Tam gdzie mieszkam – Brenda Rufener

Date
kwi, 26, 2020

Tam gdzie mieszkam

Książki młodzieżowe to nie zawsze lekkie, pozbawione poważnych problemów historie. „Tam gdzie mieszkam” spod pióra Brendy Rufener porusza niezwykle trudny temat i uświadamia czytelnikom, że nie każdy ma w życiu łatwy start. Bohaterka powieści jednak się nie poddaje i robi wszystko, by utrzymać się na powierzchni. 

Zarys fabuły

Linden Rose ma nieciekawą sytuację rodzinną i od pewnego czasu nie ma gdzie się podziać. Ponieważ jednak naprawdę lubi swoją szkołę i nie wyobraża sobie życia bez przyjaciół, w obawie przed tym, że zabierze ją opieka społeczna, nie zamierza nikomu zdradzać swojej tajemnicy. Gdy tylko ma taką możliwość, nocuje w budynku szkoły lub w szatni dla sportowców. Dorabia natomiast, pomagając w domu opieki dla starszych osób. Stara się myśleć nad każdym, kolejnym krokiem, by mimo swojej trudnej sytuacji móc żyć, jak każda zwyczajna nastolatka.  

Moja opinia i przemyślenia

„Tam gdzie mieszkam” to świetnie napisana, niezwykle wciągająca historia, która obok nastoletnich problemów porusza również niezwykle poważne sprawy. Dodatkowo są to problemy, o których na co dzień po prostu się nie mówi. Mimo tego, że istnieje wiele pomagających dzieciom organizacji, to tak naprawdę nikt się nimi personalnie nie przejmuje. W przypadku głównej bohaterki książki spod pióra Brendy Rufener było na szczęście inaczej. Nie wiadomo, jak potoczyłaby się ta historia, gdyby ostatecznie nikt się nią nie zainteresował. 

Mimo że powieść jest literacką fikcją, to jednak Autorka użyła w niej kilku faktów, o czym można dowiedzieć się pod koniec książki. Myślę, że ta historia uczy nas, że nie powinniśmy przechodzić obojętnie obok cudzej krzywdy, szczególnie wtedy, gdy mamy realną możliwość, by komuś pomóc. Powieść ma bardzo pozytywne przesłanie i myślę, że warto ją przeczytać i podsunąć młodym ludziom oraz osobom, które mają okazję z nastolatkami współpracować (nauczyciele, opiekunowie, rodzice). 

Podsumowanie

Tam gdzie mieszkam” to wciągająca, dobrze opowiedziana historia, która porusza problem bezdomności i ubóstwa wśród młodych ludzi. Niestety nie każdy rodzi się w opiekuńczej, kochającej go rodzinie. Na takie pozbawione tego luksusu osoby Autorka właśnie zwraca szczególną uwagę. Książka, oprócz samej przyjemnej, lekko napisanej, młodzieżowej opowieści niesie ze sobą również niezwykle ważne przesłanie. Lekturę oczywiście polecam. Myślę, że warto się z nią zapoznać. 

Dziękuję!

Vicky

Trochę nieśmiała, zawsze odrobinę rozkojarzona i najczęściej w czymś głęboko zaczytana. Kocha fantastykę i kulturę Japonii. Z zamiłowaniem tworzy opowiadania i irytuje otaczających ją ludzi. Oprócz bloga (przez zupełny przypadek) prowadzi portale PapieroweMotyle, DuzeKa oraz Secretum. Ps. Nie zapomnij zostawić swojego linka w komentarzu, żebym również mogła odwiedzić Twoją stronę!

