Pielęgniarki – Christie Watson

Date
maj, 01, 2019

Podczas dwudziestoletniej kariery pielęgniarskiej Christie Watson widziała wszystko. Swoim doświadczeniem i obserwacjami postanowiła podzielić się z czytelnikami, wprowadzając ich za kulisy pracy w państwowym szpitalu. Obok tej książki nie można przejść obojętnie. Jest pełna emocji i bardzo osobista.  

„Bo prędzej czy później każdy z nas wymaga opieki. I każdy komuś opieką służy.”

O czym jest książka?

Mimo że Autorka porusza temat pracy w szpitalach w Wielkiej Brytanii, to jednak myślę, że tamtejsze realia nie różnią się tak bardzo od naszych. Pielęgniarki odgrywają niezwykle istotną rolę w strukturze szpitali, ale ich zawód nie należy ani do wysoko płatnych, ani do jakoś specjalnie poważanych. I jest to poważny błąd w sposobie myślenia innych ludzi. To przecież właśnie pielęgniarki mają najczęstszy i najdłuższy kontakt z pacjentami i bardzo często od ich reakcji oraz czujnej obserwacji zależy dalszy stan zdrowia pacjenta. Niekiedy jest to nawet kwestia życia i śmierci. 

Przemyślenia

Książkę Christie Watson, mimo że jest czymś na kształt autobiografii, czyta się jak dobrą powieść o słodko-gorzkim posmaku. Niekiedy jest wesoło, innym razem naprawdę smutno lub wręcz przerażająco. Moje emocje bez przerwy towarzyszyły spisanym przez Autorkę słowom, nawet na samym początku, gdy po prostu opowiadała o tym, jak wszystko się w jej przypadku zaczęło. Odniosłam wrażenie, że to osoba cierpliwa, pełna ciepła i szacunku do drugiego człowieka. Być może tego właśnie nauczyła ją praca w zawodzie pielęgniarki. 

„W tym swoim przekonaniu, że serce to coś więcej niż mięsień, komórki i zastawki, nie jest odosobniony. (…) Sztuka, literatura i filozofia od bez mała czterech tysięcy lat próbują odnaleźć głębszy sens w istnieniu tego narządu.”

Sądzę, że publikacje, dzięki którym poznajemy zarówno dobre, jak i złe strony różnych zawodów, są bardzo istotne dla społeczeństwa. Pielęgniarki faktycznie mogą doświadczyć wielu traumatycznych przeżyć, ale dotyczy to również żołnierzy w służbie czynnej, policjantów, strażaków. Do każdej pracy trzeba mieć odpowiednie predyspozycje i zacięcie. Ogromnie cieszy mnie, że teraz ludzie nieco inaczej patrzą na świat i większość z nas, szuka zawodu, w którym będzie mogła się odnaleźć i zaznać spełnienia. Dzięki temu stajemy się szczęśliwsi. 

Podsumowanie

Pielęgniarki” spod pióra Christie Watson to bardzo inteligentnie napisana, grająca na emocjach czytelnika i poruszająca ważne zagadnienia książka. Jeżeli jesteś ciekaw, jak wygląda praca pielęgniarek, to w tej publikacji przedstawiona została bez owijania w bawełnę. Zarówno od tej ciemnej, jak i od jasnej strony. To po prostu sama prawda o życiu. Lekturę serdecznie polecam! Rzadko kiedy zdarza się, by książka była jednocześnie ciekawa i wartościowa. 

Dziękuję!

Vicky

Trochę nieśmiała, zawsze odrobinę rozkojarzona i najczęściej w czymś głęboko zaczytana. Kocha fantastykę i kulturę Japonii. Z zamiłowaniem tworzy opowiadania i irytuje otaczających ją ludzi. Oprócz bloga (przez zupełny przypadek) prowadzi portale PapieroweMotyle, DuzeKa oraz Secretum. Ps. Nie zapomnij zostawić swojego linka w komentarzu, żebym również mogła odwiedzić Twoją stronę!

22 komentarze

 1. Odpowiedz

  Świat Toli

  26 czerwca 2019

  Od dawna chce przeczytać ta książkę i muszę!

 2. Odpowiedz

  Drusilla

  9 maja 2019

  Myślę, że faktycznie zawód pielęgniarki jest bardzo niedoceniany i podejmujące się go osoby zdecydowanie za mało zarabiają. Książka wygląda na ciekawą.

 3. Odpowiedz

  Bookendorfina Izabela Pycio

  7 maja 2019

  Książkę poleciłam już mojej mamie, z racji zawodu powinna ją zainteresować. 🙂

 4. Odpowiedz

  Monika Monime.pl

  6 maja 2019

  Tym razem jestem zaciekawiona. Lubię poznawać ciekawostki związane z zawodami.

 5. Odpowiedz

  Dominika Bojdoł

  4 maja 2019

  juz dodałam ksiazke do mojej majowej listy MUST READ 😀

 6. Odpowiedz

  Agata

  3 maja 2019

  Szanujmy pielęgniarki, niestety bez nich świat medycyny ogarnąłby chaos.

 7. Odpowiedz

  Katarzyna Krasoń

  3 maja 2019

  Bardzo mi się podobała ta książka, a to dlatego, że jestempołożną. Brytyjska służba zdrowia trochę różni się od naszej i te różnice mogłam wyłapać, ale… jak ja wiele wydarzeń mogłabymprzenieść na nasze rodzinne łono 🙂 Polecam szczególnie tym, którzy uważają, że pielęgniarki i położne tylko siedzą i piją kawę 🙂

  • Odpowiedz

   Vicky

   9 maja 2019

   Niestety wiele osób właśnie tak uważa. Mimo że to ciężka i bardzo odpowiedzialna praca.

