Opowieści Buddyjskie dla małych i dużych – Ajahn Brahm

Date
wrz, 22, 2012

Buddyzm jest systemem filozoficzno-etycznym, uznawanym przez wielu ludzi za filozofię, rzadziej za religię. W obecnej chwili, na całym świecie, ma przynajmniej tylu samo wyznawców, co religia chrześcijańska. Zasadniczym centrum nauk Buddy są Cztery Szlachetne Prawdy. Ich brzmienie tłumaczono na przeróżne sposoby, znaczenie praktyczne jednak zawsze mają jedno, a ich celem jest dążenie do tego, by nie cierpiały ludzkie dusze. Na potrzeby książki, zostały one przetłumaczone następująco: 1. Szczęście. 2. Przyczyna szczęścia. 3. Brak szczęścia. 4. Przyczyna braku szczęścia. Opowiadania zamieszczone z w zbiorze skupiają się wokół Drugiej Szlachetnej Prawdy – przyczynie szczęścia.

Najważniejsza jest pierwsza historia. Opowiada ona o tym, jak mnisi wydali swoje wszystkie pieniądze na ziemię pod klasztor. Później zaczęli budować go własnymi siłami. Autor, jako fizyk teoretyczny, nie miał zbyt dużego doświadczenia w dziedzinie prac fizycznych. Bardzo jednak się starał. Gdy budował ceglany mur, układał jedna cegła po drugiej, tak, by wszystkie leżały perfekcyjnie. Nie ważne ile czasu i wysiłku musiał w to włożyć. Kiedy jednak skończył, okazało się, że dwie z cegieł leżą krzywo. Zrozpaczony chciał zburzyć mur i stawiać od nowa, na to jednak nie pozwolił mu opat. Od tej pory bardzo się swojego muru wstydził, aż do dnia, kiedy jeden ze zwiedzających klasztor gości nie uświadomił mu, że owszem, może i w murze tkwią dwie złe cegły, ale otacza je cała ściana idealnych. Niemalże wszystkie inne opowiadania mają jakieś nawiązania do tej pierwszej, wyraźnie dla samego autora, najwięcej znaczącej historii.

„Opowieści Buddyjskie dla małych i dużych„ to cieniutka, bardzo osobista i pełna pokrzepienia książeczka. Jej autor, Ajahn Brahnm, przez całe swoje świeckie życie zajmował się fizyką teoretyczną i nauczał w szkole średniej. Dopiero kiedy został mnichem, całe jego życie się gruntownie zmieniło. Spodziewałam się, że znajdę w tomie jakieś legendy i mity lub wymyślone historie. Treść jednak zaskoczyła mnie zupełnie i to wcale nie w negatywny sposób. Mnich opowiada na podstawie własnych przeżyć jak niewiele wystarczy ludziom do szczęścia i jak łatwo to szczęście i swój własny porządek świata zburzyć.

Książka została tematycznie podzielona na dziesięć części, a w każdej z nich mieści się po kilka anegdot i opowiadań. Wszystkie zawierają w sobie głębię i jakieś poważniejsze przesłanie. Na końcu tomu pojawia się bardzo przydatny „Słownik trudniejszych pojęć”. Całość została wydana bardzo ładnie i starannie. Do przeczytania zachęca już sama okładka, niemalże krzycząc, że treść tomu będzie pozytywna. Dobrze nastrajają również delikatne zdobienia stron, przedstawiające gałązki i listki bambusa. Od początku, nawet zanim jeszcze do niej zajrzałam, spodziewałam się, że książka będzie mądra i pełna ciepła, a teraz, po przeczytaniu, wiem, że taka właśnie była.

Podsumowując, „Opowieści Buddyjskie dla małych i dużych„ serdecznie wszystkim polecam. Może nie jest to książka dla tych zupełnie najmłodszych, bo dzieci raczej przesłań autora nie zrozumieją, ale jestem pewna, że potrafi przywrócić światło dnia niemal każdemu czytelnikowi, a już na pewno zmienić nasz pogląd na rzeczy drobne. Być może coś, co wydaje się nam wielką burzą, dzięki słowom Ajahna Brahma okaże się zaledwie letnim kapuśniaczkiem.

Za egzemplarz recenzencki serdecznie dziękuję wydawnictwu Studio Astropsychologii

Vicky

0 Comments

  1. Odpowiedz

    Cahir Aep Ceallach

    24 września 2012

    Takie rzeczy powinno się czytać dzieciom, a nie jakieś baśnie braci Grimm 😛

  2. Odpowiedz

    Miłośniczka Książek

    22 września 2012

    mam tę książkę 🙂 dostałam ją jakiś czas temu do recenzji od Studia i pamiętam, że przyjemnie spędziłam przy niej czas; a same opowieści są bardzo mądre i można się wiele z nich nauczyć o naszym życiu
    osobiście mogę polecić ją każdemu 🙂

Leave a comment

Ostatnie Recenzje

Tonąc w mroku – Agnieszka Zawadka

Halli Galli

Odrodzona jako czarny charakter w grze Otome #10

Moje szczęśliwe małżeństwo

Najpopularniejsze Artykuły