Rzymianie do domu

Date
sie, 01, 2015

pic2490798Masz ochotę zagrać w szybką i zabawną mini grę z historycznym tłem? „Rzymianie do domu” to tytuł w sam raz dla Ciebie! Wciel się w rolę wodza kaledońskiego klanu i wykurz Rzymian z fortów na Murze Hadriana.

Wiek: 10+
Liczba graczy: 1-4
Czas rozgrywki: ok. 10 minut

Cel i fabuła gry

Chcąc skutecznie chronić północną granicę Imperium Rzymskiego, Cesarz Hadrian nakazuje budowę muru obronnego, tym samym dzieląc Brytanię na pół. Wiecznie skłócone klany Kaledończyków są z tego powodu bardzo niezadowolone i od razu postanawiają ruszyć do akcji i zniszczyć mur.

11830147_1003892052989131_1969841260_n

Strona wizualna

Gra została utrzymana w zabawnej, animowanej konwencji, przypominającej nieco Asterixa. Tekturowe karty, niewielkie, kartonowe pudełko, pełne humoru grafiki, a do tego przejrzysta, książeczkowa instrukcja. W skrócie rzecz ujmując – „Rzymianie do domu” to dobrze wykonana, kolorowa, mini-gierka.

11830203_1003892049655798_139881690_n

Przygotowanie gry

Każdy z graczy otrzymuje talię wojowników wybranego koloru. Talię fortów, po uprzednim przetasowaniu, należy położyć na środku stołu rewersem do góry. Żeby było ciekawiej, do gry można dołożyć neutralny klan lub dwa (w zależności od liczby graczy).

Przebieg rozgrywki

Należy wyłożyć sześć kart fortu – w rzędzie, obrazkami do góry. Następnie na koniec przekłada się najwyższą z kart, a na początek najniższą dodatnią. Z talii wojowników gracze odrzucają po dwie, losowo wybrane karty. Następnie, po obejrzeniu kart, odrzuca się jedną wybraną. Po wykonaniu tych czynności gracze wykładają zakryte karty – jedną na każdy fort. Gdy skończą po kolei odkrywa się leżące przy fortach karty, rozstrzygając każdy pojedynek. Osoba, która wygra pojedynek, zabiera ze stołu wszystkie odkryte karty wojowników oraz zdobyty fort. Gracz, który przegrał potyczkę korzysta z zsumowanej siły wszystkich odkrytych wojowników. Drogi do wygranej są dwie – należy albo zebrać trzy FortHece lub po trzech, skończonych turach, być właścicielem fortów o największej sumie punktów.11798035_1003893209655682_577700444_n

Podsumowanie

Gra sama w sobie jest prosta i dynamiczna, ale jednocześnie wymaga nieco taktycznego myślenia. Zalecenia jednak (a przy tym i instrukcję) ma skomplikowane. Wskazówki trzeba przeczytać dokładnie i ze zrozumieniem. Wykonana została w zabawny i ciekawy graficznie sposób. „Rzymianie do domu” to interesująca, kompaktowa mini-gierka, którą bez problemu można wszędzie ze sobą zabrać. Na wakacyjne wyjazdy lub chłodniejsze, deszczowe (już niemal jesienne) dni jak najbardziej polecam!

Za egzemplarz recenzencki serdecznie dziękuję wydawnictwu Trefl

TreflCombiLogo

Vicky

Trochę nieśmiała, zawsze odrobinę rozkojarzona i najczęściej w czymś głęboko zaczytana. Kocha fantastykę i kulturę Japonii. Z zamiłowaniem tworzy opowiadania i irytuje otaczających ją ludzi. Oprócz bloga (przez zupełny przypadek) prowadzi portale PapieroweMotyle, DuzeKa oraz Secretum. Ps. Nie zapomnij zostawić swojego linka w komentarzu, żebym również mogła odwiedzić Twoją stronę!

Leave a comment

Ostatnie Recenzje

Bałtyk, przewodnik dla dużych i małych

Dobble

Kasane ♥ TOMY #05 – #07

Not Cinderella’s Type

Najpopularniejsze Opowiadania


 • Córka Demona

  Córka Demona

  Gabriela nie bawiła się dobrze. Wieczór okazał się kompletną porażką. Jarek z którym tutaj przyszła pewnie teraz wymiotował gdzieś w kącie. Czemu właściwie się z …Czytaj dalej »
 • Muzyka Duszy

  Muzyka Duszy

  Królestwo Hanaji Dannae wtuliła twarz w dłonie cicho łkając. Złote włosy, które sięgały jej niemal bioder, falistą kaskadą opadały teraz na skuloną postać, niczym kurtyna …Czytaj dalej »
 • Black & White

  Black & White

  Nastały ciężkie czasy. Z powodu globalnego ochłodzenia, które rozpoczęło się około 2030 roku ludzie zaczęli głodować. Na Ziemi wyczerpało się większość źródeł energii. W 2045 …Czytaj dalej »
 • Pieśń Księżyca

  Pieśń Księżyca

  Na niebie jasno świeciło słońce. Nie zasnuwały go żadne chmury, dzięki czemu widać było aż pięć z siedmiu księżyców Dareshi. Niewielu śmiałków zapuszczało się tak …Czytaj dalej »
 • Jak w Bajce

  Jak w Bajce

  Stałam przed budynkiem mojej nowej szkoły. Był środek marca, a ja dopiero teraz miałam zacząć drugi semestr. Liceum imienia świętego Franciszka samo w sobie nie …Czytaj dalej »
 • Broken Visions

  Broken Visions

  Zbliżała się wiosna, czas kwitnących wiśni, ale w tym roku było wyjątkowo chłodno i deszczowo. Sayuri odnosiła wrażenie, że to najgorszy dzień jej życia. Właściwie, …Czytaj dalej »
 • Deja Vu

  Deja Vu

  Rozdział I Czuł jej strach. Wiedział, że to jego się bała. Dobrze. Tak właśnie powinno być. Siedziała na otomanie, w białej, sięgającej ziemi, koszuli nocnej. …Czytaj dalej »