Poznaj swoje bakterie – Nicola Temple i Catherine Whitlock

Date
sty, 16, 2021

Poznaj swoje bakterie

W dzisiejszych czasach ludzie wiedzy na różne tematy szukają w Internecie. Nie zawsze jednak jest to wskazane. Szczególnie, że w sieci krąży cała masa przekłamań na różne tematy i trzeba naprawdę dobrze radzić sobie z odsiewaniem spamu i fikcji od faktów. Dlatego właśnie rzetelnym źródłem wiedzy niezmiennie od lat pozostają książki, zarówno te naukowe, jak i popularnonaukowe. Niedawno w moje ręce trafił tytuł „Poznaj swoje bakterie”, którego Autorkami są Nicola Temple, biolożka i ekolożka oraz Catherine Whitlock, biolożka z doktoratem z immunologi. 

Co znajduje się w książce?

Publikacja jest zbiorem rzetelnie, ale krótko i przystępnie przedstawionej wiedzy, z dziedziny mikrobiologii. Dowiemy się z niej wiele na temat bakterii zamieszkujących nasze organizmy, układu odpornościowego, antybiotyków, mikroflory, a nawet na szczególnie teraz popularny temat szczepień. Cała wiedza podparta jest nauką, a w książce nie ma miejsca na domniemania. 

Moja opinia i przemyślenia

Dzięki tytułowi „Poznaj swoje bakterie” dowiedziałam się wielu ciekawych rzeczy. Pewna zawarta w nim wiedza jest raczej oczywista dla większości z nas, ale niektóre jej elementy nigdy nie zagościły na chociażby licealnych lekcjach biologii (a szkoda). 

Książkę zdobią zdjęcia, ilustracje, wykresy i diagramy, dzięki czemu każda strona od nowa przyciąga uwagę czytelnika. Publikacja ma format o parę centymetrów większy od standardowego, co sprawiło, że miałam wrażenie, jakbym czytała czasopismo, a nie faktyczną książkę. Szata graficzna również to potwierdza. Przeczy temu jedynie doskonała redakcja i grubość niemalże dwustu stron. Bibliografia do opracowania tym razem nie jest szczególnie bogata, bo i wiedza przedstawiona w książce jest dość powierzchowna. Jednak myślę, że każdy kogo szerzej zainteresuje temat będzie mógł bez trudu sięgnąć do wybranego źródła (lub źródeł).

Bardzo aktualnym tematem są obecnie szczepienia. Nicola Temple i Catherine Whitlock poświęciły im rozdział i dokładnie wytłumaczyły na czym polegają, oraz jakie istnieją rodzaje szczepionek i kiedy się je stosuje. Myślę, że dobrze jest wiedzieć takie rzeczy, szczególnie, że na codzień dotyczą nas i naszych dzieci. 

Podsumowanie

„Poznaj swoje bakterie” to interesująca, dobrze przygotowana publikacja popularnonaukowa. Zawiera podstawową wiedzę z dziedziny mikrobiologii. Opowiada o naszych organizmach i ich związanym z mikroflorą funkcjonowaniu. Myślę, że każdy, choć odrobinę, powinien się tym tematem zainteresować. 

Dziękuję!

Przeczytaj również:

Farmagedon Rzeczywisty koszt taniego mięsa – Philip Lymbery i Isabel Oakeshott

Vicky

Trochę nieśmiała, zawsze odrobinę rozkojarzona i najczęściej w czymś głęboko zaczytana. Kocha fantastykę i kulturę Japonii. Z zamiłowaniem tworzy opowiadania i irytuje otaczających ją ludzi. Oprócz bloga (przez zupełny przypadek) prowadzi portale PapieroweMotyle, DuzeKa oraz Secretum. Ps. Zostaw mi swój link w komentarzu, żebym również mogła odwiedzić Twoją stronę!

8 komentarzy

 1. Odpowiedz

  Ala

  4 marca 2021

  Nie jestem fanką takich publikacji, jednak muszę przyznać, że ta mnie zaciekawiła i chętnie zakupię tę książkę. 🙂

 2. Odpowiedz

  Aleksandra NS

  1 marca 2021

  To może być dobre. Pamiętam jak w telewizji leciała bajka “Było sobie życie” i ta książka mi się z nią kojarzy.

 3. Odpowiedz

  Alicja Sosnowska

  28 lutego 2021

  Myślę, że ta książka spodoba się także dzieciakom 🙂 Mój siostrzeniec jak był mały to bardzo lubił tego typu książki 🙂

 4. Odpowiedz

  Lilianna

  28 lutego 2021

  Ale super książka. Biologia jest naprawdę ciekawa dziedziną życia. Podoba mi się.

 5. Odpowiedz

  Monika Kilijańska

  28 lutego 2021

  Myślę, że nie tylko mi by się spodobała, ale i mojej córce, która żywo zainteresowana jest wszystkim co dotyczy biologii.

 6. Odpowiedz

  Zuzanna Dudko

  28 lutego 2021

  Ta książka koniecznie musi pojawić się w moim domu. Uwielbiam tego typu publikacje i czytam je z zaciekawieniem.

 7. Odpowiedz

  Karolina Kosek

  28 lutego 2021

  to książka dla mojej mamy, odkąd dowiedziała się, że w jogurtach są bakterie, przestała je jeść 😉

 8. Odpowiedz

  Justyna

  28 lutego 2021

  Jakoś ta tematyka nie za specjalnie mnie interesuje. Myślę, że moja córka, która jest bardzo ciekawska bardzo chętnie by ją poznała.

Leave a comment

Ostatnie Recenzje

Córka z Grecji – Soraya Lane

W krainie legend – gra na spostrzegawczość

Odrodzona jako czarny charakter w grze Otome ♥ TOMY #08 – #09

Moje szczęśliwe małżeństwo

Najpopularniejsze Artykuły