 8. Odpowiedz

  Marysia K

  3 maja 2019

  Lubię takie książki, bo bez wątpienia obalają stereotypy, pozwalają głębiej się zastanowić nad odpowiedzialną pracą innych

  • Odpowiedz

   Vicky

   9 maja 2019

   Ostatnio mocno uderzył w nas temat nauczycieli i kasjerów. Wszyscy dookoła uważają, że to takie lekkie i intratne zawody, mimo że wcale takie nie są.

 9. Odpowiedz

  blogierka

  3 maja 2019

  Ja chętnie bym przeczytala coś takiego opartego na faktach :).

 10. Odpowiedz

  Kasia

  2 maja 2019

  Książka trafia na moją listę tbr! Zawód pielęgniarki jest bliski mojemu sercu i chętnie dowiem się więcej na temat szczegółów tej pracy 🙂

 11. Odpowiedz

  pożeram strony

  2 maja 2019

  Zaczytuję sie w ksiażkach związanych z medycyną. Obecnie czytam “W czepku urodzone” również o pielęgniarkach!

 12. Odpowiedz

  gusia

  2 maja 2019

  Ja mam bardzo mieszane uczucia do tej książki, ale głownie za sprawą zderzania się z polską rzeczywistością 🙂

 13. Odpowiedz

  Anna Londowska-Kaźmierczak

  2 maja 2019

  Czytałam o tej książce nie raz i mam nadzieję ją kiedyś przeczytać.

 14. Odpowiedz

  Aneta

  2 maja 2019

  To prawda, że w życiu tak jest, że albo my się opiekujemy drugim człowiekiem, albo sami tej opieki potrzebujemy. Z przyjemnością sięgnę po tę pozycję. 🙂

 15. Odpowiedz

  Malwina

  2 maja 2019

  Moim zdaniem Pielęgniarki są za mało doceniane w tych czasach, a to naprawdę nie jest łatwy zawód. Jestem bardzo ciekawa tej książki i sięgne po nią z przyjemnością i polecę mojej znajomej, która wszystko czyta co medyczne.

  • Odpowiedz

   Vicky

   9 maja 2019

   Zdecydowanie zbyt mało i nie tylko finansowo, ale też chodzi o szacunek pacjentów i często niestety lekarzy, którzy traktują pielęgniarki, jak służące. ;/

 16. Odpowiedz

  Irena Bujak

  2 maja 2019

  Pobrałam ten tytuł na Legimi, jestem go strasznie ciekawa. I z tego, co piszesz warto się z nim zapoznać. 😉

  • Odpowiedz

   Vicky

   9 maja 2019

   Trudny temat przedstawiony w lekki i przystępny sposób, bez marudzenia i oceniania 🙂

 17. Odpowiedz

  Milena Galuba

  1 maja 2019

  Odnoszę wrażenie, że zawody medyczne coraz mniej są doceniane. Internet i wszechwiedzące google zajmuje zbyt wiele miejsca w naszym życiu na rzecz budowania więzi i relacji z ludźmi. Tworzenia dialogu. A tym dialogiem, kiedy jesteśmy np.: chorzy mogą poratować nas właśnie zespoły medyczne, w tym pielęgniarki. Dzięki za recenzję.

 18. Odpowiedz

  Paulina

  1 maja 2019

  ciekawa propozycja 🙂

Leave a comment

Ostatnie Recenzje

Cień w żarze – Jennifer L. Armentrout

Odjechane jednorożce 

Twisted-Wonderland. Zdarzenia w Heartslabyulu

Not Cinderella’s Type

Najpopularniejsze Opowiadania


 • Pieśń Księżyca

  Pieśń Księżyca

  Na niebie jasno świeciło słońce. Nie zasnuwały go żadne chmury, dzięki czemu widać było aż pięć z siedmiu księżyców Dareshi. Niewielu śmiałków zapuszczało się tak …Czytaj dalej »
 • Córka Demona

  Córka Demona

  Gabriela nie bawiła się dobrze. Wieczór okazał się kompletną porażką. Jarek z którym tutaj przyszła pewnie teraz wymiotował gdzieś w kącie. Czemu właściwie się z …Czytaj dalej »
 • Jak w Bajce

  Jak w Bajce

  Stałam przed budynkiem mojej nowej szkoły. Był środek marca, a ja dopiero teraz miałam zacząć drugi semestr. Liceum imienia świętego Franciszka samo w sobie nie …Czytaj dalej »
 • Kropla Łez

  Kropla Łez

  Siedziałam skulona na podłodze, w rogu pokoju. Plecami opierałam się o zimną ścianę. Czułam się tak cholernie samotna, jak nigdy dotąd. Przez całe swoje życie …Czytaj dalej »
 • Black & White

  Black & White

  Nastały ciężkie czasy. Z powodu globalnego ochłodzenia, które rozpoczęło się około 2030 roku ludzie zaczęli głodować. Na Ziemi wyczerpało się większość źródeł energii. W 2045 …Czytaj dalej »
 • Akademia

  Akademia

  Nie miałam ochoty tu być. Nigdy nie chciałam znaleźć się w tej szkole, ale mój ojciec miał na ten temat inne zdanie. Akademia wojskowa, według …Czytaj dalej »
 • Broken Visions

  Broken Visions

  Zbliżała się wiosna, czas kwitnących wiśni, ale w tym roku było wyjątkowo chłodno i deszczowo. Sayuri odnosiła wrażenie, że to najgorszy dzień jej życia. Właściwie, …Czytaj dalej »