Silmarillion – J.R.R. Tolkien

Date
sty, 29, 2018

Pod koniec ubiegłego roku (2017) nakładem wydawnictwa Zysk i S-ka ukazało się przepiękne, bogato ilustrowane wydanie „Silmarillion’u”. Zawiera prace znanego na całym świecie Ted’a Nasmith’a, a do tego tłumaczone jest przez Marię Skibniewską – najlepszą polską tłumaczkę dzieł J.R.R. Tolkiena. Mnie tyle wystarczyło by nabrać pewności, że właśnie to konkretne wydanie (a nie żadne inne) muszę mieć na swojej półce.

Czym jest „Silmarillion”? 

Ta książka to w skrócie rzecz ujmując zbiór opowieści o Pierwszej Erze Świata, czyli Dawnych Dniach, poprzedzającej epokę, w której rozgrywa się akcja “Władcy Pierścieni”. Powieść jednak nie jest napisana tak prosto jak „Hobbit” czy nawet nieco dojrzalszy „Władca Pierścieni”. To znacznie poważniejsza, trudniejsza lektura, którą poznać powinny dopiero osoby starsze, a nie najmłodsze pokolenie, któremu może spodobać się fantastyczna, pełna niebezpieczeństw, ale dość zabawna historia Bilbo Bagginsa czy brawurowa wyprawa Froda. Sam J.R.R. Tolkien „Silmarillion” określa słowami „Zero hobbitów, wszędzie elfy i podniosła stylistyka…”. Gdy powieść po raz pierwszy (jeszcze przed sukcesem „Hobbita”) została odrzucona przez wydawcę, pisarz rozważał czy w ogóle ją wydać. Ostatecznie wydana została dopiero cztery lata po jego śmierci.

Kim jest Ted Nasmith?

Urodzony w 1956 roku Ted Nasmith to kanadyjski artysta: grafik, malarz i muzyk. Znany jest głównie z ilustracji do książek J.R.R. Tolkiena m.in „Silmarillionu”, „Hobbita” i „Władcy Pierścieni”, a ostatnio także „Pieśni Lodu i Ognia” G.R.R. Martina. Jest poważanym członkiem między innymi The Tolkien Society i Mythopoeic Society. W roku 1999, Peter Jackson zaproponował mu współpracę przy filmie „Władca Pierścieni”, lecz ten odmówił ze względu na problemy osobiste.

Przyznam szczerze, że zawsze byłam raczej miłośniczką prac Alana Lee, ale ilustracje Teda Nasmitha również posiadają swój niezaprzeczalny urok.

Polecam zajrzeć na stronę artysty: http://www.tednasmith.com

Podsumowując: „Silmarillion” to lektura trudna, ale jednocześnie pozycja obowiązkowa dla wszystkich miłośników twórczości J.R.R. Tolkiena. Książka z pewnością pomoże lepiej zagłębić się w stworzony przez pisarza świat, a także zrozumieć wszystkie jego zawiłości i tajemnice. Natomiast w tym cudownym, nowym wydaniu „Silmarillion” staje się pozycją z listy marzeń każdego, prawdziwego wielbiciela literatury fantastycznej.

Dziękuję!

Vicky

Trochę nieśmiała, zawsze odrobinę rozkojarzona i najczęściej w czymś głęboko zaczytana. Kocha fantastykę i kulturę Japonii. Z zamiłowaniem tworzy opowiadania i irytuje otaczających ją ludzi. Oprócz bloga (przez zupełny przypadek) prowadzi portale PapieroweMotyle, DuzeKa oraz Secretum. Ps. Nie zapomnij zostawić swojego linka w komentarzu, żebym również mogła odwiedzić Twoją stronę!

11 komentarzy

 1. Odpowiedz

  Agnieszka Jarosz

  29 stycznia 2018

  Piękne wydanie i cudowne prace

 2. Odpowiedz

  Agata Róża

  29 stycznia 2018

  Mam trylogię w nowym wydaniu. Tę książkę też muszę mieć!

