Teoria niegrzecznej dziewczynki – Hubert Hadded

Date
mar, 19, 2015

1067012241Bohaterki powieści „Teoria niegrzecznej dziewczynki” to postacie autentyczne, które odegrały ważną rolę w historii seansów spirytystycznych. Kate i Margaret Fox mieszkały wraz z rodzicami w Hydesville w stanie Nowy Jork, w domu, o którym mówiono, że jest “nawiedzony” przez duchy. Dziewczynki sensację wywołały w momencie gdy opracowały system porozumiewania się z rzekomym duchem.

Książka opowiada historię sióstr Fox, Kate oraz Margaret, od dzieciństwa aż do śmierci oraz wielu (niekiedy zupełnie przypadkowo) pojawiających się w ich życiu ludzi. Gdy rozchodzi się wiadomość, że dziewczynki potrafią rozmawiać z duchami, wzbudza to coraz większe zainteresowanie mieszkańców miasteczka i coraz głośniejszy i mocniejszy w skutkach sprzeciw kościoła. Okazuje się jednak, że rozmowy z duchami mogą być całkiem praktycznym, dochodowym zajęciem.

Powieść, choć sama w sobie niewątpliwie ciekawa, napisana została w taki sposób, że kompletnie do mnie nie przemawia i to wcale nie dlatego, że nie lubię literatury z tego okresu. Na przykład takim „Domkiem na prerii” po prostu mogę się zaczytywać. „Teoria niegrzecznej dziewczynki” natomiast wydała mi się napisana bezosobowo. Mimo epizodów kiedy Kate świetnie się bawi rozmawiając ze swoim duchem, a Margaret jest szczerze przerażona, w historii zabrakło tej możliwości zżycia się z bohaterami, zrozumienia kierujących nimi motywów oraz uczuć.

Tytułowi „Teoria niegrzecznej dziewczynki” trzeba przyznać, że napisany został plastycznie i literacko. Idealnie oddaje klimat przedstawionych w nim czasów. To zdecydowanie jego mocne strony. Podobało mi się również to, że Hubert Hadded nie poddaje istnienia duchów w wątpliwość. W stworzonej przez niego historii siostry Fox naprawdę posiadały niezwykły dar, a dla młodszej z nich, Kate, rozmowy z duchem nazwanym Mr Splitfood były wręcz naturalne – jakby na świecie nigdy nie istniało nic bardziej zwyczajnego.

Z pewnością powieść zmusza do refleksji, ciężko by było się nad nią nie zastanawiać. Nie chodzi tylko o istnienie życia po śmierci, ale sam fakt jak przewrotny może być los. Wystarczy jeden płatek śniegu, by wywołać całą, groźną lawinę. Myślę, że „Teoria niegrzecznej dziewczynki” spod pióra Huberta Haddeda, francuskiego poety i historyka sztuki, to książka bardziej niż godna uwagi. Każdemu, kogo chociaż odrobinę zaciekawiła historia sióstr Fox, serdecznie ten tytuł polecam.

Za egzemplarz recenzencki serdecznie dziękuję grupie wydawniczej Foksal

foksal

Vicky

Trochę nieśmiała, zawsze odrobinę rozkojarzona i najczęściej w czymś głęboko zaczytana. Kocha fantastykę i kulturę Japonii. Z zamiłowaniem tworzy opowiadania i irytuje otaczających ją ludzi. Oprócz bloga (przez zupełny przypadek) prowadzi portale PapieroweMotyle, DuzeKa oraz Secretum. Ps. Nie zapomnij zostawić swojego linka w komentarzu, żebym również mogła odwiedzić Twoją stronę!

2 komentarze

 1. Odpowiedz

  lobuzio

  19 marca 2015

  XIX wiek jest fajny, ale zasadniczo w ujęciu klasyków. Stoker i inni. Ksiazki raczej nie przeczytam, gdyż średnio lubię duchy, a grozę lubię w klasycznym wydaniu.

 2. Odpowiedz

  Iga

  23 marca 2015

  Przyznam, że kliknęłam w tą pozycję bo zaintrygował mnie tytuł. Spodziewałam się zgoła innej fabuły, ale to co tutaj zastałam mnie zaciekawiło. Rozmowy z duchami to całkiem ciekawy temat książek. Chętnie sprawię sobie egzemplarz i przeczytam, Pozdrawiam

Leave a comment

Ostatnie Recenzje

Ten pierwszy ostatni dzień – Adam Silvera

Dobble

Kasane ♥ TOMY #05 – #07

Not Cinderella’s Type

Najpopularniejsze Opowiadania


 • Muzyka Duszy

  Muzyka Duszy

  Królestwo Hanaji Dannae wtuliła twarz w dłonie cicho łkając. Złote włosy, które sięgały jej niemal bioder, falistą kaskadą opadały teraz na skuloną postać, niczym kurtyna …Czytaj dalej »
 • Jak w Bajce

  Jak w Bajce

  Stałam przed budynkiem mojej nowej szkoły. Był środek marca, a ja dopiero teraz miałam zacząć drugi semestr. Liceum imienia świętego Franciszka samo w sobie nie …Czytaj dalej »
 • Pieśń Księżyca

  Pieśń Księżyca

  Na niebie jasno świeciło słońce. Nie zasnuwały go żadne chmury, dzięki czemu widać było aż pięć z siedmiu księżyców Dareshi. Niewielu śmiałków zapuszczało się tak …Czytaj dalej »
 • Deja Vu

  Deja Vu

  Rozdział I Czuł jej strach. Wiedział, że to jego się bała. Dobrze. Tak właśnie powinno być. Siedziała na otomanie, w białej, sięgającej ziemi, koszuli nocnej. …Czytaj dalej »
 • Córka Demona

  Córka Demona

  Gabriela nie bawiła się dobrze. Wieczór okazał się kompletną porażką. Jarek z którym tutaj przyszła pewnie teraz wymiotował gdzieś w kącie. Czemu właściwie się z …Czytaj dalej »
 • Broken Visions

  Broken Visions

  Zbliżała się wiosna, czas kwitnących wiśni, ale w tym roku było wyjątkowo chłodno i deszczowo. Sayuri odnosiła wrażenie, że to najgorszy dzień jej życia. Właściwie, …Czytaj dalej »
 • Black & White

  Black & White

  Nastały ciężkie czasy. Z powodu globalnego ochłodzenia, które rozpoczęło się około 2030 roku ludzie zaczęli głodować. Na Ziemi wyczerpało się większość źródeł energii. W 2045 …Czytaj dalej »