Tajemnice kawy – Sara Magdalena Woźny

Date
cze, 27, 2015

tajemnice-kawy-b-iext28464887„Do dobrej kawy pasują trzy rzeczy: po pierwsze kawa, po drugie kawa, a po trzecie – jeszcze raz kawa”

Kawa to aromatyczny napój sporządzany z palonych, a następnie zmielonych lub poddanych instantyzacji ziaren kawowca. Pochodzi z Etiopii, zaś w Europie pojawiła się około XVI wieki. Posiada działanie pobudzające i jest obecnie najpopularniejszą na świecie używką. Książka „Tajemnice kawy” opowiada jej szczegółową historię, odkrywając przed czytelnikami wiele sekretów.

Tom zaczyna się od szczegółowego wstępu czym jest kawa dla człowieka oraz jej historią. Szeroko ujęty został również opis polskich miast i ich tradycyjnych kawiarni. Kolejny rozdział opowiada o uprawie roślin oraz produkcji ziaren. Treść okraszają zarówno zdjęcia, rysunki jak i mapy. Następnie opisane zostały szczegółowo zbiory, transport i przechowywanie (nie tylko współczesne, ale również na przełomie dziejów). Na czytelników czeka również dokładka analiza ziaren oraz informacje na co zwracać uwagę podczas zakupu kawy. W następnym rozdziale opisane zostały gatunki i sposoby parzenia. Na koniec pojawiają się również przepisy (zarówno kulinarne jak i na kosmetyki) oraz rzecz niezwykła – jak wyhodować, zebrać i wypalić własną kawę. Dowiadujemy się także o jej wpływie na organizm i zdrowie.

Wydanie jest bardzo eleganckie. Co prawda nie posiada twardej oprawy, ale zachwyca bogactwem ilustracji oraz nietypową edycją tekstu. Małe litery, duże, różne czcionki – wszystko zostało przygotowane należycie i ze smakiem. Książka posiada swój własny, specyficzny klimat, idealnie podkreślający smak świeżo parzonej kawy.

„Tajemnice kawy” to nie tylko historyczne ciekawostki, ale również bardzo interesujące porady i smaczki dla wielbicieli tego ciemnego napoju. Książka została napisana bardzo starannie i szczegółowo – znaleźć można w niej dosłownie wszystko, a wiedza została przedstawiona nie tylko w rzetelny, ale również w bardzo przystępny sposób. Pani Sara Magdalena Woźny stworzyła opracowanie nie tylko interesujące, ale naprawdę godne uwagi.

Wszystkim wielbicielom kawy lekturę serdecznie polecam. Myślę, że powinna im przypaść do gustu. Jedyne czego zabrakło, to możliwość degustacji podczas lektury, ale niestety na to można zaradzić wyłącznie samemu w zaciszu domowej kuchni lub w jakiejś dobrej, pełnej uroku, klimatycznej kawiarni.

Za egzemplarz recenzencki serdecznie dziękuję wydawnictwu Zysk i S-ka

logo-zysk

Vicky

Trochę nieśmiała, zawsze odrobinę rozkojarzona i najczęściej w czymś głęboko zaczytana. Kocha fantastykę i kulturę Japonii. Z zamiłowaniem tworzy opowiadania i irytuje otaczających ją ludzi. Oprócz bloga (przez zupełny przypadek) prowadzi portale PapieroweMotyle, DuzeKa oraz Secretum. Ps. Zostaw mi swój link w komentarzu, żebym również mogła odwiedzić Twoją stronę!

2 komentarze

 1. Odpowiedz

  cafesilesia

  6 maja 2019

  Również serdecznie polecam książkę i to nie tylko początkującym miłośnikom kawy:)

 2. Odpowiedz

  Kaśka P.

  29 czerwca 2015

  aaaa, zapomnieli dodać, że do kawy pasuje jeszcze książka! 😉

Leave a comment

Ostatnie Recenzje

Ja tu tylko zabijam – Marta Obuch

Gra planszowa Gejsze 2 Herbaciarnie

Nawet jeśli rozetniesz mi usta tom #01

Moje szczęśliwe małżeństwo

Najpopularniejsze Artykuły