Popiół za popiół – Jenny Han i Siobhan Vivian

Date
sie, 19, 2017

„Popiół za popiół” to trzeci tom serii „Ból za ból”, w której pisarki opowiadają o trudach szkolnego życia z perspektywy trzech licealistek. Akcja powieści dzieje się na pocztówkowo idealnej wyspie Jar, która aż roi się od uroczych sklepików z pamiątkami, dziewiczych plaż i pięknych domów. Trudno uwierzyć, że na tle tak bajecznego krajobrazu mogłoby wydarzyć się cokolwiek złego…

[stextbox id=”custom” caption=”Szczegółowe informacje” bwidth=”2″ color=”488226″ ccolor=”FF7D26″ bcolor=”488226″ bgcolor=”D2FFBF” cbgcolor=”FFD5BD” bgcolorto=”DEFF9C” cbgcolorto=”FFCFA6″ image=”null”]tytuł: Popiół za popiół
autor: Jenny Han, Siobhan Vivian
tłumaczenie: Andrzej Goździkowski
cykl: Ból za ból (tom 3)
wydawnictwo: Feeria Young
ISBN: 9788372296740
liczba stron: 376[/stextbox]

Czy rzeczywiście zemsta jest najlepszym rozwiązaniem? Może, gdy odpowiemy ogniem za ogień, zostaną jedynie zgliszcza? Tak właśnie było w przypadku Mary, Kat i Lillii, które niestety zbyt późno zrozumiały co jest naprawdę ważne w życiu. “Popiół za popiół” to książka, która jest podsumowaniem całej serii, zwrotem akcji i wycieczką w zupełnie nowym, nieznanym kierunku.

Po lekturze „Fatalnej listy” spod pióra  Siobhan Vivian z przyjemnością zajrzałam do trylogii, którą napisała wraz z Jenny Han (autorką między innymi „Do wszystkich chłopców, których kochałam” czy „Tego lata stałam się piękna”). Wspólnie pisarki stworzyły lekką, młodzieżową serię, która jednak nie jest pozbawiona przesłania i ważnych, nieco trudniejszych treści.

Pisarki w świetny sposób przedstawiły malowniczą wyspę, ale później skupiły się raczej na kreacji postaci niż wydarzeń fabularnych. Główne bohaterki są mocno zarysowane i widać zachodzące w nich zmiany. Zwłaszcza Mary jest postacią ciekawą, która rozwinęła się w zupełnie niespodziewanym kierunku. Jej profil psychologiczny został przedstawiony bardzo szczegółowo i wiarygodnie. Pojawiła się też zupełnie niepotrzebna odrobina absurdu, ale niestety obowiązuje licentia poetica i żaden szary czytelnik nie może nic na to poradzić.

Jenny Han i Siobhan Vivian piszą w lekkim stylu, fabułę prowadząc od początku do końca, według dobrze ułożonego planu. W wydarzeniach nie ma dziur, czytelnik otrzymuje odpowiedzi na wszystkie, nurtujące go pytania, tajemnice zostają odkryte, a niezrozumiałe wątki dokładnie wyjaśnione. Mimo że trzecia część poprowadzona została w zupełnie innym kierunku niż dwie poprzednie, to jednak doskonale pasuje do pozostałych.

„Popiół za popiół” to idealnie wyważone zakończenie trylogii. Powieść ma słodko-gorzki smak, jest pełna i nie pozostawia niedosytu, za to stawia setki pytań, na które każdy powinien sobie sam szczerze odpowiedzieć. Polecam wszystkim wielbicielkom dobrych młodzieżówek.

Książkę kupić można na stronie księgarni dadada.pl

Dziękuję!

Vicky

Trochę nieśmiała, zawsze odrobinę rozkojarzona i najczęściej w czymś głęboko zaczytana. Kocha fantastykę i kulturę Japonii. Z zamiłowaniem tworzy opowiadania i irytuje otaczających ją ludzi. Oprócz bloga (przez zupełny przypadek) prowadzi portale PapieroweMotyle, DuzeKa oraz Secretum. Ps. Zostaw mi swój link w komentarzu, żebym również mogła odwiedzić Twoją stronę!

6 komentarzy

 1. Odpowiedz

  Marta

  20 sierpnia 2017

  Przyznam szczerze, że już dawno nie miałam do czynienia z tego typu literaturą, może się skuszę

 2. Odpowiedz

  Klaudyna Maciąg

  20 sierpnia 2017

  Bardzo ciekawy pomysł na serię książek wydanych przez dwie kobiety. Gdy byłam młodsza, bardzo lubiłam takie klimaty, dlatego pewnie i dziś z przyjemnością przeczytałabym tę serię. Mentalnie wciąż mam -naście lat i żyję szkolnymi latami 😉

  • Odpowiedz

   Vicky

   21 sierpnia 2017

   U mnie właśnie też często tak się zdarza 🙂

 3. Odpowiedz

  Stacja Książka

  20 sierpnia 2017

  Bardzo ciekawie się zapowiada, ostatnio mam chęć na młodzieżówki, więc lektura będzie akurat dobra na zakończenie wakacji. Dzięki za recenzję!

 4. Odpowiedz

  Justyna Żuk

  20 sierpnia 2017

  Chętnie przyjrzałabym się całej serii. 🙂

 5. Odpowiedz

  Tea

  20 sierpnia 2017

  U mnie z tymi młodzieżówkami ostatnio jest bardzo ciężko. Jakoś nie mogę się w nich całkowicie odnaleźć. Ta książka wydaje się być warta uwagi, ale zanim sięgnęłabym po nią musiałabym zapoznać się z poprzednimi tomami.

  Pozdrawiam 😉

Leave a comment

Ostatnie Recenzje

Mara Dyer: Przemiana – Hodkin Michelle

W krainie legend – gra na spostrzegawczość

Marriage Toxin ♥ TOMY #01 – #02

Moje szczęśliwe małżeństwo

Najpopularniejsze Artykuły