Orszak śmierci – Emilia Szelest

Date
maj, 16, 2023

Orszak śmierci

Ponad dwa lata temu zaczęłam czytać trylogię „Bieszczadzkie demony” spod pióra Emilii Szelest, która rozpoczęła się tomem „Licho nie śpi” (recenzja). Przyznam, że byłam bardzo ciekawa, jak skończy się ta historia, ale dopiero w tym roku w moje ręce trafił finałowy tom noszący tytuł „Orszak śmierci”. Czy kontynuacja spodobała mi się tak bardzo, jak początek?

Zarys fabuły

W Bieszczadach licho nigdy nie śpi, a tajemnice rodzą kolejne tajemnice.

Życie nigdy nie bywa proste, szczególnie w książkach, w których jedną z głównych ról odgrywają trupy. Podczas walki ze zorganizowaną przestępczością nie ma ani chwili na to, by pomyśleć o sobie, swojej przyszłości i uczuciach. Czy relacje między Magdą a Damianem wrócą do normy? Czy ich wspólne życie w ogóle jest możliwe? Tylko jedno jest pewne – protagoniści zawsze mogą liczyć na swoją wzajemną pomoc, szczególnie wówczas, gdy pojawiają się kolejne trupy, a świat staje się coraz mroczniejszy. Bieszczady ponownie spłynęły krwią, a tym razem ofiarą jest lokalna dziennikarka, a sprawę urozmaica jej nietypowy pochówek. 

Moja opinia i przemyślenia

Trudno ukryć, że bardzo lubię książki spod pióra Emilii Szelest i to mimo tego, że czasem pojawia się w nich to, za czym w literaturze nie przepadam, czyli wulgaryzmy. Tym razem jednak mogę powiedzieć, że pisarka podkreśla nimi pewną dosadność, a nie, tak jak to zazwyczaj bywa, nadużywa ich zupełnie niepotrzebnie. 

Finalny tom bieszczadzkiej trylogii wciąga od pierwszych do ostatnich stron. Jest w nim nieco mroku, ale i wiele pozytywnych, pełnych dobrego humoru elementów. Fabuła książki jest przemyślana i świetnie poprowadzona, czyta się ja nie tyle z ciekawością, co z zapartym tchem. To jedna z tych książek, których nie sposób odłożyć nawet na moment. Wciąż pozostaję pod ogromnym wrażeniem tego, jak wciągające treści potrafi tworzyć Emilia Szelest. Jej bohaterowie są barwni i wyraziści, a powieść nie nudzi nawet przez moment. 

Podsumowanie

Szczerze przyznam, że trylogią „Bieszczadzkie demony” jestem zachwycona. Zakończenie serii nie mogło być lepsze! Niecierpliwie czekam na każdą kolejną powieść spod pióra Emilii Szelest, jestem przekonana, że wciągnie mnie równie mocno, co wszystkie inne tytuły z jej obecnej bibliografii. To niezawodna pisarka, której książki gorąco polecam wszystkim wielbicielkom oryginalnych, dobrze napisanych, wyrazistych romansów z ciekawym tłem fabularnym.

Dziękuję!

Vicky

Trochę nieśmiała, zawsze odrobinę rozkojarzona i najczęściej w czymś głęboko zaczytana. Kocha fantastykę i kulturę Japonii. Z zamiłowaniem tworzy opowiadania i irytuje otaczających ją ludzi. Oprócz bloga (przez zupełny przypadek) prowadzi portale PapieroweMotyle, DuzeKa oraz Secretum. Ps. Zostaw mi swój link w komentarzu, żebym również mogła odwiedzić Twoją stronę!

20 komentarzy

 1. Odpowiedz

  Zuzanna

  27 maja 2023

  Ogólnie to lubię takie ksiązki, jednak zrobiłam sobie przerwę od tego gatunku, bo chyba się nim przejadłam.

 2. Odpowiedz

  Anszpi

  26 maja 2023

  Czytałam kilka książek tej autorki, ale ta nie znalazła się w mojej biblioteczce. Może kiedyś się skusze

 3. Odpowiedz

  dyedblonde

  26 maja 2023

  na tą chwilę nie mam zbytnio czasu by sięgnąć po tą trylogię, ale na pewno zapiszę sobie tytulu bo mnie zaciekawiłaś

 4. Odpowiedz

  Joanna

  26 maja 2023

  Jakoś nie słyszałam wcześniej o tej trylogii, ale to moje klimaty, więc muszę szybko się z nią zapoznać.

