Szczęście na czterech łapkach

Date
sie, 07, 2022

Szczęście na czterech łapkach

Są istoty, które kochają bezwarunkowo. Nawet gdy są krzywdzone, porzucane, opuszczane one wiernie czekają na powrót. Na okruch dobra, pogłaskanie i udanie się do domu. Nie zawsze niestety jest to możliwe. Wtedy zostaje już tylko cierpiące serce i odrobiną nadziei, że jeszcze będzie lepiej.

Zarys fabuły

Dziewięć różnych opowiadań, w których głównymi postaciami są zwierzęta. Psy i koty pojawiają się niespodziewanie w życiu pewnych ludzi i zmieniają je całkowicie. Ich historie pokazują, że niemożliwe staje się możliwe, futrzaści przyjaciele czasem najlepiej leczą złamane serce, uświadamiają, że nie tylko samotna starość u ludzi bywa straszna. Dają pstryczka w nos, bo czasem może wydawać nam się, że nie chcemy zwierzaka, a tu nagle okazuje się, że to najbardziej słuszna decyzja. Udowadniają również, jak silna może być miłość i przywiązanie pupila oraz jacy opiekuńczy potrafią być.

Szczęście na czterech łapkach to tytuł, który musiał do mnie trafić w pewnym momencie. Opowieści, w których bohaterami są zwierzęta? Biorę w ciemno i zacieram ręce na myśl o zabraniu się za czytanie. Co prawda przy opowiadaniach często grymaszę, ale tym razem chyba nie mam do czego się przyczepić.

Moje wrażenia

Sporo w tym zbiorze nazwisk, dzięki czemu każdy może znaleźć tutaj coś dla siebie. Wiadomo, że każdy autor ma swój styl pisania i czuć to w poszczególnych opowiadaniach. Uważam jednak, że Szczęście na czterech łapkach to antologia na naprawdę wysokim poziomie i całość została dopieszczona w każdym możliwym aspekcie. Autorzy stworzyli opowieści chwytające za serce, czasami brutalnie szczere, wywołujące łzy i wzbudzające złość na innych ludzi. Zadbali o treść, przekaz uczuć, a także, by nieustannie coś się działo.

Słów kilka o bohaterach

Będę szczera i od razu przyznam, że najchętniej przytuliłabym każdego czworonożnego bohatera. Są tacy kochani, potrzebujący uwagi i okazania im odrobiny zainteresowania. Podobało mi się to, że mogłam dowiedzieć się, co czują, myślą i odkrywać, jak mądrzy są. Co do ludzkich bohaterów – nie zdziwi nikogo fakt, że podzieliłam ich na tych, którzy zdobyli moją sympatię i tych, których najchętniej bym zafundowała to samo, co oni zwierzętom. Mówię oczywiście o tych złych postaciach. Bo niestety, to nie tylko fantazja na rzecz fabuły, a brutalna rzeczywistość.

Na zakończenie

Należę do tych osób, które mogą bez żadnych dramatów czytać o morderstwie człowieka, czy oglądać film, gdzie krew leje się gęsto. Jednak, gdy tylko widzę, że cierpi zwierzę, w sekundę potrafię zalać się łzami. Obawiałam się, że czytając Szczęście na czterech łapkach, będę musiała nieustannie ocierać łzy. Na szczęście byłam twardsza, niż podejrzewałam i tylko kilka razy poleciało mi ich trochę. Antologia kupiła mnie w całości, jestem zauroczona każdym opowiadaniem, ale najbardziej podoba mi się, co sobą niosą. Autorzy ukazali, jak działają schroniska, ile potrzeb mają i jak walczą o każdego zwierzaka. Te opowiadania są niesamowite i mają w sobie ogromną moc miłości oraz wiary w dobro.

Szczęście na czterech łapkach to w moim odczuciu obowiązkowa lektura dla wielbicieli czworonogów. Każdy właściciel takiego przyjaciela potwierdzi, że potrafią rozjaśnić najczarniejszy dzień i wlać nadzieję w nas, gdy ją tracimy. Opowiadania otulają każdym słowem, dostarczają mnóstwa wrażeń i na bardzo długo pozostają w czytelniku. Ja z pewnością nikogo stąd nie zapomnę.

Recenzja gościnna Zapatrzonej w Książki

Dziękuję!

 

Książkę Szczęście na czterech łapach kupisz na stronie księgarni selkar.pl

 

Przeczytaj również:

Promyczek na święta – Klaudia Bianek 

Vicky

Trochę nieśmiała, zawsze odrobinę rozkojarzona i najczęściej w czymś głęboko zaczytana. Kocha fantastykę i kulturę Japonii. Z zamiłowaniem tworzy opowiadania i irytuje otaczających ją ludzi. Oprócz bloga (przez zupełny przypadek) prowadzi portale PapieroweMotyle, DuzeKa oraz Secretum. Ps. Zostaw mi swój link w komentarzu, żebym również mogła odwiedzić Twoją stronę!