 3. Odpowiedz

  TosiMama

  30 stycznia 2018

  Nie przeczytałam ani jednej książki Tolkiena, ale mój mąż go uwielbia.

 4. Odpowiedz

  Szaman

  30 stycznia 2018

  O. To książka, którą chciałem przeczytać już od jakiegoś czasu.

 5. Odpowiedz

  Bookendorfina Izabela Pycio

  15 marca 2020

  Po taką twórczość zawsze chętnie sięgnę, z rozbudowanymi postaciami, tłem i zdarzeniami. 🙂

 6. Odpowiedz

  Pasieka Kulturalna | Katarzyna Krasoń

  1 grudnia 2022

  Mam nadzieję że znajdę tę książkę pod choinką! Ja dopiero niedawno poznałam i pokochałam trylogię Władcy Pierścieni. Muszę nadrobić pozostałe dzieła Tolkiena.

 7. Odpowiedz

  Agu

  1 grudnia 2022

  Piekne jest to wydanie, zachwycam się za każdym razem, jak na nie patrzę

 8. Odpowiedz

  dyedblonde

  1 grudnia 2022

  nie przepadam za bardzo za takimi cięzkimi ksiażkami ostatnio sięgam po te nieco lżejsze

 9. Odpowiedz

  Martyna K

  1 grudnia 2022

  Jestem przekonana, że na pewno jest się czym zainteresować, jeśli weźmie się pod uwagę to ilustrowane wydanie.

 10. Odpowiedz

  zaczytanamarzycielka8

  3 grudnia 2022

  Posiadam wszystkie wydania ilustrowane od Tolkiena, ale jeszcze nie miałam okazji ich czytać, ale to prawda w środku są śliczne.

  • Odpowiedz

   Vicky

   4 grudnia 2022

   Ta książka niestety nie ma ilustracji.

Leave a comment

Najnowsze Patronaty


 • Fragile Heart
 • Wiedźmy Kijowa

Najpopularniejsze Opowiadania


 • Black & White

  Black & White

  Nastały ciężkie czasy. Z powodu globalnego ochłodzenia, które rozpoczęło się około 2030 roku ludzie zaczęli głodować. Na Ziemi wyczerpało się większość źródeł energii. W 2045 …Czytaj dalej »
 • Kropla Łez

  Kropla Łez

  Siedziałam skulona na podłodze, w rogu pokoju. Plecami opierałam się o zimną ścianę. Czułam się tak cholernie samotna, jak nigdy dotąd. Przez całe swoje życie …Czytaj dalej »
 • Córka Demona

  Córka Demona

  Gabriela nie bawiła się dobrze. Wieczór okazał się kompletną porażką. Jarek z którym tutaj przyszła pewnie teraz wymiotował gdzieś w kącie. Czemu właściwie się z …Czytaj dalej »
 • Muzyka Duszy

  Muzyka Duszy

  Królestwo Hanaji Dannae wtuliła twarz w dłonie cicho łkając. Złote włosy, które sięgały jej niemal bioder, falistą kaskadą opadały teraz na skuloną postać, niczym kurtyna …Czytaj dalej »
 • Jak w Bajce

  Jak w Bajce

  Stałam przed budynkiem mojej nowej szkoły. Był środek marca, a ja dopiero teraz miałam zacząć drugi semestr. Liceum imienia świętego Franciszka samo w sobie nie …Czytaj dalej »
 • Pieśń Księżyca

  Pieśń Księżyca

  Na niebie jasno świeciło słońce. Nie zasnuwały go żadne chmury, dzięki czemu widać było aż pięć z siedmiu księżyców Dareshi. Niewielu śmiałków zapuszczało się tak …Czytaj dalej »
 • Akademia

  Akademia

  Nie miałam ochoty tu być. Nigdy nie chciałam znaleźć się w tej szkole, ale mój ojciec miał na ten temat inne zdanie. Akademia wojskowa, według …Czytaj dalej »