26 komentarzy

 1. Odpowiedz

  Kamila

  5 maja 2020

  Jak byłam młodsza, to lubiłam sięgać po takie książki. Teraz sięgam po młodzieżówki już nie tak często, a jeżeli nawet to raczej jest to fantastyka. Podoba mi się jednak fabuła i może się skuszę 🙂

 2. Odpowiedz

  Martyna

  4 maja 2020

  Będę miała na uwadze ten tytuł 🙂

 3. Odpowiedz

  Radosna - Książki jak narkotyk

  30 kwietnia 2020

  Chyba warto dać jej szanse i po nią sięgnąć. Ostatnio coraz częściej sięgam po młodzieżówki.

  Książki jak narkotyk

 4. Odpowiedz

  Katarzyna

  29 kwietnia 2020

  Uwielbiam młodzieżówki z przesłaniem. Muszę przyjrzeć się jej bliżej bo myślę że to książka dla mnie 🙂

 5. Odpowiedz

  włóczykijka

  28 kwietnia 2020

  Jej, muszę przyznać, że Twoja recenzja bardzo mnie zaciekawiła i z chęcią przeczytałabym tę książkę, bo lubię, kiedy literatura porusza tego typu, ważne tematy. Myślę, że mogłaby mnie poruszyć 🙂

 6. Odpowiedz

  Kasia

  28 kwietnia 2020

  To chyba nie jest książka dla mnie. Ostatnio mało typowych młodzieżówek, bez wątku fantastycznego mi się podoba.

 7. Odpowiedz

  Books My Love

  28 kwietnia 2020

  Lubię książki z przesłaniem, a temat bezdomności wśród młodych osób na pewno jest ważnym tematem!

 8. Odpowiedz

  Bookendorfina Izabela Pycio

  28 kwietnia 2020

  W dzisiejszych czasach, kiedy pędzimy pospiesznym krokiem i jesteśmy zogniskowani na sobie, takie przesłania warto przypominać, odwołanie do człowieczeństwa.

 9. Odpowiedz

  Marysia K

  28 kwietnia 2020

  Takie książki są potrzebne, młodzież potrzebuje dobrych powieści, nie tylko lekkich czytadeł.

 10. Odpowiedz

  Dominika

  27 kwietnia 2020

  Ksiązka niezwykle refleksyjna 🙂 Otwiera oczy na dość poważne zagadnienie. 🙂

 11. Odpowiedz

  VeryLittleBookNerd

  27 kwietnia 2020

  Pierwsze słyszę o tej książce, ale naprawdę mnie zainteresowała. Chętnie po nią sięgnę!

 12. Odpowiedz

  Taraiss

  27 kwietnia 2020

  Nawet będąc nastolatką nie przepadałam za książkami o nastolatkach. Może dlatego, że jestem jednym z tych dzieci, które musiały być dorosłe ponad wiek? W każdy razie zdecydowanie myślę, że książka “Tam gdzie mieszkam” porusza problem, który mamy wszyscy. Każdy z nas myśli (zwłaszcza kiedy jeszcze jest młody), że świat innych ludzi niewiele różni się od naszego. Patrzymy na innych przez pryzmat tego co znamy z własnego domu, dopiero z wiekiem zaczynamy odkrywać, że świat jest dużo bardziej złożony i nasi koledzy i koleżanki zmagają się czasem z problemami o których nigdy byśmy nie pomyśleli. Czasem o takich czytamy w gazetach lub oglądamy w filmach, ale ponieważ nas nie dotyczą nie poświęcamy im zbyt wiele czasu. Czasem zetknięcie się z takim problemem, chociażby przez pryzmat książki, może wiele zmienić w postrzeganiu świata młodego człowieka. Gdybym miała w domu nastolatka pewnie zaproponowałabym mu ten tytuł.

  • Odpowiedz

   Vicky

   28 kwietnia 2020

   Bardzo trafnie napisane. Niestety tak właśnie nasz świat wygląda.

 13. Odpowiedz

  DeVi

  27 kwietnia 2020

  Znieczulica jest ogromna, czasami przydają się powieści/filmy które przypominają nam że warto sie od czasu do czasu zatrzymać.

