Raze – Tillie Cole

Date
gru, 17, 2016

raze„Raze” to powieść z gatunku Dark Erotic Romance, autorstwa popularnej brytyjskiej pisarki Tallie Cole, a zarazem pierwszy tom cyklu „Poranione dusze”, który zaczął ukazywać się nakładem wydawnictwa Filia. Muszę szczerze przyznać, że takiej książki jeszcze nigdy nie czytałam.

Kisa jest jedyną córką Volkova, przywódcy niesławnej „Trójcy” bossów rosyjskiej Braci w Nowym Jorku. Gdy miała zaledwie naście lat, jej chłopak został oskarżony o zamordowanie brata Kisy, po czym sam zginął w tragicznym wypadku. Od tej pory dziewczyna żyje w toksycznym związku z Alikiem, który kontroluje każdy jej ruch i jest skłonny by zabić każdego mężczyznę, który ośmieli się choćby na nią spojrzeć. Nigdy nie przyszło jej do głowy by się zbuntować, przeciwstawić narzuconym przez niego regułom. Do czasu, kiedy na ulicy pokryty bliznami bezdomny ratuje jej życie. To wszystko zmienia, a nieznajomy staje się nową obsesją Kisy.

Wyrażenie opinii na temat „Raze” jest niebywale trudnym zadaniem. Z jednej strony powieść niezwykle wciąga, jej bohaterowie są prostolinijni i, mimo odgrywanych ról, bardzo pozytywni. Z drugiej jednak Tillie Cole opisuje świat pełen okrucieństwa, a książka przepełniona jest mieszaniną różnego rodzaju psychoz, sprzeczności i skrajności.

Wbrew opisowi, realiom i niewątpliwemu mrokowi powieści, historia stworzona przez Tillie Cole jest niemalże baśniowa. Pojawiają się w niej miłość, przeznaczenie, tęsknota i rodzinne ciepło. Bezwzględni bossowie mafii otoczeni są osobami, na których im zależy, które kochają i chcą chronić za wszelką cenę. Obok tego pojawia się jednak również patologia i wiele nieprzyjemnych scen. Wszystkim tym, którzy boją się lektury „Raze” mogę powiedzieć, że pisarka w żadnym razie nie skupiła się na opisie „krwawej jatki”. Owszem – takie sceny pojawiają się w książce, nie są jednak nachalne, tak samo jak zresztą i erotyka.

W tekście jednak są również elementy, których zupełnie nie mogłam strawić, takie jak piękne, polskie przekleństwa. Uważam, że w języku angielskim niektóre słowa mają zupełnie inny wydźwięk i tego tłumacze powinni się trzymać. Zwyczajnie nie można wszystkiego zastąpić słowem „kurwa”. To nie działa i nawet nie powinno działać w ten sposób. To samo mogłabym powiedzieć na temat intymnych części ciała. One też posiadają wiele różnych (lepszych i gorszych) synonimów…

Podsumowując – uważam, że „Raze” to dobra, napisana prostym językiem i niezwykle wciągająca powieść, podczas tworzenia której jednak pisarce umknęło parę ważnych spraw. Lektura będzie idealna dla niewymagającego czytelnika, który pragnie na chwilę oderwać się od szarej rzeczywistości. Mnie osobiście książka podobała się bardzo i z przyjemnością sięgnę po kolejną powieść z cyklu, licząc na to, że będzie utrzymana w podobnych klimatach.

Dziękuję!

logodk

16 grudnia 2016

Vicky

Trochę nieśmiała, zawsze odrobinę rozkojarzona i najczęściej w czymś głęboko zaczytana. Kocha fantastykę i kulturę Japonii. Z zamiłowaniem tworzy opowiadania i irytuje otaczających ją ludzi. Oprócz bloga (przez zupełny przypadek) prowadzi portale PapieroweMotyle, DuzeKa oraz Secretum. Ps. Nie zapomnij zostawić swojego linka w komentarzu, żebym również mogła odwiedzić Twoją stronę!

Leave a comment

Ostatnie Recenzje

Cień w żarze – Jennifer L. Armentrout

Odjechane jednorożce 

Twisted-Wonderland. Zdarzenia w Heartslabyulu

Not Cinderella’s Type

Najpopularniejsze Opowiadania


 • Córka Demona

  Córka Demona

  Gabriela nie bawiła się dobrze. Wieczór okazał się kompletną porażką. Jarek z którym tutaj przyszła pewnie teraz wymiotował gdzieś w kącie. Czemu właściwie się z …Czytaj dalej »
 • Broken Visions

  Broken Visions

  Zbliżała się wiosna, czas kwitnących wiśni, ale w tym roku było wyjątkowo chłodno i deszczowo. Sayuri odnosiła wrażenie, że to najgorszy dzień jej życia. Właściwie, …Czytaj dalej »
 • Akademia

  Akademia

  Nie miałam ochoty tu być. Nigdy nie chciałam znaleźć się w tej szkole, ale mój ojciec miał na ten temat inne zdanie. Akademia wojskowa, według …Czytaj dalej »
 • Deja Vu

  Deja Vu

  Rozdział I Czuł jej strach. Wiedział, że to jego się bała. Dobrze. Tak właśnie powinno być. Siedziała na otomanie, w białej, sięgającej ziemi, koszuli nocnej. …Czytaj dalej »
 • Black & White

  Black & White

  Nastały ciężkie czasy. Z powodu globalnego ochłodzenia, które rozpoczęło się około 2030 roku ludzie zaczęli głodować. Na Ziemi wyczerpało się większość źródeł energii. W 2045 …Czytaj dalej »
 • Kropla Łez

  Kropla Łez

  Siedziałam skulona na podłodze, w rogu pokoju. Plecami opierałam się o zimną ścianę. Czułam się tak cholernie samotna, jak nigdy dotąd. Przez całe swoje życie …Czytaj dalej »
 • Muzyka Duszy

  Muzyka Duszy

  Królestwo Hanaji Dannae wtuliła twarz w dłonie cicho łkając. Złote włosy, które sięgały jej niemal bioder, falistą kaskadą opadały teraz na skuloną postać, niczym kurtyna …Czytaj dalej »