Uważaj, czego pragniesz – Adele Parks

Date
sie, 06, 2022

Uważaj, czego pragniesz

Jak daleko ludzie są w stanie się posunąć, gdy w grę wchodzą naprawdę wielkie pieniądze? Adele Parks porusza ten wątek w swojej najnowszej powieści „Uważaj, czego pragniesz”. Czy dobrze udało jej się ugryźć taki mający ogromny wpływ na ludzką psychikę i zachowania temat?

Zarys fabuły

Cotygodniowe nadawanie kuponu loterii, zawsze z tymi samymi liczbami, to wieloletnia tradycja trzech przyjaźniących się ze sobą rodzin. Mimo kłótni jedna z rodzin nadaje kupon i zdobywa główną nagrodę, czyli aż 18 milionów funtów brytyjskich. Greenwoodowie stają się bogaci i nie mają zamiaru dzielić się wygraną. Układ staje się nieważny, ale to nie zniechęca pozostałych rodzin, by również rościć sobie prawo do wygranej. Co wydarzy się, gdy rodziny spotkają się w sądzie? 

Moja opinia i przemyślenia

Doskonały pomysł pisarki niestety tym razem został nieco gorzej zrealizowany, bo do lektury wkradło się wiele dłużyzn. Powieść, która z założenia mogłaby być świetnym thrillerem psychologicznym stała się historią za bardzo obyczajową. Ciekawe zwroty akcji pojawiają się dopiero pod sam koniec książki, który faktycznie trzyma w napięciu i dla którego warto poznać ten tytuł. 

Mocną stroną historii Adele Parks z całą pewnością są kreacje bohaterów. Pisarka świetnie oddała ich profile psychologiczne i różne reakcje na wygraną. Wiele ich zachowań wydaje się wręcz przesadzona (zarówno pozytywnych, jak i negatywnych), ale mimo wszystko niezwykle realistyczna i prawdopodobna, szczególnie w dzisiejszym świecie. Czytelnik doskonale widzi, co chciała mu przekazać pisarka, a później zostaje mu jedynie wyciągnąć z lektury własne wnioski. 

Myślę, że „Uważaj, czego pragniesz” to książka odpowiednia dla czytelników lubiących śledzić ludzkie losy i zaczytywać się w powieściach obyczajowych. Niestety osoby, które miały nadzieję na mocny thriller psychologiczny z dreszczykiem mogą, tak jak ja, być całokształtem odrobinę zawiedzione. 

Podsumowanie

„Uważaj, czego pragniesz” spod pióra Adele Parks to książka idealnie obrazująca ludzkie zachowania w obliczu nie lada fortuny. Jeżeli, drogi czytelniku, tego właśnie oczekujesz czytając opis z tyłu okładki, to śmiało sięgaj po ten tytuł, a lektura na pewno okaże się satysfakcjonująca. Jeżeli jednak masz ochotę przeczytać mocny thriller psychologiczny, to tu go niestety nie znajdziesz. Warto wówczas rozejrzeć się za zupełnie inną powieścią.   

Dziękuję!

 

Przeczytaj również:

O jedno cię proszę – Laura Dave

Vicky

Trochę nieśmiała, zawsze odrobinę rozkojarzona i najczęściej w czymś głęboko zaczytana. Kocha fantastykę i kulturę Japonii. Z zamiłowaniem tworzy opowiadania i irytuje otaczających ją ludzi. Oprócz bloga (przez zupełny przypadek) prowadzi portale PapieroweMotyle, DuzeKa oraz Secretum. Ps. Zostaw mi swój link w komentarzu, żebym również mogła odwiedzić Twoją stronę!

10 komentarzy

 1. Odpowiedz

  Bookendorfina Izabela Pycio

  25 sierpnia 2022

  Książka w moich klimatach czytelniczych, z chęcią umówię się z nią na spotkanie. 🙂

 2. Odpowiedz

  Agnieszka D.