  • Odpowiedz

   Vicky

   28 kwietnia 2020

   Fakt, wiele osób widzi tylko czubek własnego nosa i nic poza nim.

 14. Odpowiedz

  Biblioteka Feniksa

  27 kwietnia 2020

  Lubię tego typu młodzieżówki. Niby lekkie i przyjemne, ale poruszające jednocześnie ważne i często pomijane w życiu problemy innych ludzi. Będę miała ją na uwadze 🙂

  Pozdrawiam,
  Biblioteka Feniksa

 15. Odpowiedz

  paulina

  27 kwietnia 2020

  Cieszę się, że powstają takie książki dla młodzieży, gdzie mamy i poważny problem, i pozytywne przesłanie.

 16. Odpowiedz

  Ola z Muzycznej Listy

  27 kwietnia 2020

  Lubię powieści poruszające problemy, obok których często przechodzimy obojętnie. Dają nowe spojrzenie na świat i ludzi obok. Chętnie przeczytam, dzięki za polecenie!

 17. Odpowiedz

  Olga

  27 kwietnia 2020

  Niby już wyrosłam z młodzieżowej, ale po ta książkę bym sięgnęła.

  • Odpowiedz

   Vicky

   28 kwietnia 2020

   Dla mnie to niezmiennie ciekawa literatura (oczywiście książka musi być dobrze napisana).

 18. Odpowiedz

  Marta Sobczyk-Ziębińska

  27 kwietnia 2020

  Myślę, że i mnie by się spodobała ta książka 🙂

 19. Odpowiedz

  krystynabozenna

  27 kwietnia 2020

  Takie historie są strasznie poruszające dla mnie, bo przecież takie sytuacje dzieją się też naprawdę…

Leave a comment

Ostatnie Recenzje

Cień w żarze – Jennifer L. Armentrout

Odjechane jednorożce 

Twisted-Wonderland. Zdarzenia w Heartslabyulu

Not Cinderella’s Type

Najpopularniejsze Opowiadania


 • Broken Visions

  Broken Visions

  Zbliżała się wiosna, czas kwitnących wiśni, ale w tym roku było wyjątkowo chłodno i deszczowo. Sayuri odnosiła wrażenie, że to najgorszy dzień jej życia. Właściwie, …Czytaj dalej »
 • Muzyka Duszy

  Muzyka Duszy

  Królestwo Hanaji Dannae wtuliła twarz w dłonie cicho łkając. Złote włosy, które sięgały jej niemal bioder, falistą kaskadą opadały teraz na skuloną postać, niczym kurtyna …Czytaj dalej »
 • Córka Demona

  Córka Demona

  Gabriela nie bawiła się dobrze. Wieczór okazał się kompletną porażką. Jarek z którym tutaj przyszła pewnie teraz wymiotował gdzieś w kącie. Czemu właściwie się z …Czytaj dalej »
 • Akademia

  Akademia

  Nie miałam ochoty tu być. Nigdy nie chciałam znaleźć się w tej szkole, ale mój ojciec miał na ten temat inne zdanie. Akademia wojskowa, według …Czytaj dalej »
 • Black & White

  Black & White

  Nastały ciężkie czasy. Z powodu globalnego ochłodzenia, które rozpoczęło się około 2030 roku ludzie zaczęli głodować. Na Ziemi wyczerpało się większość źródeł energii. W 2045 …Czytaj dalej »
 • Pieśń Księżyca

  Pieśń Księżyca

  Na niebie jasno świeciło słońce. Nie zasnuwały go żadne chmury, dzięki czemu widać było aż pięć z siedmiu księżyców Dareshi. Niewielu śmiałków zapuszczało się tak …Czytaj dalej »
 • Kropla Łez

  Kropla Łez

  Siedziałam skulona na podłodze, w rogu pokoju. Plecami opierałam się o zimną ścianę. Czułam się tak cholernie samotna, jak nigdy dotąd. Przez całe swoje życie …Czytaj dalej »