 5. Odpowiedz

  Bookendorfina Izabela Pycio

  25 maja 2023

  Wakacyjne klimaty sprzyjają takim gorącym przygodom czytelniczym, chwila relaksu w ciepłych barwach.

 6. Odpowiedz

  Martyna K

  25 maja 2023

  Na pewno dobrze mieć na uwadze możliwość zapoznania się z tak ciekawym zwieńczeniem serii.

 7. Odpowiedz

  Adrianna Andrzejewska

  25 maja 2023

  Chętnie sięgam po książki Emilii Szelest, ale tej jeszcze nie czytałam. Twoja recenzja bardzo mnie zaciekawiła i chyba nie będę umiała oprzeć się tej powieści.

 8. Odpowiedz

  Agnieszka

  25 maja 2023

  Czeka już na swoją kolej ta trylogia. Mam plan zabrać się za nią na urlopie.

 9. Odpowiedz

  Marysia K

  18 maja 2023

  Sporo czasu między pierwszym a 3 tomem. Teraz skoro wszystkie są dostępne chętnie sięgnę po tę serię.

 10. Odpowiedz

  Recenzje Kiti

  18 maja 2023

  Twórczość tej autorki przez cały czas zdobywa coraz większe grono odbiorców.

 11. Odpowiedz

  Paulina

  18 maja 2023

  Też nie przepadam za wulgaryzmami, gdy są stosowane bez powodu.

 12. Odpowiedz

  Malwina

  17 maja 2023

  Mam tę książkę w planie, bo pierwszy tom mi się bardzo podobał 🙂 Jeszcze drugi przede mną 😛

 13. Odpowiedz

  Pojedztam

  17 maja 2023

  Muszę wspomnieć o niej siostrze, bo chyba czytała poprzednią część.

 14. Odpowiedz

  Wędrowki po kuchni

  17 maja 2023

  Również nie przepadam za literaturą, gdzie wulgaryzmy są zbyt często używane

  • Odpowiedz

   Vicky

   17 maja 2023

   Niestety często się taka pojawia w dzisiejszych czasach.

Leave a comment

Ostatnie Recenzje

Dom w Riverton – Kate Morton

Odjechane jednorożce 

SPY X FAMILY ♥ TOMY #07 – #10

Not Cinderella’s Type

Najpopularniejsze Opowiadania


 • Broken Visions

  Broken Visions

  Zbliżała się wiosna, czas kwitnących wiśni, ale w tym roku było wyjątkowo chłodno i deszczowo. Sayuri odnosiła wrażenie, że to najgorszy dzień jej życia. Właściwie, …Czytaj dalej »
 • Muzyka Duszy

  Muzyka Duszy

  Królestwo Hanaji Dannae wtuliła twarz w dłonie cicho łkając. Złote włosy, które sięgały jej niemal bioder, falistą kaskadą opadały teraz na skuloną postać, niczym kurtyna …Czytaj dalej »
 • Akademia

  Akademia

  Nie miałam ochoty tu być. Nigdy nie chciałam znaleźć się w tej szkole, ale mój ojciec miał na ten temat inne zdanie. Akademia wojskowa, według …Czytaj dalej »
 • Deja Vu

  Deja Vu

  Rozdział I Czuł jej strach. Wiedział, że to jego się bała. Dobrze. Tak właśnie powinno być. Siedziała na otomanie, w białej, sięgającej ziemi, koszuli nocnej. …Czytaj dalej »
 • Pieśń Księżyca

  Pieśń Księżyca

  Na niebie jasno świeciło słońce. Nie zasnuwały go żadne chmury, dzięki czemu widać było aż pięć z siedmiu księżyców Dareshi. Niewielu śmiałków zapuszczało się tak …Czytaj dalej »
 • Black & White

  Black & White

  Nastały ciężkie czasy. Z powodu globalnego ochłodzenia, które rozpoczęło się około 2030 roku ludzie zaczęli głodować. Na Ziemi wyczerpało się większość źródeł energii. W 2045 …Czytaj dalej »
 • Córka Demona

  Córka Demona

  Gabriela nie bawiła się dobrze. Wieczór okazał się kompletną porażką. Jarek z którym tutaj przyszła pewnie teraz wymiotował gdzieś w kącie. Czemu właściwie się z …Czytaj dalej »