Rzymianie do domu

Date
sie, 01, 2015

pic2490798Masz ochotę zagrać w szybką i zabawną mini grę z historycznym tłem? „Rzymianie do domu” to tytuł w sam raz dla Ciebie! Wciel się w rolę wodza kaledońskiego klanu i wykurz Rzymian z fortów na Murze Hadriana.

Wiek: 10+
Liczba graczy: 1-4
Czas rozgrywki: ok. 10 minut

Cel i fabuła gry

Chcąc skutecznie chronić północną granicę Imperium Rzymskiego, Cesarz Hadrian nakazuje budowę muru obronnego, tym samym dzieląc Brytanię na pół. Wiecznie skłócone klany Kaledończyków są z tego powodu bardzo niezadowolone i od razu postanawiają ruszyć do akcji i zniszczyć mur.

11830147_1003892052989131_1969841260_n

Strona wizualna

Gra została utrzymana w zabawnej, animowanej konwencji, przypominającej nieco Asterixa. Tekturowe karty, niewielkie, kartonowe pudełko, pełne humoru grafiki, a do tego przejrzysta, książeczkowa instrukcja. W skrócie rzecz ujmując – „Rzymianie do domu” to dobrze wykonana, kolorowa, mini-gierka.

11830203_1003892049655798_139881690_n

Przygotowanie gry

Każdy z graczy otrzymuje talię wojowników wybranego koloru. Talię fortów, po uprzednim przetasowaniu, należy położyć na środku stołu rewersem do góry. Żeby było ciekawiej, do gry można dołożyć neutralny klan lub dwa (w zależności od liczby graczy).

Przebieg rozgrywki

Należy wyłożyć sześć kart fortu – w rzędzie, obrazkami do góry. Następnie na koniec przekłada się najwyższą z kart, a na początek najniższą dodatnią. Z talii wojowników gracze odrzucają po dwie, losowo wybrane karty. Następnie, po obejrzeniu kart, odrzuca się jedną wybraną. Po wykonaniu tych czynności gracze wykładają zakryte karty – jedną na każdy fort. Gdy skończą po kolei odkrywa się leżące przy fortach karty, rozstrzygając każdy pojedynek. Osoba, która wygra pojedynek, zabiera ze stołu wszystkie odkryte karty wojowników oraz zdobyty fort. Gracz, który przegrał potyczkę korzysta z zsumowanej siły wszystkich odkrytych wojowników. Drogi do wygranej są dwie – należy albo zebrać trzy FortHece lub po trzech, skończonych turach, być właścicielem fortów o największej sumie punktów.11798035_1003893209655682_577700444_n

Podsumowanie

Gra sama w sobie jest prosta i dynamiczna, ale jednocześnie wymaga nieco taktycznego myślenia. Zalecenia jednak (a przy tym i instrukcję) ma skomplikowane. Wskazówki trzeba przeczytać dokładnie i ze zrozumieniem. Wykonana została w zabawny i ciekawy graficznie sposób. „Rzymianie do domu” to interesująca, kompaktowa mini-gierka, którą bez problemu można wszędzie ze sobą zabrać. Na wakacyjne wyjazdy lub chłodniejsze, deszczowe (już niemal jesienne) dni jak najbardziej polecam!

Za egzemplarz recenzencki serdecznie dziękuję wydawnictwu Trefl

TreflCombiLogo

Vicky

Trochę nieśmiała, zawsze odrobinę rozkojarzona i najczęściej w czymś głęboko zaczytana. Kocha fantastykę i kulturę Japonii. Z zamiłowaniem tworzy opowiadania i irytuje otaczających ją ludzi. Oprócz bloga (przez zupełny przypadek) prowadzi portale PapieroweMotyle, DuzeKa oraz Secretum. Ps. Zostaw mi swój link w komentarzu, żebym również mogła odwiedzić Twoją stronę!

Leave a comment

Ostatnie Recenzje

Mara Dyer: Przemiana – Hodkin Michelle

W krainie legend – gra na spostrzegawczość

Marriage Toxin ♥ TOMY #01 – #02

Moje szczęśliwe małżeństwo

Najpopularniejsze Artykuły