  10 sierpnia 2022

  Nie lubię, gdy w fabule pojawiają się dłużyzny, odciąga to moja uwagę od głównego tematu.

 3. Odpowiedz

  Ala

  9 sierpnia 2022

  Szkoda, że książka momentami się dłuży. Obawiam się, że nie do końca jest to lektura dla mnie, ale kto wie… może kiedyś. 😉

 4. Odpowiedz

  Martyna K

  9 sierpnia 2022

  Do samego końca nie domyśliłam się zakończenia tej książki. To spory plus.

 5. Odpowiedz

  Wędrowki po kuchni

  9 sierpnia 2022

  Fabuła mnie przekonuje więc z pewnością kiedyś na nią się skuszę 🙂

 6. Odpowiedz

  Agnieszka

  9 sierpnia 2022

  Ja jednak liczę na thrillery, które mnie jakoś zaskoczą mocną fabułą. Aczkolwiek okładka tej pozycji jest piękna i przyciąga wzrok.

 7. Odpowiedz

  Recenzje Kiti

  9 sierpnia 2022

  Na uwagę na pewno zasługuje nietypowy pomysł na fabułę tego wydania.

 8. Odpowiedz

  Pojedztam

  8 sierpnia 2022

  Pomysł na fabułę i jej wykonanie przypadły mi do gustu.

 9. Odpowiedz

  Paulina

  8 sierpnia 2022

  Podobała mi się i jej zakończenie było dla mnie zaskakujące.

 10. Odpowiedz

  Agama

  8 sierpnia 2022

  Zastanawiałabym się czy motyw wygranej na loterii i klotni przyjaciół mlze zbudować dobry thriller,ale jak napisałaś,że miejscami się dłuży to jiz straciłam ochote na sprawdzanie potencjału:)

Leave a comment

Ostatnie Recenzje

Siedem razy eks – Lucy Vine

Wsiąść do Pociągu: Europa

Re: Zero ♥ TOMY #01 – #02

Not Cinderella’s Type

Najpopularniejsze Opowiadania


 • Jak w Bajce

  Jak w Bajce

  Stałam przed budynkiem mojej nowej szkoły. Był środek marca, a ja dopiero teraz miałam zacząć drugi semestr. Liceum imienia świętego Franciszka samo w sobie nie …Czytaj dalej »
 • Pieśń Księżyca

  Pieśń Księżyca

  Na niebie jasno świeciło słońce. Nie zasnuwały go żadne chmury, dzięki czemu widać było aż pięć z siedmiu księżyców Dareshi. Niewielu śmiałków zapuszczało się tak …Czytaj dalej »
 • Broken Visions

  Broken Visions

  Zbliżała się wiosna, czas kwitnących wiśni, ale w tym roku było wyjątkowo chłodno i deszczowo. Sayuri odnosiła wrażenie, że to najgorszy dzień jej życia. Właściwie, …Czytaj dalej »
 • Akademia

  Akademia

  Nie miałam ochoty tu być. Nigdy nie chciałam znaleźć się w tej szkole, ale mój ojciec miał na ten temat inne zdanie. Akademia wojskowa, według …Czytaj dalej »
 • Muzyka Duszy

  Muzyka Duszy

  Królestwo Hanaji Dannae wtuliła twarz w dłonie cicho łkając. Złote włosy, które sięgały jej niemal bioder, falistą kaskadą opadały teraz na skuloną postać, niczym kurtyna …Czytaj dalej »
 • Black & White

  Black & White

  Nastały ciężkie czasy. Z powodu globalnego ochłodzenia, które rozpoczęło się około 2030 roku ludzie zaczęli głodować. Na Ziemi wyczerpało się większość źródeł energii. W 2045 …Czytaj dalej »
 • Córka Demona

  Córka Demona

  Gabriela nie bawiła się dobrze. Wieczór okazał się kompletną porażką. Jarek z którym tutaj przyszła pewnie teraz wymiotował gdzieś w kącie. Czemu właściwie się z …Czytaj dalej »