Rozdarci – Neal Shusterman

Date
paź, 20, 2016

rozdarci-okladka„Rozdarci” to drugi tom przerażającej serii, która ukazała się spod pióra amerykańskiego pisarza Neal’a Shusterman’a. Stworzył on trzymający w napięciu thriller antyutopijny, którego treść zmusza do zastanowienia się nad wartością ludzkiego życia.

Connor, Risa i Lev wspólnymi siłami zmienili sposób w jaki społeczeństwo patrzyło na Podzielonych. Przed nimi niestety jeszcze długa walka, w której stawka jest ogromna, a niekoniecznie wszystko musi iść po ich myśli. Dodatkowo do gry wkraczają nowi bohaterowie. Międzyinnymi Starkey, który uważa się za samca alfa i srodze zawiódł się na osobie, którą miał wcześniej za bohatera oraz Cam, który został stworzony niczym Fraknenstein, z fragmentów innych osób.

Gdyby założyć, że proces podzielenia ma swoje logiczne, naukowe podstawy, a wizja przedstawiona przez autora jest choć odrobinę prawdopodobna, książkę można by zaliczyć do klasycznego Science Fiction. Cały proces wydaje się jednak odrobinę zbyt mało realistyczny. Jeżeli jednak uznamy, że tak mogłoby być i nie będziemy się nad tym dłużej zastanawiać, to otrzymamy niezwykle intrygującą, wciągającą lekturę, w której bez trudu można zatonąć.

Mocną stroną powieści są stworzeni przez pisarza bohaterowie. Risa bardzo zmieniła się od poprzedniej części i nie chodzi wyłącznie o jej niepełnosprawność. Connor zmaga się z problemami przywódcy, strachem przed uczuciami i niechęcią do przeszczepionej mu ręki. Lev już nie jest tym samym, dobrze wychowanym dzieciakiem co kiedyś. Ich życie diametralnie się zmieniło, a oni ewoluowali wraz z nim. Niezwykle też spodobał mi się sposób, w jaki stworzony został od strony psychologicznej Cam – to po prostu mistrzostwo!

Ogromnie się cieszę, że mogłam przeczytać „Rozdartych” gdyż wcześniejsza część – „Podzieleni”  -wywarła na mnie naprawdę pozytywne wrażenie. Neal Shusterman pisze o poważnych problemach, czyni to jednak w lekki, niezwykle porywający sposób. Mimo że powieść jest fantastyczna, to jednak wyraźnie w niej widać, że dotyka wielu aktualnych spraw i zmusza by zacząć o nich rozmyślać i zastanawiać się nad słusznością różnych rzeczy.

Podzielenie to przerażająca wizja z przyszłości, w której ludzie nie potrafią kochać swoich dzieci i pozwalają by za życia stały się one dawcami organów. Neal Shusterman stworzył niesamowity, trzymający w napięciu thriller antyutopijny, który czyta się z zapartym tchem i myśli się o nim jeszcze przez długi czas po przeczytaniu ostatnich stron.

Dziękuję!

papierowylogo

Vicky

Trochę nieśmiała, zawsze odrobinę rozkojarzona i najczęściej w czymś głęboko zaczytana. Kocha fantastykę i kulturę Japonii. Z zamiłowaniem tworzy opowiadania i irytuje otaczających ją ludzi. Oprócz bloga (przez zupełny przypadek) prowadzi portale PapieroweMotyle, DuzeKa oraz Secretum. Ps. Zostaw mi swój link w komentarzu, żebym również mogła odwiedzić Twoją stronę!

6 komentarzy

 1. Odpowiedz

  Amanda T.

  22 października 2016

  Jestem niesamowicie ciekawa tej serii i mam nadzieję, że uda mi się kiedyś ją przeczytać. Fakt, okładki mogłyby być lepsze, ale intrygująca fabuła nadrabia! 😉

 2. Odpowiedz

  werka777

  21 października 2016

  Już dawno nie czytałam książki tego gatunku. Skoro jednak trzyma w napięciu, chciałabym dać jej szansę. Sama okładka ma w sobie taką zapowiedź niesamowitych wrażeń. Chętnie dam się ponieść wydarzeniom rozegranym na kartach serii.

 3. Odpowiedz

  Natalia Z

  21 października 2016

  Niestety nie moja tematyka, ale czemu nie 😉

 4. Odpowiedz

  Drusilla

  21 października 2016

  Będę musiała ją zdobyć 🙂

 5. Odpowiedz

  Dannae

  21 października 2016

  Pierwszą część bardzo miło wspominam, ale okładki to są potworne…

  • Odpowiedz

   Vicky

   21 października 2016

   Tu muszę przyznać Ci rację 😉

Leave a comment

Ostatnie Recenzje

Akademia Crookhaven – J.J. Arcanjo

W krainie legend – gra na spostrzegawczość

Marriage Toxin ♥ TOMY #01 – #02

Moje szczęśliwe małżeństwo

Najpopularniejsze Artykuły