Wbrew sobie – Michał Bednarski

Date
kwi, 27, 2019

Nie wiem, czy istnieje jakiś gatunek popularniejszy od kryminałów i powieści sensacyjnych. Wydawać by się mogło, że w tej kwestii wszystko już zostało powiedziane, chociażby w kilkudziesięciu tytułach, które ukazały się spod pióra sławnej Agathy Christie. Co, jednak gdyby historia była aż nazbyt realistycznie wtopiona w naszą rzeczywistość?

Jesteśmy w posiadaniu odkrycia, które zrewolucjonizuje polski system energetyczny. (…) Z przyjemnością ogłaszam, że w Polsce znaleziono bardzo obszerne, nieodkryte dotąd źródła gazu łupkowego.

Zarys fabuły

W Polsce zawrzało. Odkryto ogromne złoża gazu i kraj dąży ku niezależności energetycznej. Nie każdemu się to jednak podoba. Padają trupy. Jako kozła ofiarnego policja znalazła sobie Daniela Nowaka, dziennikarza, który starał się zdobyć dobry materiał. Czy uda się mu udowodnić swoją niewinność, jednocześnie nie padając ofiarą rosyjskiej mafii? 

Przemyślenia

Nieznane wydawnictwo, debiut literacki, książka praktycznie bez ocen w Internecie. Możecie sobie wyobrazić czego się spodziewałam. Być może również dlatego lektura „Wbrew sobie” okazała się dla mnie tak niezwykle przyjemnym doświadczeniem. 

Głównym bohaterem powieści jest dziennikarz freelancer, który w całą sprawę wplątuje się tylko i wyłącznie dlatego, że chce napisać świetny artykuł i na dobre ugruntować swoje niepewne jeszcze miejsce w świecie mediów. Nie jest on jednak jedyną, dobrze opisaną postacią w książce. Autor przedstawia nam naprawdę wiele osób, w interesujących fragmentach z ich codziennego życia. Poznajemy prowadzących śledztwo policjantów, znajomych Daniela, a nawet samą ofiarę. Taki zabieg nadaje kryminałowi realizmu i sprawia, że czytelnik staje się bardziej zaangażowany. 

Moja opinia

Do debiutów literackich zazwyczaj podchodzę bardzo sceptycznie, ale w tym wypadku byłam naprawdę mile zaskoczona. Powieść jest świetnie napisana. Z początku się tego nie zauważa, ale gdy akcja się rozwija, zaczyna płynąć wartkim nurtem, porywając ze sobą czytelnika. Fabuła książki jest niezwykle realistyczna, a z racji, że dzieje się w Polsce, to naprawdę nie trudno uwierzyć, że wcale nie jest fikcją. Jej fragmenty doskonale do siebie pasują niczym w układance. Obok świetnie skonstruowanego wątku sensacyjnego pojawia się również miejsce na wiele różnych przemyśleń i pewność, że nie tylko w literaturze wiele rzeczy jest ustawionych, a przeciętni obywatele są zgrabnie okłamywani. 

Wbrew sobie” to niezwykle udany debiut młodego Autora, Michała Bednarskiego. Udowodnił on, że to życie przynosi nam najlepsze inspiracje i zgrabnie wykorzystał szumny temat, tworząc w oparciu o niego literacką fikcję. Jeżeli masz ochotę spędzić wieczór z dobrą powieścią kryminalno-sensacyjną, to śmiało możesz sięgnąć po „Wbrew sobie”. Z pewnością się nie zawiedziesz. Polecam! 

Za egzemplarz recenzencki dziękuję Autorowi

Zapraszam do odwiedzenia

Michał Bednarski – strona domowa.

Vicky

Trochę nieśmiała, zawsze odrobinę rozkojarzona i najczęściej w czymś głęboko zaczytana. Kocha fantastykę i kulturę Japonii. Z zamiłowaniem tworzy opowiadania i irytuje otaczających ją ludzi. Oprócz bloga (przez zupełny przypadek) prowadzi portale PapieroweMotyle, DuzeKa oraz Secretum. Ps. Zostaw mi swój link w komentarzu, żebym również mogła odwiedzić Twoją stronę!

20 komentarzy

 1. Odpowiedz

  Aneta

  2 maja 2019

  Chętnie sięgnę po tę pozycję. Polscy autorzy są dla mnie interesujący.

 2. Odpowiedz

  Promotorka czytenictwa

  2 maja 2019

  Lubię każdy powiew świeżości oraz książki, w których bohaterem jest dziennikarz. Chętnie zapoznałabym się z tą pozycję.

  • Odpowiedz

   Vicky

   2 maja 2019

   Mam podobnie, możliwe, że nawet trochę się utożsamiam z takim bohaterem, gdyż przez pewien czas była to moja praca zawodowa. 🙂

 3. Odpowiedz

  Sylwia R

  1 maja 2019

  Ooooo jestem zainteresowana! ❤️ Lubię ten typ! 😘 Bardzo fajnie się zapowiada 😊

 4. Odpowiedz

  Katarzyna Krasoń

  30 kwietnia 2019

  Oooo ja podchodzę do debiutów bardzo podobnie. Jestem ciekawa dlaczego to bohatera policja obrała sobie na kozła ofiarnego. Mam nadzieję, że uda mi się kiedyś tego dowiedzieć.

