Sposoby na przebarwienia na twarzy

Date
wrz, 02, 2022

Sposoby na przebarwienia na twarzy

Kto z nas nie zmagał się nigdy z przebarwieniami skóry? Ciemne plamy o nieregularnych kształtach pojawiają się zazwyczaj z wiekiem, ale ich zwiększoną ilość możemy zaobserwować zaraz po opalaniu. Czym są przebarwienia skory, jak powstają i jak ograniczyć ich powstawanie? A jeśli się pojawią, jak z nimi walczyć?

Czym są przebarwienia na twarzy?

Mówiąc o przebarwieniach na skórze, mamy na myśli plamy o nieregularnym kształcie, zwykle nieco ciemniejsze od naturalnego odcienia skóry, często wręcz ciemnobrązowe, a czasem jaśniejsze niż nasza skóra. Skąd się biorą? Otóż za wszystko odpowiada melanina, czyli grupa pigmentów odpowiedzialnych za indywidualne dla każdego człowieka zabarwienie skóry, włosów i oczu.

Rolą melaniny, która ulokowana jest w najgłębszej warstwie naszego naskórka, jest ochrona przed szkodliwym działaniem światła słonecznego i wolnymi rodnikami. Pod wpływem nasilonego promieniowania ultrafioletowego w skórze następują zaburzenia w procesie powstawania melaniny, a to prowadzi do przebarwień, inaczej nazywanych hiperpigmentacjam.

Przyczyny przebarwień na twarzy

Do najczęstszych przyczyn powstawania przebarwień należy wiek. W wyniku wieloletniej kumulacji uszkodzeń naskórka następuje wysyp plam pigmentacyjnych. Problem dotyczy zwykle kobiet po 40 roku życia i wiąże się nie tylko z wiekiem, lecz także z możliwymi zmianami w funkcjonowaniu hormonów estrogenu i progesteronu oraz hormonów wytwarzanych przez tarczycę i nadnercza. Zaburzenie pracy tych organów może doprowadzić do wystąpienia licznych przebarwień na skórze. Z tego też powodu na wystąpienie przebarwień narażone są kobiety w ciąży oraz przyjmujące antykoncepcję hormonalną.

Kolejnym częstym źródłem powstawania przebarwień jest nadmierna ekspozycja na słońce, w dodatku bez zastosowania odpowiednich filtrów ochronnych. Często po długotrwałym i intensywnym opalaniu dostrzegamy na twarzy, szyi, dekolcie i na rękach nowe plamki, będące efektem nierównomiernego rozłożenia się melaniny.

Rodzaje przebarwień na twarzy

  • Piegi, czyli przebarwienia posłoneczne – niewielkie, okrągłe plamki, których kolor pogłębiany jest przez słońce. Pojawiają się od około 2 roku życia. Oprócz twarzy mogą występować na dekolcie i przedramionach. U ludzi o jasnej karnacji ich powstawanie ma podłoże genetyczne.
  • Plamy soczewicowate – przyczyną ich powstawania jest słońce oraz procesy starzenia się skóry. Plamki przybierają kolor od jasnego brązu po prawie czarną, mogą być lekko wypukłe.
  • Ostuda – pojawia się głównie u kobiet po 30 roku życia i występuje w trakcie ciąży lub jako efekt uboczny stosowania antykoncepcji hormonalnej. Brązowe przebarwienia pojawiają się na czole i policzkach.

Jak zapobiegać przebarwieniom na twarzy?

Nawet jeśli nie możemy zmienić naszych genów ani powstrzymać naturalnego starzenia się organizmu, warto pamiętać, że to słońce jest głównym inicjatorem powstawania przebarwień. Z tego względu kluczowa w pielęgnacji skóry jest stosowanie odpowiednich kosmetyków z filtrem SPF. Kiedy idziemy się opalać, pamiętajmy o smarowaniu się kremami ochronnymi co dwie lub trzy godziny, zwłaszcza w okresie letnim, w Polsce występującym od kwietnia do września. Powinni o tym pamiętać nie tylko urlopowicze, ale też osoby pracujące na zewnątrz. Niezmiernie ważne jest tu też częste przebywanie w cieniu, latem zwłaszcza do godziny piętnastej, kiedy słońce grzeje najmocniej.

Sposoby usuwania przebarwień na twarzy

Przebarwienia można rozjaśnić domowymi sposobami. Do najpopularniejszych zalicza się przecieranie twarzy sokiem z cytrynym oraz stosowanie maseczek z ogórka czy z sody oczyszczonej. Jeśli zaś zależy nam na szybszym efekcie, warto wspomóc się profesjonalnymi kremami na przebarwienia https://triny.pl/1228-krem-na-przebarwienia. Kosmetyki dostosowane do potrzeb skóry wymagającej odpowiedniego nawilżenia i regeneracji będą zawierać w sobie witaminę C, czyli naturalny rozświetlacz, oraz kwasy złuszczające i kwasy pełniące rolę naturalnego filtru dla naszej skóry.

