie im stronach – w ten sposób na piedestale postawił na przykład czarny bez (tu się z nim w stu procentach zgadzam).

smaki1

Książka zawiera wiele ciekawych, zarówno tych znanych jak i zupełnie innowacyjnych przepisów. Możemy w niej znaleźć również odrobinę prostoty, ale mimo tego wszystkie z prezentowanych dań i dodatków bez wahania moglibyśmy podać nawet w drogiej i wykwintnej restauracji. Wiąże się to jednak bezpośrednio z umieszczonym z tyłu „Manifestem nowej kuchni nordyckiej” podpisanym na Sympozjum Nordyckiej Kuchni w 2004 roku. Tamtejsi mistrzowie kucharscy chcieli nareszcie zaistnieć w gastronomicznym świecie.

smaki2

Ponieważ książka liczy sobie ponad 250 stron w większym niż standardowy formacie, nie sposób opisać całej jej zawartości. Stwierdziłam więc, że z racji obecnej pory roku, skupię się na rozdziale poświęconym zimie. Gravad z łososia, wątróbka cielęca, czerwona kapusta na ciepło, bruschetta z puree dyniowym i serem kozim to tylko nieliczne przykłady propozycji na tą porę roku. Nic tu jednak nie pozostaje bez wyrazu. Wszystkie dania muszą być odpowiednio przyprawione i ładnie podane, a w zwizualizowaniu tego pomagają liczne (naprawdę dobre) zdjęcia Andersa Schonnemanna.

„Wszystkie Smaki Skandynawii” to cudownie wydana, przepięknie ilustrowana książka kucharska. Muszę przyznać, że wielką ulgę przyniósł mi fakt, że wbrew obecnej modzie, nie skupia się na zdrowym odżywianiu, czasami w ogóle nie uzasadnionym naukowo. Claus Meyer prezentuje czytelnikom setki przeróżnych, bogatych w zioła, aromatycznych przepisów i myślę, że każdy będzie w stanie w jego książce odnaleźć coś idealnego dla siebie.

Dziękuję!

foksal

Vicky

Trochę nieśmiała, zawsze odrobinę rozkojarzona i najczęściej w czymś głęboko zaczytana. Kocha fantastykę i kulturę Japonii. Z zamiłowaniem tworzy opowiadania i irytuje otaczających ją ludzi. Oprócz bloga (przez zupełny przypadek) prowadzi portale PapieroweMotyle, DuzeKa oraz Secretum. Ps. Nie zapomnij zostawić swojego linka w komentarzu, żebym również mogła odwiedzić Twoją stronę!

2 komentarze

 1. Odpowiedz

  Dominika B

  25 stycznia 1970

  skandynawii ? już ją lubię! 😀 http://czynnikipierwsze.com/

 2. Odpowiedz

  Anna Stranc

  22 stycznia 2017

  Gratuluję opisu. Piękny. Szkoda tylko, że większości z tych produktów nie jem.

Leave a comment

Najnowsze Patronaty


 • nevermore
 • Fragile Heart
 • Wiedźmy Kijowa

Najpopularniejsze Opowiadania


 • Jak w Bajce

  Jak w Bajce

  Stałam przed budynkiem mojej nowej szkoły. Był środek marca, a ja dopiero teraz miałam zacząć drugi semestr. Liceum imienia świętego Franciszka samo w sobie nie …Czytaj dalej »
 • Kropla Łez

  Kropla Łez

  Siedziałam skulona na podłodze, w rogu pokoju. Plecami opierałam się o zimną ścianę. Czułam się tak cholernie samotna, jak nigdy dotąd. Przez całe swoje życie …Czytaj dalej »
 • Córka Demona

  Córka Demona

  Gabriela nie bawiła się dobrze. Wieczór okazał się kompletną porażką. Jarek z którym tutaj przyszła pewnie teraz wymiotował gdzieś w kącie. Czemu właściwie się z …Czytaj dalej »
 • Pieśń Księżyca

  Pieśń Księżyca

  Na niebie jasno świeciło słońce. Nie zasnuwały go żadne chmury, dzięki czemu widać było aż pięć z siedmiu księżyców Dareshi. Niewielu śmiałków zapuszczało się tak …Czytaj dalej »
 • Akademia

  Akademia

  Nie miałam ochoty tu być. Nigdy nie chciałam znaleźć się w tej szkole, ale mój ojciec miał na ten temat inne zdanie. Akademia wojskowa, według …Czytaj dalej »
 • Deja Vu

  Deja Vu

  Rozdział I Czuł jej strach. Wiedział, że to jego się bała. Dobrze. Tak właśnie powinno być. Siedziała na otomanie, w białej, sięgającej ziemi, koszuli nocnej. …Czytaj dalej »
 • Black & White

  Black & White

  Nastały ciężkie czasy. Z powodu globalnego ochłodzenia, które rozpoczęło się około 2030 roku ludzie zaczęli głodować. Na Ziemi wyczerpało się większość źródeł energii. W 2045 …Czytaj dalej »