9 komentarzy

 1. Odpowiedz

  Bookendorfina Izabela Pycio

  25 sierpnia 2022

  Mam tak samo, rzadko płaczę nad książką, kiedy ginie ludzka postać, ale jak cierpi zwierzę, nie daję sobie rady z emocjami.

 2. Odpowiedz

  Pasieka Kulturalna | Katarzyna Krasoń

  20 sierpnia 2022

  Uwielbiam psiaki, ale takie książki jakoś nieszczególnie mi się podobają 🙂

 3. Odpowiedz

  Anszpi

  11 sierpnia 2022

  Dla miłośników zwierząt będzie to idealna propozycja. Ja mało czytam takich książek, ale może dam jej szansę

 4. Odpowiedz

  Recenzje Kiti

  10 sierpnia 2022

  Zbiory opowiadań to świetna okazja do poznania pióra nowych twórców.

 5. Odpowiedz

  Ciekawska Magdalena

  10 sierpnia 2022

  Ojej ale słodka okładka, a wnętrze jeszcze piekniejeze ach co za historia

 6. Odpowiedz

  Ala

  9 sierpnia 2022

  Uwielbiam takie zbiory opowiadań, o tym słyszę po raz pierwszy, ale koniecznie muszę po niego sięgnąć. 😉

 7. Odpowiedz

  Agnieszka

  8 sierpnia 2022

  Lubię zbiory opowiadań, a jeszcze takie ze zwierzakami to już w ogóle! Chętnie zapoznam się z tym tytułem.

 8. Odpowiedz

  Margaret

  8 sierpnia 2022

  Kupiłaś mnie tą recenzją❤️ Bardzo lubię podobne historie, mam bliski kontakt z tymi zwierzakami na codzień. Często potrafią okazać moc przywiązania, bliskości i serducha. Sama miałam chece ostatnio jak nam kotka sąsiada przyniosła 3 ok. 8 tygodniowe kociaki i się u nas zadomowiła. Karma i mleko szły w zastraszającym tempie, tym bardziej że mamy swojego rocznego kocurka i rodzinka jeży też dołączyła do kompletu😁🦔🦔

 9. Odpowiedz

  Martyna K.

  8 sierpnia 2022

  Czytałam ten zbiór już kilka lat temu, nadal miło go wspominam.

Leave a comment

Ostatnie Recenzje

Siedem razy eks – Lucy Vine

Wsiąść do Pociągu: Europa

Re: Zero ♥ TOMY #01 – #02

Not Cinderella’s Type

Najpopularniejsze Opowiadania


 • Kropla Łez

  Kropla Łez

  Siedziałam skulona na podłodze, w rogu pokoju. Plecami opierałam się o zimną ścianę. Czułam się tak cholernie samotna, jak nigdy dotąd. Przez całe swoje życie …Czytaj dalej »
 • Deja Vu

  Deja Vu

  Rozdział I Czuł jej strach. Wiedział, że to jego się bała. Dobrze. Tak właśnie powinno być. Siedziała na otomanie, w białej, sięgającej ziemi, koszuli nocnej. …Czytaj dalej »
 • Jak w Bajce

  Jak w Bajce

  Stałam przed budynkiem mojej nowej szkoły. Był środek marca, a ja dopiero teraz miałam zacząć drugi semestr. Liceum imienia świętego Franciszka samo w sobie nie …Czytaj dalej »
 • Córka Demona

  Córka Demona

  Gabriela nie bawiła się dobrze. Wieczór okazał się kompletną porażką. Jarek z którym tutaj przyszła pewnie teraz wymiotował gdzieś w kącie. Czemu właściwie się z …Czytaj dalej »
 • Pieśń Księżyca

  Pieśń Księżyca

  Na niebie jasno świeciło słońce. Nie zasnuwały go żadne chmury, dzięki czemu widać było aż pięć z siedmiu księżyców Dareshi. Niewielu śmiałków zapuszczało się tak …Czytaj dalej »
 • Black & White

  Black & White

  Nastały ciężkie czasy. Z powodu globalnego ochłodzenia, które rozpoczęło się około 2030 roku ludzie zaczęli głodować. Na Ziemi wyczerpało się większość źródeł energii. W 2045 …Czytaj dalej »
 • Broken Visions

  Broken Visions

  Zbliżała się wiosna, czas kwitnących wiśni, ale w tym roku było wyjątkowo chłodno i deszczowo. Sayuri odnosiła wrażenie, że to najgorszy dzień jej życia. Właściwie, …Czytaj dalej »