Radio Silence – Alice Oseman

Date
mar, 07, 2024

Radio Silence

Radio SilenceW dzisiejszym świecie, gdzie młodzi ludzie stają przed wieloma wyborami dotyczącymi ich przyszłości, książka „Radio Silence” spod pióra Alice Oseman jawi się jako niezwykle aktualne dzieło. Na pierwszy rzut oka może wydawać się kolejną opowieścią o dorastaniu, ale w rzeczywistości niesie ze sobą znacznie więcej niż typowa powieść dla młodzieży. To szczera, poruszająca serce historia o poszukiwaniu własnej tożsamości, zrozumieniu, przyjaźni i przełamywaniu społecznych konwencji.

O czym jest książka?

„Radio Silence” skupia się na życiu Frances Janvier, ambitnej uczennicy, której całe życie kręci się wokół nauki i marzenia o dostaniu się na wymarzone studia na Cambridge. Jednak jej spokojne i uporządkowane życie ulega zmianie, gdy spotyka Aleda Lasta, ekscentrycznego twórcę jej ulubionego podcastu, Universe City. To spotkanie otwiera przed Frances nowy świat, w którym zaczyna dostrzegać, że być może istnieje coś więcej poza akademickim sukcesem.

Moja opinia i przemyślenia

Alice Oseman z niezwykłą wrażliwością oddaje głos młodym ludziom, którzy na co dzień zmagają się z presją sukcesu, własnymi oczekiwaniami i oczekiwaniami społeczeństwa. „Radio Silence” jest książką, która mówi czytelnikom: Nie jesteście sami. Frances, z całym swoim zmaganiem o akceptację samej siebie, staje się bohaterką, z którą łatwo się identyfikować. Podobnie jak ona, wielu z nas zmaga się z problemem niewiedzy, czego naprawdę pragniemy od życia i próbą nie zważania na to, czego oczekują od nas inni.

To, co szczególnie urzekło mnie w powieści, to sposób, w jaki autorka porusza temat przyjaźni. Relacja Frances i Aleda nie jest typowym wątkiem romansowym — jest czymś znacznie głębszym. Oseman ukazuje tu dynamikę przyjaźni opartej na głębokim porozumieniu, akceptacji i wsparciu, co jest świeżym podejściem w literaturze YA. Dodatkowo, elementy dotyczące fandomu i toksycznego rodzicielstwa są przedstawione z dużą dozą wrażliwości i świadomości, co dodaje powieści warstwę społecznego komentarza. Wplecione nawiązania do innych prac Oseman, jak „Heartstopper”, są miłym akcentem, który fani autorki z pewnością docenią.

Podsumowanie

„Radio Silence” to książka, która zmusza do refleksji, zarówno nad własnymi marzeniami, jak i sposobem, w jaki postrzegamy sukces i szczęście. Alice Oseman doskonale oddaje głos pokolenia Z, pokazując, że droga do samoakceptacji nie zawsze jest prosta, ale zawsze wartościowa. Ta historia to przypomnienie, że prawdziwe szczęście znajduje się nie tylko w akademickich osiągnięciach, ale w autentycznych ludzkich relacjach i odwadze, by być sobą.

Dla mnie „Radio Silence” jest książką wyjątkową — taką, która zostaje w sercu na długo po przewróceniu ostatniej strony. Jej autorka nie tylko pokazuje, ale i udowadnia, że literatura młodzieżowa może być głęboka, mądra i niezwykle istotna. Polecam ją każdemu, kto kiedykolwiek czuł się zagubiony między oczekiwaniami innych a własnymi pragnieniami. To lektura obowiązkowa dla tych, którzy szukają swojej drogi i głosu w tym głośnym świecie.

Za egzemplarz recenzencki dziękuję wydawcy.

Przeczytaj również:

Loveless – Alice Oseman

Vicky

Trochę nieśmiała, zawsze odrobinę rozkojarzona i najczęściej w czymś głęboko zaczytana. Kocha fantastykę i kulturę Japonii. Z zamiłowaniem tworzy opowiadania i irytuje otaczających ją ludzi. Oprócz bloga (przez zupełny przypadek) prowadzi portale PapieroweMotyle, DuzeKa oraz Secretum. Ps. Zostaw mi swój link w komentarzu, żebym również mogła odwiedzić Twoją stronę!

10 komentarzy

 1. Odpowiedz

  MonimePL

  11 marca 2024

  Ja mam ją na liście do przeczytania, bo kocham komiksy autorki, a i niektóre jej nowele są całkiem ciekawe.

 2. Odpowiedz

  Angela

  10 marca 2024

  Myślę, że jest to idealna książka dla każdego młodego człowieka, któremu zmaga się z problemami przedstawionymi w książce, ale i dla rodzica by pokazać mu, jak czuje się jego dziecko.

 3. Odpowiedz

  Aneta

  8 marca 2024

  Już zapisana na listę życzeń. Bardzo dobrze napisana recenzja po której nie pozostaje nic innego jak tylko sięgnąć po taką pozycję. Uczynię to z ogromną przyjemnością. 🙂

 4. Odpowiedz

  Martyna K

  7 marca 2024

  Lubię poznawać twórczość tej autorki. Jest się w czym zaczytać w wolnym czasie.

 5. Odpowiedz

  Anna

  7 marca 2024

  Bardzo mnie zachęciłaś do przeczytania tej książki. Z pewnością też podam ją dalej.

 6. Odpowiedz

  Anna

  7 marca 2024

  Tez mam wiele takich ksiazek dla mlodziezy, ktore sa niezwykle madre i potrzebne, i ktore uwielbiam.

  • Odpowiedz

   Vicky

   7 marca 2024

   W tym gatunku naprawdę można się wykazać 🙂

Leave a comment

Ostatnie Recenzje

Córka z Grecji – Soraya Lane

W krainie legend – gra na spostrzegawczość

Odrodzona jako czarny charakter w grze Otome ♥ TOMY #08 – #09

Moje szczęśliwe małżeństwo

Najpopularniejsze Artykuły