Puste jest piekło – Elly Griffiths

Date
sty, 01, 2024

Puste jest piekło

„Puste jest piekło” autorstwa Elly Griffiths to powieść, która zdobyła uznanie i została uhonorowana prestiżowymi nagrodami, w tym Edgar Allan Poe Award. Książka została także wybrana kryminałem roku przez brytyjski dziennik „The Times”, a sama Autorka, nominowana do nagrody Gold Dagger. Myślę, że naprawdę trudno jest oprzeć się tak uznanemu tytułowi. Z dzisiejszego wpisu dowiecie się, jakie wywarł na mnie wrażenie. 

Zarys fabuły

„Puste jest piekło” to kryminalna powieść, która zabiera czytelnika w świat, gdzie granica między fikcją a rzeczywistością zaczyna się zacierać. Główną bohaterką jest Clare Cassidy, nauczycielka angielskiego, która traci przyjaciółkę Ellę w makabrycznych okolicznościach. Clare i Ella niedawno się pokłóciły, a obok ciała zamordowanej kobiety zostaje znaleziony fragment tekstu z opowiadania „Nieznajomy”, autorstwa pisarza specjalizującego się w gotyckiej prozie. Co gorsza, miejsce zbrodni wygląda dokładnie tak, jak to opisane w jednym z jego opowiadań.

Moja opinia i przemyślenia

Elly Griffiths w „Puste jest piekło” zgrabnie bawi się konwencją powieści gotyckiej, przenosząc ją do współczesności. Jednak, mimo że autorka wplata elementy z wiktoriańskiego horroru w opowieść osadzoną w świecie smartfonów i komputerów, udaje jej się zachować atmosferę tajemnicy i grozy. To interesujące połączenie tradycji z nowoczesnością sprawia, że powieść wydaje się oryginalna i wciągająca. Intryga kryminalna jest dobrze skonstruowana, choć nie jest może niezwykle skomplikowana. To jednak nie jest wada, ponieważ książka skupia się również na zagadkowej atmosferze i psychologicznym napięciu. Współczesna szkoła z bogatą historią staje się tłem dla wydarzeń, które wydają się zakorzenione w przeszłości. Autorka ukazuje zagmatwane relacje między bohaterami, a główna bohaterka, Clare, staje się zarówno detektywem, jak i potencjalną ofiarą.

Elly Griffiths umiejętnie używa elementów klasycznych opowiadań grozy, wprowadzając je w kontekst współczesnego kryminału. Narracja z kilku różnych perspektyw dodaje głębi fabule i pozwala czytelnikowi lepiej poznać różne strony historii. Możemy śledzić dochodzenie prowadzone przez sierżanta Kaur, a także spojrzeć na wydarzenia z perspektywy Clare i innych postaci. Całość natomiast napisana została w barwnym, ale lekkim stylu, także książkę bardzo przyjmie się czyta. 

Podsumowanie

„Puste jest piekło” to ciekawa powieść kryminalna, która przyciąga swoją oryginalnością i tajemniczą atmosferą. Elly Griffiths umiejętnie łączy tradycyjne elementy literatury gotyckiej z nowoczesnym kryminałem, tworząc interesujący mikroklimat. Choć intryga może wydawać się nieco prostsza niż w niektórych innych kryminałach, to towarzyszące jej psychologiczne napięcie i mroczna atmosfera dopełniają dzieła, sprawiając, że tak naprawdę ma ona znacznie mniejsze znaczenie, niż towarzyszący jej klimat. Dla miłośników klasycznych opowieści grozy i kryminałów z wyjątkowym klimatem, „Puste jest piekło” może stanowić fascynującą lekturę. 

Egzemplarz recenzencki otrzymałam od wydawcy.

Vicky

Trochę nieśmiała, zawsze odrobinę rozkojarzona i najczęściej w czymś głęboko zaczytana. Kocha fantastykę i kulturę Japonii. Z zamiłowaniem tworzy opowiadania i irytuje otaczających ją ludzi. Oprócz bloga (przez zupełny przypadek) prowadzi portale PapieroweMotyle, DuzeKa oraz Secretum. Ps. Zostaw mi swój link w komentarzu, żebym również mogła odwiedzić Twoją stronę!

6 komentarzy

  1. Odpowiedz

    Adrianna Andrzejewska

    10 lutego 2024

    Kocham kryminały, a tutaj podejście jest zdecydowanie niekonwencjonalne. Nie wiem jakim cudem mógł mi umknąć ten tytuł.

  2. Odpowiedz

    zaczytanamarzycielka8

    9 lutego 2024

    Nie czytałam jeszcze nic tej autorki. Pamiętam, że kiedyś mnie do niej ciągnęło, później o niej zapomniałam. Ten tytuł jednak wydaje się być naprawdę ciekawy 😉

  3. Odpowiedz

    Martyna K.

    7 lutego 2024

    Uwielbiam sięgać po kolejne wydania z tego gatunku. To także jest genialne.

  4. Odpowiedz

    Dyedblonde

    7 lutego 2024

    Jestem zaintrygowana coś innego niż zwykle, także może mi się spodobac
    Zapisuje

  5. Odpowiedz

    KonfabulaPL

    7 lutego 2024

    Bardzo ciekawa zabawa konwencją. Chyba jeszcze nie czytałam takiej powieści. Zapisuję sobie książkę na listę do przeczytania w tym roku.

Leave a comment

Ostatnie Recenzje

Skowronka Hopka. Na ratunek zimie

Bałagany – gra planszowa

Odrodzona jako czarny charakter w grze Otome #10

Moje szczęśliwe małżeństwo

Najpopularniejsze Artykuły