Trawa bardziej zielona – Magdalena Kołosowska

Date
sty, 28, 2016

 

trawa-bardziej-zielona-b-iext30888587Pierwszym co rzuca się w oczy w przypadku książki „Trawa bardziej zielona” jest pastelowa, zapowiadająca romans okładka. Zaprojektowana została ślicznie, obiecując pełną ciepła, wzruszającą historię. Czy taką właśnie znaleźć można w środku?

Maja ma trzydzieści lai i męża, w którym właściwie chyba nigdy nie była naprawdę zakochana. Żyje z dnia na dzień, coraz bardziej pogrążając się w szarej rzeczywistości. Swoje marzenia i cele powoli zaczyna realizować dopiero w momencie gdy jej mąż wyjeżdża za granicę. Czyżby życie bez niego miało okazać się znacznie lepsze niż u jego boku?

„Trawa bardziej zielona” to kolejny tytuł z gatunku literatury obyczajowej, który twierdzi, że najpierw trzeba być nieszczęśliwym i niespełnionym życiowo, żeby móc zaznać miłości, ciepła rodzinnego i szczęścia. Dlaczego żadna z typowych bohaterek tego gatunku nie może od początku wiedzieć czego w życiu chce? Schematem książka przypomina mi serial telewizyjny, cieszy mnie jednak, że nie ma w niej wręcz fantastycznych zwrotów akcji. Jest zdecydowanie bardziej realistyczna i normalna, a to przemawia na jej korzyść. Jeżeli mam ochotę poczytać fantastykę, to sięgam po ten właśnie gatunek.

Nie do końca przypadły mi do gustu styl i język Autorki. Przykładowo na końcu pierwszej strony pojawia się “Ale dlaczego? Się pytam!” i jest to moim zdaniem dostatecznie wymowny przykład.  Wypowiedzi bohaterów przypominają niekiedy rozmowy prowadzone między gimnazjalistami, a nie osobami dorosłymi, w wieku, w którym zakłada się już własne rodziny. Fabuła opisana została z różnych perspektyw, dzięki czemu dokładnie możemy poznać wszystkich bohaterów. Uważam, że to bardzo dobry zabieg, który świetnie sprawdził się także w tym wypadku.

Myślę, że powieść niesie ze sobą bardzo pozytywne przesłanie. Zwraca uwagę na to jak wartościowe są nasze własne pasje i marzenia, bez realizacji których trudno być w życiu szczęśliwym. Może warto zaryzykować porzucając szarą rzeczywistość i iść naprzód, ku tęczy, zgodnie z tym co dyktuje nam serce.

„Trawa bardziej zielona” to okraszona lekkim humorem, przyjemnie napisana powieść obyczajowa, która jednak nie jest pozbawiona wad. Jeżeli szukamy arcydzieła, to tytuł ten zdecydowanie odpada, gdy jednak ktoś liczy na wciągające, „babskie czytadło”, z zabawnymi wpadkami językowymi, lektura jest skierowana właśnie do niego i takim czytelnikom książkę jak najbardziej polecam.

Za egzemplarz recenzencki serdecznie dziękuję wydawnictwu Feeria

569cf2cec9_wydawnictwo-feeria-podroze

Vicky

Trochę nieśmiała, zawsze odrobinę rozkojarzona i najczęściej w czymś głęboko zaczytana. Kocha fantastykę i kulturę Japonii. Z zamiłowaniem tworzy opowiadania i irytuje otaczających ją ludzi. Oprócz bloga (przez zupełny przypadek) prowadzi portale PapieroweMotyle, DuzeKa oraz Secretum. Ps. Nie zapomnij zostawić swojego linka w komentarzu, żebym również mogła odwiedzić Twoją stronę!

Leave a comment

Ostatnie Recenzje

Bałtyk, przewodnik dla dużych i małych

Dobble

Kasane ♥ TOMY #05 – #07

Not Cinderella’s Type

Najpopularniejsze Opowiadania


 • Muzyka Duszy

  Muzyka Duszy

  Królestwo Hanaji Dannae wtuliła twarz w dłonie cicho łkając. Złote włosy, które sięgały jej niemal bioder, falistą kaskadą opadały teraz na skuloną postać, niczym kurtyna …Czytaj dalej »
 • Black & White

  Black & White

  Nastały ciężkie czasy. Z powodu globalnego ochłodzenia, które rozpoczęło się około 2030 roku ludzie zaczęli głodować. Na Ziemi wyczerpało się większość źródeł energii. W 2045 …Czytaj dalej »
 • Jak w Bajce

  Jak w Bajce

  Stałam przed budynkiem mojej nowej szkoły. Był środek marca, a ja dopiero teraz miałam zacząć drugi semestr. Liceum imienia świętego Franciszka samo w sobie nie …Czytaj dalej »
 • Broken Visions

  Broken Visions

  Zbliżała się wiosna, czas kwitnących wiśni, ale w tym roku było wyjątkowo chłodno i deszczowo. Sayuri odnosiła wrażenie, że to najgorszy dzień jej życia. Właściwie, …Czytaj dalej »
 • Kropla Łez

  Kropla Łez

  Siedziałam skulona na podłodze, w rogu pokoju. Plecami opierałam się o zimną ścianę. Czułam się tak cholernie samotna, jak nigdy dotąd. Przez całe swoje życie …Czytaj dalej »
 • Pieśń Księżyca

  Pieśń Księżyca

  Na niebie jasno świeciło słońce. Nie zasnuwały go żadne chmury, dzięki czemu widać było aż pięć z siedmiu księżyców Dareshi. Niewielu śmiałków zapuszczało się tak …Czytaj dalej »
 • Deja Vu

  Deja Vu

  Rozdział I Czuł jej strach. Wiedział, że to jego się bała. Dobrze. Tak właśnie powinno być. Siedziała na otomanie, w białej, sięgającej ziemi, koszuli nocnej. …Czytaj dalej »