Transcendencja

Date
paź, 09, 2014

Transcendencja-DVDGłównym zadaniem badań nad sztuczną inteligencją jest konstruowanie maszyn i programów komputerowych zdolnych do realizacji wybranych funkcji umysłu i ludzkich zmysłów niepoddających się prostej numerycznej algorytmizacji. Takie badania jednak od samego początku toczyć muszą walkę z ludzkimi obawami i moralnością. Wielu pisarzy i wizjonerów snuje przypuszczenia na temat tego, jak tragiczne mogłyby być w skutkach. Na tej podstawie właśnie opiera się film zatytułowany “Transcendencja”.

Przenosimy się do niezbyt odległej przyszłości. Pracujący nad stworzeniem sztucznej inteligencji naukowcy zostają zaatakowani w wielu różnych laboratoriach. Nikt nie przyznaje się do akcji, ale kula, która trafia Willa Castera (Johny Depp) jest zatruta i choć mężczyzna został ledwie draśnięty, teraz umiera w wyniku choroby popromiennej. Zdesperowana żona, odnajduje badania, które naukowcy przeprowadzali na małpach. Ten eksperyment był prawie udany. Evelyn Caster (Rebecca Hall) tuż przed śmiercią męża podejmuje próbę przeniesienia jego umysłu z umierającego ciała do komputera. Nikt nie wie jakie będzie to miało rezultaty, wszyscy poza nią samą jednak uważają, że to bardzo zły pomysł…

Transcendentny to inaczej wymykający się zwykłemu ludzkiemu doświadczeniu, wykraczający poza zasięg ludzkiego poznania przy pomocy podstawowych pięciu zmysłów. Tytuł idealnie do filmu pasuje, ponieważ podstawowym założeniem fabuły było niezrozumienie i brak potrzebnej, popartej dowodami naukowymi, wiedzy. Film jest przejmujący, realistyczny i bardzo prawdziwy. Opowiada o zaufaniu własnym przeczuciom, o tym co słuszne, o strachu przed nieznanym.

Podobała mi się realizacja filmu. Przedstawione sceny były skupione na konkretnych elementach tym samym zwracając na nie większą uwagę oglądającego. Trochę bolało niewykorzystanie znanej i cenionej obsady, którą udało się zdobyć Wally’emu Pfisterowi do swojego reżyserskiego debiutu. Równie dobrze mogliby oni zostać zastąpieni jakimiś zupełnie nieznanymi aktorami. Pozytywną stroną dzieła była natomiast niejednoznaczność i wiele odcieni szarości – tu nic nie było zupełnie dobre ani zupełnie złe, a bohaterowie musieli kierować się swoimi własnymi odczuciami. Trudno im było zaufać sobie nawzajem.

Fabuła i jej idea to główny element “Transcendencji”. Efektów specjalnych jest niewiele, a z pewnością nie są tak widowiskowe jak w wielu produkcjach tego gatunku. Akcja, oprócz kilka momentów, toczy się powoli, stopniowo. Całość opiera się na rozważaniach i naszym subiektywnym spojrzeniu na idee dobra oraz zła. Twórca filmu nie narzuca nam żadnej oceny, postrzeganie tego co zostało przedstawione zależy tylko i wyłącznie od nas samych.

Choć “Transcendencja” zbiera wiele zróżnicowanych opinii, mnie osobiście film się bardzo podobał. Ma swoje niedociągnięcia, ale jest ciekawy i powoduje wiele przemyśleń. Nie jest to ogłupiające widowisko, tylko coś znacznie bardziej poważnego. Myślę, że chociażby z tego powodu warto byłoby ten film obejrzeć. Ja w każdym razie się przy nim nie nudziłam.

Za egzemplarz recenzencki serdecznie dziękuję Monolith Studio

monolith

Vicky

Trochę nieśmiała, zawsze odrobinę rozkojarzona i najczęściej w czymś głęboko zaczytana. Kocha fantastykę i kulturę Japonii. Z zamiłowaniem tworzy opowiadania i irytuje otaczających ją ludzi. Oprócz bloga (przez zupełny przypadek) prowadzi portale PapieroweMotyle, DuzeKa oraz Secretum. Ps. Nie zapomnij zostawić swojego linka w komentarzu, żebym również mogła odwiedzić Twoją stronę!

1 Comment

 1. Odpowiedz

  Sheti

  9 października 2014

  Miałam iść na to do kina, ale jakoś nie dałam rady, ale mam naprawdę ochotę na ten film!

Leave a comment

Najnowsze Patronaty


 • nevermore
 • Fragile Heart
 • Wiedźmy Kijowa

Ostatnie Recenzje

Największy blef to jedna z najbardziej udanych książek o pokerze

Dobble

Yuri to moja praca! ♥ TOMY #01 – #02

Not Cinderella’s Type

Najpopularniejsze Opowiadania


 • Black & White

  Black & White

  Nastały ciężkie czasy. Z powodu globalnego ochłodzenia, które rozpoczęło się około 2030 roku ludzie zaczęli głodować. Na Ziemi wyczerpało się większość źródeł energii. W 2045 …Czytaj dalej »
 • Córka Demona

  Córka Demona

  Gabriela nie bawiła się dobrze. Wieczór okazał się kompletną porażką. Jarek z którym tutaj przyszła pewnie teraz wymiotował gdzieś w kącie. Czemu właściwie się z …Czytaj dalej »
 • Kropla Łez

  Kropla Łez

  Siedziałam skulona na podłodze, w rogu pokoju. Plecami opierałam się o zimną ścianę. Czułam się tak cholernie samotna, jak nigdy dotąd. Przez całe swoje życie …Czytaj dalej »
 • Muzyka Duszy

  Muzyka Duszy

  Królestwo Hanaji Dannae wtuliła twarz w dłonie cicho łkając. Złote włosy, które sięgały jej niemal bioder, falistą kaskadą opadały teraz na skuloną postać, niczym kurtyna …Czytaj dalej »
 • Deja Vu

  Deja Vu

  Rozdział I Czuł jej strach. Wiedział, że to jego się bała. Dobrze. Tak właśnie powinno być. Siedziała na otomanie, w białej, sięgającej ziemi, koszuli nocnej. …Czytaj dalej »
 • Akademia

  Akademia

  Nie miałam ochoty tu być. Nigdy nie chciałam znaleźć się w tej szkole, ale mój ojciec miał na ten temat inne zdanie. Akademia wojskowa, według …Czytaj dalej »
 • Broken Visions

  Broken Visions

  Zbliżała się wiosna, czas kwitnących wiśni, ale w tym roku było wyjątkowo chłodno i deszczowo. Sayuri odnosiła wrażenie, że to najgorszy dzień jej życia. Właściwie, …Czytaj dalej »