Przywrócona – Amanda Hocking

Date
wrz, 04, 2012

„Przywrócona” to już trzecia część trylogii o tryllach, autorstwa Amandy Hocking. Początkowo pisarka wydała swoją powieść na własną rękę, jedynie w wersji e-bookowej, sprzedawała się jednak tak dobrze, że wydawnictwa same zaczęły starać się o prawa do książki. Wszystkie tomy trylogii utrzymywały się przez wiele miesięcy w Top 5 „New York Timesa”.

Rozejm między Vittrą, a Tryllami jest bardzo kruchy. Wojna rozpocznie się gdy tylko Wendy zostanie koronowana na królową. Okazało się jednak, że nietrwały pokój dotyczy jedynie mieszkańców jednej osady, a wszystkie inne Trylle w dalszym ciągu są zagrożone. Do tego dla dobra państwa Wendy i obdarzony potężną magiczną mocą Tove postanawiają wziąć ślub. Problem w tym, że chłopak jest gejem, a dziewczyna może co najwyżej być jego przyjaciółką. Do tego, gdy wreszcie uwolniła się od ślepej miłości do tropiciela Finna, który obowiązki przedkładał ponad wszystko, w jej życiu pojawiło się znacznie silniejsze uczucie. Wendy sama gubi się już w tym co czuje do królewicza wrogiej Vittry, Lokiego.

Książka jest przepełniona akcją. W każdym rozdziale coś się dzieje. Bohaterowie nie są w stanie usiedzieć w jednym miejscu. Czują silną potrzebę działania. Dzięki temu fabuła jest ciekawa, chociaż momentami nieco chaotyczna. Autorka zagłębia się również w politykę różnych plemion trolli. Jesteśmy świadkami toczących się walk i śmierci wielu osób. Poznajemy również nieciekawą hierarchię społeczną Trylli. Wendy, jako królowa, ma zamiar wreszcie zaprowadzić pokój i wszystko zmienić na lepsze.

Dużym plusem powieści jest cała gama barwnych postaci. W trzecim tomie zostały nieco zepchnięte na drugi plan, na rzecz samej Wendy, Tove i Lokiego, jednak bynajmniej ich nie zabrakło. Każdy bohater ma swoją historię i jakąś interesującą przypadłość. O każdym możemy coś powiedzieć, a treść książki pozwala nam każdego dość dobrze poznać. Jedynym co mi się nie podobało, było to, że autorka przestała zaskakiwać czytelnika ich zamiarami i zachowaniem. Tak jak przez dwa pierwsze tomy pewne rzeczy pozostawały bardzo niejasne, tak tutaj wyłożyła wszystko czarno na białym. Od razu, a nie pod koniec tomu, dowiadujemy się kto jest dobry i kto zły, w taki sposób, że możemy traktować to jako niepodważalny pewnik.

Stworzenie Trylli było moim zdaniem świetnym pomysłem. Jest to wreszcie coś oryginalnego, wyróżniającego trylogię spośród innych w tym gatunku. Do tego autorka potrafi przyciągnąć uwagę czytelnika. Od stron jej powieści trudno się oderwać. Ja sama już od dawna chciałam poznać zakończenie. Choć trzeci tom podobał mi się najmniej spośród wszystkich, to jednak nie czuję się zawiedziona. Cieszę się, że zetknęłam się z tą serią.

Wydanie tym razem mnie zaskoczyło. Przyzwyczaiłam się, że Amber wydaje książki w dość masowy sposób, przepuszczając od czasu do czasu błędy, nie przykładając wagi do jakości tomów. Cała trylogia „Trylli” zupełnie obala ten mit. Okładki miękkie ze skrzydełkami, ładnie dopracowane graficznie, idealnie do siebie pasujące. Układ teksu i podział na rozdziały bardzo wygodny. Tłumaczenie znakomite, a edycja tekstu bez zarzutów. Patrząc na książkę pod tym kątem również jestem bardzo zadowolona. Tym razem ciekawa historia ma także bardzo ładne opakowanie.

Zarówno „Przywrócona”, jak i cała seria, bardzo przypadła mi do gustu. Ma swoje minusy, momentami jest nieco naciągana, a niektóre intrygi wydają się być stworzone bardzo na siłę, ale jednak to nie odbiera jej uroku. To co pisze Amanda Hocking jest lekkie i wciągające. Dostarcza bardzo dobrej rozrywki i z przyjemnością pochłania się każdą kolejną linijkę tekstu. Trylogię „Trylle” gorąco wszystkim polecam! To z pewnością nie będzie stracony czas.

Tekst stanowi oficjalną recenzję dla portalu Secretum.

Vicky

3 komentarze

 1. Odpowiedz

  Jasmine

  19 września 2012

  Właśnie jestem w trakcie i bardzo mi się podoba:) Poprzednie części naprawdę mnie wciągnęły i zupełnie nie wiem, w którym momencie, ale szczerze polubiłam Trylle:)

 2. Odpowiedz

  Cahir

  7 września 2012

  No i to jest kariera, nikt cię nie zna, piszesz e-book i nagle wszyscy chcą cię wydawać 🙂

 3. Odpowiedz

  Miłośniczka Książek

  5 września 2012

  trzecia część… a ja jeszcze na oczy nie widziałam pierwszej :/

Leave a comment

Ostatnie Recenzje

Dom w Riverton – Kate Morton

Odjechane jednorożce 

SPY X FAMILY ♥ TOMY #07 – #10

Not Cinderella’s Type

Najpopularniejsze Opowiadania


 • Broken Visions

  Broken Visions

  Zbliżała się wiosna, czas kwitnących wiśni, ale w tym roku było wyjątkowo chłodno i deszczowo. Sayuri odnosiła wrażenie, że to najgorszy dzień jej życia. Właściwie, …Czytaj dalej »
 • Akademia

  Akademia

  Nie miałam ochoty tu być. Nigdy nie chciałam znaleźć się w tej szkole, ale mój ojciec miał na ten temat inne zdanie. Akademia wojskowa, według …Czytaj dalej »
 • Deja Vu

  Deja Vu

  Rozdział I Czuł jej strach. Wiedział, że to jego się bała. Dobrze. Tak właśnie powinno być. Siedziała na otomanie, w białej, sięgającej ziemi, koszuli nocnej. …Czytaj dalej »
 • Black & White

  Black & White

  Nastały ciężkie czasy. Z powodu globalnego ochłodzenia, które rozpoczęło się około 2030 roku ludzie zaczęli głodować. Na Ziemi wyczerpało się większość źródeł energii. W 2045 …Czytaj dalej »
 • Kropla Łez

  Kropla Łez

  Siedziałam skulona na podłodze, w rogu pokoju. Plecami opierałam się o zimną ścianę. Czułam się tak cholernie samotna, jak nigdy dotąd. Przez całe swoje życie …Czytaj dalej »
 • Córka Demona

  Córka Demona

  Gabriela nie bawiła się dobrze. Wieczór okazał się kompletną porażką. Jarek z którym tutaj przyszła pewnie teraz wymiotował gdzieś w kącie. Czemu właściwie się z …Czytaj dalej »
 • Muzyka Duszy

  Muzyka Duszy

  Królestwo Hanaji Dannae wtuliła twarz w dłonie cicho łkając. Złote włosy, które sięgały jej niemal bioder, falistą kaskadą opadały teraz na skuloną postać, niczym kurtyna …Czytaj dalej »