Licho nie śpi – Emilia Szelest

Date
mar, 29, 2021

Licho nie śpi

Od kiedy przeczytałam pierwszą książkę spod pióra Emilii Szelest, bez wahania sięgałam po każdą kolejną. To pisarka, która ma prawdziwy talent do tworzenia porywających historii i to niezależnie od tematyki, którą porusza, choć wyraźnie najlepiej czuje się w romansach kryminalnych. Czy jednak „Licho nie śpi” to powieść równie dobra, co seria o przygodach policjantki, Weroniki Kardasz?

Zarys fabuły

Z powodu problemów z narkotykami i samym sobą, Damian zostaje zwolniony z policji i przestaje być detektywem. By odpocząć i wszystko sobie poukładać wyjeżdża w góry. Ma nadzieję, że ciężką, fizyczną pracą uda mu się przegonić demony przeszłości. Tam jednak zamiast upragnionego spokoju czekają go nowe znajomości i zupełnie niespodziewane przygody. 

W Bieszczadach nikogo nie interesuje, kim jesteś i skąd pochodzisz. Jeżeli się tu znalazłeś, to znaczy, że góry cię przywołały. Dla nich nie jest ważne twoje imię. Liczy się tylko, jak ciężko potrafisz pracować i czy umiesz żyć z nimi w zgodzie. W Bieszczadach można się ukryć, zmienić tożsamość, być wolnym. W Bieszczady przyjeżdża się raz, później tylko się wraca. 

Moja opinia i przemyślenia

Jeżeli mam być zupełnie szczera, to muszę przyznać, że gdyby na okładce nie widniało znajome nazwisko Autorki, nigdy nie zdecydowałabym się na sięgnięcie po książkę. Rzadko kiedy dobrze czuję się w takich klimatach. Oczywiście byłby to kosmiczny błąd. Powieść spod pióra Emilii Szelest jest (lekko mówiąc) porywająca. Momentami bywa zabawna, kiedy indziej przeraża. Jej bohaterowie nie mają lekkiego życia, za to ich profile psychologiczne są niezwykle barwne i bogate w najdrobniejsze szczegóły. Mimo że pisarka często wręcz nadużywa języka potocznego, to jednak paradoksalnie, jej powieść jest doskonale napisana i nie ma w niej żadnych językowych zgrzytów. Twórczość Emilii Szelest to dla mnie swojego rodzaju fenomen i przyznam szczerze, że już nie mogę doczekać się kolejnej książki spod jej pióra. 

Podsumowanie

Licho nie śpi” to świetnie napisana, niezwykle wciągająca historia o odnajdywaniu swojego miejsca w życiu i żegnaniu się z demonami przeszłości. Opowiada także o przyjaźni i ledwo co kiełkujących, głębszych uczuciach. Wszystko to natomiast przedstawione zostało na tle cudownych Bieszczad i ich niesamowitego, niespotykanego nigdzie indziej klimatu. Niecierpliwie czekam na kolejny tom, gdyż jestem ogromnie ciekawa, co wydarzy się dalej.  

Dziękuję!

Ten i inne bestsellery znajdziecie na stronie księgarni Taniaksiazka.pl

Vicky

Trochę nieśmiała, zawsze odrobinę rozkojarzona i najczęściej w czymś głęboko zaczytana. Kocha fantastykę i kulturę Japonii. Z zamiłowaniem tworzy opowiadania i irytuje otaczających ją ludzi. Oprócz bloga (przez zupełny przypadek) prowadzi portale PapieroweMotyle, DuzeKa oraz Secretum. Ps. Nie zapomnij zostawić swojego linka w komentarzu, żebym również mogła odwiedzić Twoją stronę!

