Sumi-e, czyli tradycje japońskiego malarstwa

Japońska sztuka malowania tuszem, znana także pod nazwą suibokuga. Jest kreacją czystej energii artysty zanurzonego w stanie medytacji.

Sumi-e to jeden ze stylów japońskiej sztuki  nawiązujący do malarstwa i kaligrafii, w której artyści posługują się pędzlem, używając czarnego tuszu (rzadziej kolorowego). Pozostawiona na obrazie wolna przestrzeń jest bardzo ważnym elementem kompozycji: daje swobodę naszej wyobraźni i pozwala na indywidualne dopowiedzenie danego tematu. Główne motywy japońskiej sztuki sumi-e to bambusy, orchidee, chryzantemy, kwitnące kwiaty śliwy i wiśni.

Do malowania używano czarnego tuszu, bardzo rzadko sięgano po farby (drobne plamy stonowanymi kolorami). Jak twierdzili mistrzowie sumi-e, osiągnięcie ekspresji przy zastosowaniu jedynie dwóch kolorów – czarnego i białego jest doskonałym ćwiczeniem dyscypliny, wyobraźni i wytrwałości w dążeniu do celu.

Galeria (kliknij, aby powiększyć)

Vicky

Trochę nieśmiała, zawsze odrobinę rozkojarzona i najczęściej w czymś głęboko zaczytana. Kocha fantastykę i kulturę Japonii. Z zamiłowaniem tworzy opowiadania i irytuje otaczających ją ludzi. Oprócz bloga (przez zupełny przypadek) prowadzi portale PapieroweMotyle, DuzeKa oraz Secretum. Ps. Nie zapomnij zostawić swojego linka w komentarzu, żebym również mogła odwiedzić Twoją stronę!

7 komentarzy

 1. Odpowiedz

  Marzena WM

  12 czerwca 2017

  Bardzo ładne 🙂

 2. Odpowiedz

  Agata

  12 czerwca 2017

  Nigdy nie interesowałam się sztuką japońska. Bardzo spodobał mi się ten styl! Piękne obrazy 🙂

 3. Odpowiedz

  Laura

  12 czerwca 2017

  Uwielbiam kulturę Japonii. Świetny wpis 🙂

 4. Odpowiedz

  Magda

  12 czerwca 2017

  ciekawe

 5. Odpowiedz

  Sylwia

  12 czerwca 2017

  Nie znam się na japońskiej sztuce, ale to wygląda naprawdę ładnie! 🙂

 6. Odpowiedz

  Wenus z Marsa

  12 czerwca 2017

  niesamowity styl…minimalizm cudowne

 7. Odpowiedz

  Zielona Małpa

  12 czerwca 2017

  Uwielbiam drzewa w sztuce japońskiej – mają swój wyjątkowy wyraz i z całą pewnością są czymś więcej niż tylko dużymi roślinami dla japońskich artystów 🙂

LEAVE A COMMENT

RELATED POSTS