Wpis gościnny, sponsorowany.

Vicky

Trochę nieśmiała, zawsze odrobinę rozkojarzona i najczęściej w czymś głęboko zaczytana. Kocha fantastykę i kulturę Japonii. Z zamiłowaniem tworzy opowiadania i irytuje otaczających ją ludzi. Oprócz bloga (przez zupełny przypadek) prowadzi portale PapieroweMotyle, DuzeKa oraz Secretum. Ps. Zostaw mi swój link w komentarzu, żebym również mogła odwiedzić Twoją stronę!

18 komentarzy

  1. Odpowiedz

    Joanna Kisiel

    17 września 2022

    Ja nie mam jakoś specjalnie problemów z przebarwieniami. Stosuję kosmetyki z witaminą c oraz krem z filtrem i to puki co wystarcza.

  2. Odpowiedz

    Justyna

    17 września 2022

    W tym roku na mojej cerze pokazało się dużo pierwszych przebarwień. Ostatnio zaczęłam stosować serum na przebarwienia, jak na razie się sprawdza.

  3. Odpowiedz

    Monika

    16 września 2022

    Ja zauważyłam, że mam przebarwienia dookoła ust i są widoczne tylko wtedy, jak się lekko opalę. Wyglądam wtedy, jakbym się czymś usmarowała.

  4. Odpowiedz

    Agnieszka D.

    16 września 2022

    Ja mam piegi, ale je kocham i nie chciałabym ich za nic stracić. Natomiast dbanie o cerę jest ważne i warto oglądać, czy nie mamy przebarwień.

  5. Odpowiedz

    Ala

    16 września 2022

    Lepiej zapobiegać niż leczyć, dlatego krem z wysokim filtrem to podstawa. Mi niestety po lecie pojawiło się małe przebarwienie na policzku i już kupiłam produkty do walki z nim. 😉

  6. Odpowiedz

    Anna

    15 września 2022

    Nie miałam dotąd żadnych przebarwień, ale wato wiedzieć jak sobie z nimi radzić na wszelki wypadek.

    • Odpowiedz

      Martyna K

      15 września 2022

      To fakt, nigdy nie wiadomo kiedy ta wiedza może się przydać.

  7. Odpowiedz

    Kinga

    12 września 2022

    Na tą chwilę jeszcze takowych przebarwień nie posiadam, ale uważnie śledzę zmiany na moim ciele

    • Odpowiedz

      Martyna K.

      16 września 2022

      Na pewno warto jest śledzić te zmiany i reagować na nie w odpowiednim czasie.

  8. Odpowiedz

    Wędrowki po kuchni

    8 września 2022

    U mnie właśnie pojawiły się jakiś czas temu przebarwienia, podejrzewam że od słońca, ale nie wiem czy tez leki na to nie miały wpływu. Na razie walczę, ale bezskutecznie

    • Odpowiedz

      Sisters92

      11 września 2022

      W takim razie tym bardziej życzę Ci powodzenia.

  9. Odpowiedz

    M. Kwiatkowska

    7 września 2022

    Nie zaszkodzi wiedzieć jak radzić sobie z przebarwieniami w różnym wieku.

  10. Odpowiedz

    Bookendorfina Izabela Pycio

    7 września 2022

    Przebarwienia to efekt mojej starzejącej się skóry, czasem muszę ją wspomóc, aby załagodzić sytuację. 🙂

  11. Odpowiedz

    Recenzje Kiti

    5 września 2022

    Dodatkowej wiedzy na temat walki z przebarwieniami nigdy dość.

  12. Odpowiedz

    Pojedztam.pl

    5 września 2022

    Profesjonalne kremy na pewno są pomocne w tym zakresie.

  13. Odpowiedz

    Olka

    4 września 2022

    Ja stosuję codziennie, 365 dni w roku kremy z filtrem i to dość wysokim, bo minimum 50. Dzięki temu unikam przebarwień od słońca i mam skórę zabezpieczoną przed niekorzystnym działaniem słonka.

  14. Odpowiedz

    Agaman

    2 września 2022

    Niby wiem,że piegi to też przebarwienia,ale ich nie zamierzam się pozbywać:)

  15. Odpowiedz

    Irena Bujak (Bujaczek)

    2 września 2022

    Chyba nigdy nie miałam problemów z przebarwieniami, ale dobrze wiedzieć co robić gdyby się pojawiły.

Leave a comment

Ostatnie Recenzje

Szesnaście na Bourbon – Bartosz Sadulski

Halli Galli

Extraordinary. PonadPrzeciętni – V.E. Schwab

Moje szczęśliwe małżeństwo

Najpopularniejsze Artykuły