10 komentarzy

 1. Odpowiedz

  Ala

  29 marca 2021

  Skończyłam czytać tę książkę w weekend, jest świetna, dlatego z niecierpliwością czekam na kolejny tom. Lubię twórczość tej autorki. 🙂

 2. Odpowiedz

  Atramentowa Przystań

  29 marca 2021

  Hmmm, chociaż zwykle nie sięgam po tego typu książki, to ta bardzo mnie zaciekawiła. Szczególnie bieszczadzkie tło <3

 3. Odpowiedz

  Koralina

  29 marca 2021

  całkowicie zainteresowałaś mnie swoją recenzję, spojrzałam na okładkę, stwierdziłam, spoko, przeczytałam recenzję stwierdziłam, że muszę przeczytać 🙂

 4. Odpowiedz

  DeVi

  29 marca 2021

  Same Bieszczadzcy przyciągają. Tego typu klimaty mogą wzbudzać emocje, a przy dobrej historii tym bardziej wciągnąć 🙂

 5. Odpowiedz

  Pojedztam.pl

  29 marca 2021

  Poprzednia książka autorki była świetna. Czaję się też na tę.

 6. Odpowiedz

  Justyna

  30 marca 2021

  Nie słyszałam jeszcze o tej książce. Muszę przyznać że lubie kiedy w książkach pojawiają się nasze polskie góry dlatego chętnie bym ją przeczytała.

 7. Odpowiedz

  Lilianna

  30 marca 2021

  Kolejna książka, której nie znam. Widzę że mam dużo różnych książek do nadrobienia

 8. Odpowiedz

  Bookendorfina Izabela Pycio

  31 marca 2021

  Jak tylko słyszę słowo Bieszczady natychmiast włącza mi się zestaw wspaniałych wspomnień z podróży po nich, jestem nimi oczarowana, zatem i książka swoim klimatem powinna mnie do siebie przyciągnąć. 🙂

 9. Odpowiedz

  Zuzanna Dudko

  31 marca 2021

  Ta książka jest już na mojej liście do zamówienia i w przyszłości z pewnością się znajdzie w mojej biblioteczce. Jestem mocno zaciekawiona.

 10. Odpowiedz

  Bookendorfina Izabela Pycio

  10 kwietnia 2021

  Jestem przekonana, że córka z wielką przyjemnością sięgnie po książkę, tytuł już podsunęłam jej pod rozwagę. 🙂

Leave a comment

Ostatnie Recenzje

Bałtyk, przewodnik dla dużych i małych

Dobble

Kasane ♥ TOMY #05 – #07

Not Cinderella’s Type

Najpopularniejsze Opowiadania


 • Deja Vu

  Deja Vu

  Rozdział I Czuł jej strach. Wiedział, że to jego się bała. Dobrze. Tak właśnie powinno być. Siedziała na otomanie, w białej, sięgającej ziemi, koszuli nocnej. …Czytaj dalej »
 • Muzyka Duszy

  Muzyka Duszy

  Królestwo Hanaji Dannae wtuliła twarz w dłonie cicho łkając. Złote włosy, które sięgały jej niemal bioder, falistą kaskadą opadały teraz na skuloną postać, niczym kurtyna …Czytaj dalej »
 • Pieśń Księżyca

  Pieśń Księżyca

  Na niebie jasno świeciło słońce. Nie zasnuwały go żadne chmury, dzięki czemu widać było aż pięć z siedmiu księżyców Dareshi. Niewielu śmiałków zapuszczało się tak …Czytaj dalej »
 • Black & White

  Black & White

  Nastały ciężkie czasy. Z powodu globalnego ochłodzenia, które rozpoczęło się około 2030 roku ludzie zaczęli głodować. Na Ziemi wyczerpało się większość źródeł energii. W 2045 …Czytaj dalej »
 • Akademia

  Akademia

  Nie miałam ochoty tu być. Nigdy nie chciałam znaleźć się w tej szkole, ale mój ojciec miał na ten temat inne zdanie. Akademia wojskowa, według …Czytaj dalej »
 • Jak w Bajce

  Jak w Bajce

  Stałam przed budynkiem mojej nowej szkoły. Był środek marca, a ja dopiero teraz miałam zacząć drugi semestr. Liceum imienia świętego Franciszka samo w sobie nie …Czytaj dalej »
 • Kropla Łez

  Kropla Łez

  Siedziałam skulona na podłodze, w rogu pokoju. Plecami opierałam się o zimną ścianę. Czułam się tak cholernie samotna, jak nigdy dotąd. Przez całe swoje życie …Czytaj dalej »