To tylko pierwsze wrażenie – Chaz Hayden

Date
mar, 22, 2024
To tylko pierwsze wrażenie

To tylko pierwsze wrażenie 

„To tylko pierwsze wrażenie” jest powieścią, która z pozoru wydaje się kolejną historią nastolatka zmieniającego otoczenie i próbującego odnaleźć się w nowym miejscu. Jednak już od pierwszych stron autor udowadnia, że to nie będzie zwykła opowieść.

Zarys fabuły

Główny bohater, Harris, nie jest typowym protagonistą młodzieżowych książek. Jego życie na wózku inwalidzkim stawia przed nim wyzwania, z którymi musi się mierzyć na co dzień. Harris to chłopiec pełen życia, mimo ograniczeń fizycznych. Wyróżnia go nie tylko jego niepełnosprawność, ale przede wszystkim pasja do symboliki kolorów, co stanowi niezwykłe tło dla rozgrywających się wydarzeń.

Przygoda zaczyna się, gdy Harris przeprowadza się do New Jersey i poznaje Mirandę, swoją nową pielęgniarkę. Miranda, mieszanka czerwieni i pomarańczy, staje się dla niego oknem na świat. To ona pomaga mu w nawiązaniu nowych znajomości, w tym z Nory Fischer – dziewczyną, która mimo że go zauroczyła, wydaje się dla Harrisa nieosiągalna.

Moja opinia i przemyślenia

Autor wspaniale oddaje wewnętrzny świat nastolatka, jego lęki, marzenia i pragnienie bycia postrzeganym jako ktoś więcej niż tylko “chłopak na wózku”. Język, jakim się posługuje, jest prosty, ale zarazem głęboki i pełen emocji, co sprawia, że czytelnik od pierwszych stron zostaje wciągnięty w świat Harrisa. Wyczytałam w sieci, że to literacki debiut Chaz’a Hayden’a, który muszę powiedzieć wysoko podniósł poprzeczkę innym debiutantom. Bardzo spodobało mi się tłumaczenie Igi Wiśniewskiej, myślę, że dzięki niej książka wiele zyskała. Uważam, także, że zmiana okładki to mistrzostwo świata. Bardzo nie spodobała mi się ta z oryginału, a nasza polska nie tylko przyciąga wzrok, ale też w pewien sposób jest dla mnie kojąca. 

~ ♦ ~ ♦ ~ ♦ ~

Porównanie okładek 

 

~ ♦ ~ ♦ ~ ♦ ~

„To tylko pierwsze wrażenie” jest opowieścią o dorastaniu i radzeniu sobie z niepełnosprawnością. To także historia o przyjaźni, miłości, akceptacji i walce o własne marzenia. Przyjaźń Harrisa z Mirandą i ich wzajemna lojalność są pięknie przedstawione i pokazują, jak ważne w życiu są prawdziwe relacje. Na szczególną uwagę zasługuje sposób, w jaki autor porusza temat niepełnosprawności. Robi to z ogromną wrażliwością i szacunkiem, jednocześnie nie unikając trudnych tematów. Pokazuje, że niepełnosprawność nie definiuje człowieka, a przeszkody można pokonywać z uśmiechem i determinacją.

Podsumowanie

Myślę, że „To tylko pierwsze wrażenie” to książka, która zmusza do refleksji i pokazuje, że pierwsze wrażenie nie zawsze jest tym najważniejszym. To opowieść pełna ciepła, humoru i życiowej mądrości, która na długo zostaje w pamięci czytelnika. Zdecydowanie polecam każdemu, kto szuka głębi w młodzieżowej powieści. Warto dać jej szansę! 

Egzemplarz recenzencki otrzymałam od wydawcy.

Przeczytaj również:

Radio Silence – Alice Oseman

Vicky

Trochę nieśmiała, zawsze odrobinę rozkojarzona i najczęściej w czymś głęboko zaczytana. Kocha fantastykę i kulturę Japonii. Z zamiłowaniem tworzy opowiadania i irytuje otaczających ją ludzi. Oprócz bloga (przez zupełny przypadek) prowadzi portale PapieroweMotyle, DuzeKa oraz Secretum. Ps. Zostaw mi swój link w komentarzu, żebym również mogła odwiedzić Twoją stronę!

14 komentarzy

 1. Odpowiedz

  Paula

  26 marca 2024

  Bardzo odpowiada mi możliwość zapoznania się z niebanalną propozycją, w której dodatkowo nie brakuje humoru.

 2. Odpowiedz

  Angela

  26 marca 2024

  Takie historie są fajne i jednocześnie są dla dorosłych i młodych, a to jest dla mnie mega ważne.

 3. Odpowiedz

  Sisters92

  25 marca 2024

  Moim zdaniem, pierwsze wrażenie nigdy nie powinno być tym najważniejszym, ale wiadomo, że różnie bywa.

 4. Odpowiedz

  Martyna K.

  25 marca 2024

  Widzę, że książka porusza ważny temat niepełnosprawności, więc tym bardziej dziękuję za zwrócenie mojej uwagi na ten tytuł.

 5. Odpowiedz

  Iga

  24 marca 2024

  Ostatnio coraz więcej dobrego słyszę o tej książce! „To tylko pierwsze wrażenie” wpada na listę do przeczytania 😉 Dziękuję

 6. Odpowiedz

  KonfabulaPL

  24 marca 2024

  Cieszę się, że coraz więcej jest tematów, którym miejsce na przemyślenie poświęca literatura młodzieżowa.

 7. Odpowiedz

  Ania

  24 marca 2024

  Rzeczywiscie polska okladka jest duzo ciekawsza a i ksiazka zapowiada sie interesujaco.

 8. Odpowiedz

  Bookendorfina Izabela Pycio

  24 marca 2024

  Nastoletniość to szczególny czas w życiu człowieka, cechuje się dużą wrażliwością w sferze kształtowania własnej tożsamości, okres stawiający spore wewnętrzne wyzwania, dobrze, że na rynku są książki, które pomagają młodym czytelnikom przez to przejść bardziej świadomie.

 9. Odpowiedz

  Joanna

  23 marca 2024

  Bardzo interesującą książka. Koniecznie muszę się z nią zapoznać. Fajne, że zostaly w niej poruszone tak ważne tematy.

 10. Odpowiedz

  Ciekawska Magdalena

  22 marca 2024

  Uwielbiam takie książki muszę ją koniecznie przeczytać

 11. Odpowiedz

  Drusilla

  22 marca 2024

  Książka wyglada na ciekawą i wartościową 😊

Leave a comment

Ostatnie Recenzje

Córka z Grecji – Soraya Lane

W krainie legend – gra na spostrzegawczość

Odrodzona jako czarny charakter w grze Otome ♥ TOMY #08 – #09

Moje szczęśliwe małżeństwo

Najpopularniejsze Artykuły