Samobójca – Agnieszka Ziętarska

Date
mar, 01, 2019

Uwielbiam czytać fantastykę młodzieżową. Sięgam po większość pojawiających się na polskim rynku wydawniczym tytułów. Nie zawsze jednak jestem zachwycona tym, co trafia w moje ręce. Jak sytuacja wygląda w przypadku „Samobójcy”, książki spod pióra absolwentki Wydziału Architektury i Urbanistyki na Politechnice Gdańskiej, Agnieszki Ziętarskiej? 

Flora ma dopiero naście lat, a już w życiu doświadczyła zbyt wiele smutku. Po śmierci brata jej jedynym wsparciem stał się terapeuta, który ani trochę nie potrafił jej pomóc. Brak zrozumienia i zbyt duże wymagania ze strony rodziców zapędzają Florę na skraj przepaści. Dziewczyna nie ma również przyjaciół, w których mogłaby szukać oparcia. Jej życie jest beznadziejne i wydaje się przesądzone, do czasu aż pojawia się w nim tajemniczy chłopak, o imieniu Felis. On jednak skrywa nie jedną tajemnicę i być może również nie będzie w stanie w żaden sposób pomóc Florze. 

Powieść jest dobrze napisana i wciągająca. Akcja z początku nie toczy się zbyt wartko, ale fabuła jest przemyślana i ciekawa. Wydarzenia obserwujemy naprzemiennie z punktu widzenia dwójki głównych bohaterów Flory i Felisa. Sprawia to, że jako czytelnicy od razu zagłębiamy się w fantastyczny świat Felisa i poznajemy jego rolę w życiu nowo spotkanej dziewczyny. Postacie w pewnym momencie zaczyna łączyć niezwykła, cudownie opisana więź. Z przyjemnością śledzi się ich losy i wraz z nimi poznaje nowych bohaterów powieści (a jest ich prawdziwa mnogość). 

Niestety, mimo świetnej roboty ze strony Autorki, wydawnictwo zupełnie się nie popisało. Nie mam pojęcia, kto odpowiada za korektę książki, ponieważ nie został wyszczególniony w składzie redakcyjnym, ale tylu błędów naprawdę dawno w żadnej powieści nie widziałam. Literówki, łączone wyrazy, powtórzenia są gośćmi prawie na każdej stronie. Kilkukrotnie sprawdzałam, czy w moje ręce oby na pewno nie trafił egzemplarz recenzencki przed ostateczną korektą i łamaniem, ale nie. Nic na to nie wskazuje. 

Podsumowując: „Samobójca” (wbrew temu, co sugeruje tytuł) to śliczna książka, w której nie brakuje przyjaźni, miłości i poświęcenia. Poruszane są także rodzinne problemy i tematyka przepaści międzypokoleniowej. Fabuła powieści jest interesująca i dobrze przemyślana, historia wciąga, a bohaterów bez trudu można polubić. Niecierpliwie czekam na kolejny tom, gdyż jestem ogromnie ciekawa, co wydarzy się dalej. Polecam! To naprawdę doskonały debiut! 

Za udostępnienie egzemplarza dziękuję Autorce!

Vicky

Trochę nieśmiała, zawsze odrobinę rozkojarzona i najczęściej w czymś głęboko zaczytana. Kocha fantastykę i kulturę Japonii. Z zamiłowaniem tworzy opowiadania i irytuje otaczających ją ludzi. Oprócz bloga (przez zupełny przypadek) prowadzi portale PapieroweMotyle, DuzeKa oraz Secretum. Ps. Zostaw mi swój link w komentarzu, żebym również mogła odwiedzić Twoją stronę!

12 komentarzy

 1. Odpowiedz

  mrs_cholera

  4 marca 2019

  Mam ten tytuł na półce, muszę go nadrobić 🙂

 2. Odpowiedz

  Monika Jędrzejewska

  4 marca 2019

  Chociaż opis fabuły bardzo mnie zainteresował, bo lubię dobrą literaturę młodzieżową, to brak korekty sprawia, że niestety nie sięgnę po książkę. Strasznie irytują mnie błędy w powieściach i wiem, że zepsułyby mi całą radość z czytania.

 3. Odpowiedz

  Monika Kilijańska

  3 marca 2019

  A już myślałam, ze będzie to jakiś dramat. Ale jak fantasy, i to jeszcze polskie, to biorę!

 4. Odpowiedz

  Zołza z kitką

  3 marca 2019

  Fantastyka to na ogół nie moja bajka – chociaż w ubiegłym roku zachwyciłam się serią “Kwiat paproci”! 🙂

 5. Odpowiedz

  Beata Herbata

  3 marca 2019

  Jak to nie należy sugerować się tytułem 😉

 6. Odpowiedz

  Dagmara

  3 marca 2019

  Nie moje tematy, fantastyka nawet w ciekawej odsłonie mnie nie pociąga. Szkoda, że literówki na pewno przeszkadza to w czytaniu, ja jestem bardzo wyczulona pewnie przez to nie udałoby by mi się przebrnąć

 7. Odpowiedz

  Bookendorfina Izabela Pycio

  3 marca 2019

  Tym razem odpuszczę przygodę czytelniczą, mnogość literówek potrafi zniechęcić.

 8. Odpowiedz

  Marysia K

  3 marca 2019

  Widzę że fabularnie to udany debiut autorki, ja sama za tym gatunkiem nie przepadam ale wiem komu polecić 🙂

 9. Odpowiedz

  Aleksandra_B

  3 marca 2019

  Właśnie to mnie irytuje w niektórych wydawnictwach – niekiedy żądają za daną książkę ponad trzydzieści złotych, a później, zamiast skupiać się na tekście, widzi się multum literówek, błędów ortograficznych lub zbędnych łączeń wyrazów. I historia może być wspaniała, zachwycać, ale i tak te paskudztwa siedzą w głowie.
  Książka wydaje mi się ciekawa, piszesz o niej dość pozytywnie, ale jednak jestem z natury człowiekiem, który zwraca sporą uwagę na poprawność językową. Dlatego jeszcze pomyślę, czy dam jej szansę.

 10. Odpowiedz

  Agnieszka (Czytomaniaczka)

  2 marca 2019

  Miałam ją w planach, ale skoro jest w niej aż tyle błędów to jednak odpuszczę. Może gdy będzie drugie wydanie (o ile będzie) to się skuszę przeczytać.

 11. Odpowiedz

  Meg Sheti

  2 marca 2019

  Ogółem już niejednokrotnie widziałam gdzieś tę powieść, ale nie jest to takie moje must read. Może jak się pojawi w bibliotece to wtedy się skuszę 🙂

 12. Odpowiedz

  toukie

  1 marca 2019

  Tytuł sprzeczny z treścią 🙂 jestem ciekawa tego, co kryje się wewnątrz książki.

Leave a comment

Ostatnie Recenzje

Mara Dyer: Przemiana – Hodkin Michelle

W krainie legend – gra na spostrzegawczość

Marriage Toxin ♥ TOMY #01 – #02

Moje szczęśliwe małżeństwo

Najpopularniejsze Artykuły