 5. Odpowiedz

  Luna Fisher

  30 kwietnia 2019

  Ostatnio wielu mało znanych autorów zgłasza się do mnie i prosi o recenzję, jeśli tylko książka wtapia się w mój czytelniczy kontent to bardzo chętnie ją biorę bo lubię pomagać autorom, a często książki które oferują są świetne.

  • Odpowiedz

   Vicky

   2 maja 2019

   Myślę, że to kwestia doboru wydawnictwa. Niektóre same doskonale promują twórczość debiutantów.

 6. Odpowiedz

  Joanna | Organiczni.eu

  29 kwietnia 2019

  Brzmi zachęcająco! Debiuty bywają naprawdę świetne, a ten porusza ciekawy i aktualny wątek źródeł energii. Zainteresuję się 🙂

 7. Odpowiedz

  Marysia K

  29 kwietnia 2019

  Kilka razy miałam.przyjemność czytać udany debiut chociaż tak jak ty podchodzę do tego typu książek ostrożnie. Ten tytuł jednak warto zapamiętać i przeczytać

 8. Odpowiedz

  Katarzyna Jakubas

  29 kwietnia 2019

  Czy będzie to dobra pozycja dla osoby, która nie ma zbyt dużego doświadczenia z kryminałami? Chciałabym przeczytać tę pozycję, ale nie wiem, czy będzie odpowiednia 🙂

  • Odpowiedz

   Vicky

   29 kwietnia 2019

   Sama nie jestem zagorzałą czytelniczką kryminałów, zresztą widać po blogu, jak rzadko się pojawiają. Ten był naprawdę dobrze napisany i poruszał wiele spraw, które mogą zainteresować każdego.

 9. Odpowiedz

  Życiewksiążkach

  29 kwietnia 2019

  Wow! Wydaje się czymś, co totalnie muszę przeczytać, tym bardziej, że ostatnio przeczytałam parę kryminałów i totalnie mnie wkręciły w ten gatunek!

 10. Odpowiedz

  ew

  29 kwietnia 2019

  Lubię dawać szansę debiutantom tym bardziej, że niejednokrotnie byłam pozytywnie zaskoczona. Może i ta książką mi się spodoba 🙂

 11. Odpowiedz

  Irena Bujak

  27 kwietnia 2019

  Lubię debiuty, odkrywanie nowych autorów jest, jak przygoda – nigdy nie wiesz na co się trafi. Kryminały czytam dość rzadko, a ten brzmi naprawdę ciekawie. Może się skuszę przy okazji.

 12. Odpowiedz

  zaczytanamarzycielka8

  27 kwietnia 2019

  Cieszę się, że mamy tak wiele debiutujących autorów, którzy naprawdę wnoszą coś wartościowego. Cały czas przekonuje się do polskich autorów a szczególnie tych piszących kryminały. Tej książce również planuje dać szansę i cieszę się, że wpadłam na tę recenzję bo pewnie nie wiedziałabym nic o tej pozycji.

 13. Odpowiedz

  Justyna

  27 kwietnia 2019

  Cieszę się, że krajowa literatura coraz bardziej się rozwija 🙂

 14. Odpowiedz

  Kasia

  27 kwietnia 2019

  Zapowiada się bardzo ciekawa lektura. Przeczytam 🙂

 15. Odpowiedz

  Bookendorfina Izabela Pycio

  27 kwietnia 2019

  Przyznam, że przygoda czytelnicza zapowiada się obiecująco, kilka elementów zwróciło moją uwagę, chętnie przyjrzę się bliżej książce. 🙂

 16. Odpowiedz

  Aleksandra_B

  27 kwietnia 2019

  Już od jakiegoś czasu obserwuję, jak mało znane wydawnictwa wyciągają rękę do debiutantów, pomagają im spełnić marzenie związane z wydaniem książki. Tylko brakuje mi przy tym jakiejś większej reklamy, aby jednak zostać zauważonym w tym tłumie panoszącym się na naszym rynku czytelniczym.
  Lubię sięgać po debiuty literackie, a w szczególności od naszych rodaków. Wtedy pozwalam sobie wyobrażać, że jestem takim cichym bohaterem, który pomaga tym autorom zdobyć kolejnych czytelników. A jako że zrecenzowana przez Ciebie książka niezwykle mnie zaciekawiła swoją prawdziwością (nie wiem, jak inaczej to określić) oraz ciekawą fabułą, chętnie bym się z nią zapoznała. 😉

Leave a comment

Ostatnie Recenzje

Bądź tak po prostu – Ewelina Dobosz

Everdell 

Odrodzona jako czarny charakter w grze Otome ♥ TOMY #08 – #09

Moje szczęśliwe małżeństwo

Najpopularniejsze Artykuły