W pogoni za proroctwem – Brandon Mull

Date
paź, 26, 2013

wpogoni„W pogoni za proroctwem” to już trzeci tom barwnej i pełnej niebezpieczeństw serii „Pozaświatowcy” autorstwa światowej już sławy baśniopisarza Brandon’a Mull’a. Jest to twórca, którego czytelnicy znają przede wszystkim z cudownego cyklu powieściowego „Baśniobór”, w którym udowodnił, że ma niezwykłą, bujną wyobraźnię, którą potrafi wykorzystać, przelewając genialne pomysły na karty książki. „Pozaświatowcy”, choć są tytułem nieco mroczniejszym, ani odrobinę nie pozostają w tyle za poprzednią serią pisarza.

Jason i Rachel, mimo że urodzeni gdzie indziej, w swoich sercach już stali się obywatelami Lyrianu – świata, który potrzebuje bohaterów. Chociaż szanse na to by pokonać złego cesarza Maldora są nikłe, oni nie zamierzają się poddawać. Wraz z nowo zdobytymi sojusznikami wyruszają na dwie, oddzielne misje, by nareszcie dopełnić proroctwa. Cała przyszłość Lyrianu zależy teraz wyłącznie od dwójki dzieci – na dodatek Pozaświatowców. Czy ich misje zakończą się powodzeniem?

Trzeci tom wydaje się prostszy od dwóch poprzednich. Napisany jest dobrze i ciekawie, ale nie zawiera w sobie już tej pełnej dawki niespodzianek, którą zazwyczaj czytelników obdarowuje pisarz. Za to zakończenie jest wzruszające – ale jakie, tego zdradzała nie będę. Myślę, że i tak każdy, kto czytał poprzednie części, sięgnie i po ostatnią – nawet uprzedzony przed tym, że wyszła nieco mniej udana. Myślę, że fanów literatury tworzonej przez Brandona Mulla raczej w Polsce nie zabraknie. Nie raczy on dzieci wizjami tęczowej, pełnej kwiatów krainy i właśnie dlatego uważam, że nigdy się im nie znudzi. Dlatego również powieść spełnia wymagania stawiane przez dorosłych.

„Pozaświatowcy” to seria niezwykła i wciągająca. Fabuła jest pomysłowa, a akcja toczy się wartko. Na dodatek, mimo że jest to trylogia, pisarz zostawił sobie miejsce na to, by powrócić do świata Lyrianu (mam nadzieję) z wielkim hukiem. Również wydawnictwo Mag spisało się znakomicie. Cały cykl pojawił się w przeciągu roku, także czytelnicy nie zdążyli jeszcze zapomnieć co działo się w poprzednich częściach, a czytanie każdej kolejnej było jak jedzenie świeżych, ciepłych bułeczek.

Nie pozostaje mi nic innego, jak całą twórczość Brandona Mulla gorąco wszystkim polecić. Jego książki to barwne, nieco mroczne baśnie, nadające się nie tylko dla dzieci, a dla każdego, kto lubi marzyć. Części wiadomo – zdarzają się zarówno lepsze, jak i gorsze, ale jeżeli mam ocenić bibliografię pisarza jako całość, to powiem jedynie, że jestem nią zachwycona.

Za egzemplarz recenzencki serdecznie dziękuję wydawnictwu MAG

MAG

28 października 2013

Vicky

Trochę nieśmiała, zawsze odrobinę rozkojarzona i najczęściej w czymś głęboko zaczytana. Kocha fantastykę i kulturę Japonii. Z zamiłowaniem tworzy opowiadania i irytuje otaczających ją ludzi. Oprócz bloga (przez zupełny przypadek) prowadzi portale PapieroweMotyle, DuzeKa oraz Secretum. Ps. Nie zapomnij zostawić swojego linka w komentarzu, żebym również mogła odwiedzić Twoją stronę!

Leave a comment

Najnowsze Patronaty


 • nevermore
 • Fragile Heart
 • Wiedźmy Kijowa

Ostatnie Recenzje

Największy blef to jedna z najbardziej udanych książek o pokerze

Dobble

Yuri to moja praca! ♥ TOMY #01 – #02

Not Cinderella’s Type

Najpopularniejsze Opowiadania


 • Broken Visions

  Broken Visions

  Zbliżała się wiosna, czas kwitnących wiśni, ale w tym roku było wyjątkowo chłodno i deszczowo. Sayuri odnosiła wrażenie, że to najgorszy dzień jej życia. Właściwie, …Czytaj dalej »
 • Pieśń Księżyca

  Pieśń Księżyca

  Na niebie jasno świeciło słońce. Nie zasnuwały go żadne chmury, dzięki czemu widać było aż pięć z siedmiu księżyców Dareshi. Niewielu śmiałków zapuszczało się tak …Czytaj dalej »
 • Jak w Bajce

  Jak w Bajce

  Stałam przed budynkiem mojej nowej szkoły. Był środek marca, a ja dopiero teraz miałam zacząć drugi semestr. Liceum imienia świętego Franciszka samo w sobie nie …Czytaj dalej »
 • Kropla Łez

  Kropla Łez

  Siedziałam skulona na podłodze, w rogu pokoju. Plecami opierałam się o zimną ścianę. Czułam się tak cholernie samotna, jak nigdy dotąd. Przez całe swoje życie …Czytaj dalej »
 • Deja Vu

  Deja Vu

  Rozdział I Czuł jej strach. Wiedział, że to jego się bała. Dobrze. Tak właśnie powinno być. Siedziała na otomanie, w białej, sięgającej ziemi, koszuli nocnej. …Czytaj dalej »
 • Muzyka Duszy

  Muzyka Duszy

  Królestwo Hanaji Dannae wtuliła twarz w dłonie cicho łkając. Złote włosy, które sięgały jej niemal bioder, falistą kaskadą opadały teraz na skuloną postać, niczym kurtyna …Czytaj dalej »
 • Akademia

  Akademia

  Nie miałam ochoty tu być. Nigdy nie chciałam znaleźć się w tej szkole, ale mój ojciec miał na ten temat inne zdanie. Akademia wojskowa, według …Czytaj dalej »