Opowieści Buddyjskie dla małych i dużych – Ajahn Brahm

Date
wrz, 22, 2012

Buddyzm jest systemem filozoficzno-etycznym, uznawanym przez wielu ludzi za filozofię, rzadziej za religię. W obecnej chwili, na całym świecie, ma przynajmniej tylu samo wyznawców, co religia chrześcijańska. Zasadniczym centrum nauk Buddy są Cztery Szlachetne Prawdy. Ich brzmienie tłumaczono na przeróżne sposoby, znaczenie praktyczne jednak zawsze mają jedno, a ich celem jest dążenie do tego, by nie cierpiały ludzkie dusze. Na potrzeby książki, zostały one przetłumaczone następująco: 1. Szczęście. 2. Przyczyna szczęścia. 3. Brak szczęścia. 4. Przyczyna braku szczęścia. Opowiadania zamieszczone z w zbiorze skupiają się wokół Drugiej Szlachetnej Prawdy – przyczynie szczęścia.

Najważniejsza jest pierwsza historia. Opowiada ona o tym, jak mnisi wydali swoje wszystkie pieniądze na ziemię pod klasztor. Później zaczęli budować go własnymi siłami. Autor, jako fizyk teoretyczny, nie miał zbyt dużego doświadczenia w dziedzinie prac fizycznych. Bardzo jednak się starał. Gdy budował ceglany mur, układał jedna cegła po drugiej, tak, by wszystkie leżały perfekcyjnie. Nie ważne ile czasu i wysiłku musiał w to włożyć. Kiedy jednak skończył, okazało się, że dwie z cegieł leżą krzywo. Zrozpaczony chciał zburzyć mur i stawiać od nowa, na to jednak nie pozwolił mu opat. Od tej pory bardzo się swojego muru wstydził, aż do dnia, kiedy jeden ze zwiedzających klasztor gości nie uświadomił mu, że owszem, może i w murze tkwią dwie złe cegły, ale otacza je cała ściana idealnych. Niemalże wszystkie inne opowiadania mają jakieś nawiązania do tej pierwszej, wyraźnie dla samego autora, najwięcej znaczącej historii.

„Opowieści Buddyjskie dla małych i dużych„ to cieniutka, bardzo osobista i pełna pokrzepienia książeczka. Jej autor, Ajahn Brahnm, przez całe swoje świeckie życie zajmował się fizyką teoretyczną i nauczał w szkole średniej. Dopiero kiedy został mnichem, całe jego życie się gruntownie zmieniło. Spodziewałam się, że znajdę w tomie jakieś legendy i mity lub wymyślone historie. Treść jednak zaskoczyła mnie zupełnie i to wcale nie w negatywny sposób. Mnich opowiada na podstawie własnych przeżyć jak niewiele wystarczy ludziom do szczęścia i jak łatwo to szczęście i swój własny porządek świata zburzyć.

Książka została tematycznie podzielona na dziesięć części, a w każdej z nich mieści się po kilka anegdot i opowiadań. Wszystkie zawierają w sobie głębię i jakieś poważniejsze przesłanie. Na końcu tomu pojawia się bardzo przydatny „Słownik trudniejszych pojęć”. Całość została wydana bardzo ładnie i starannie. Do przeczytania zachęca już sama okładka, niemalże krzycząc, że treść tomu będzie pozytywna. Dobrze nastrajają również delikatne zdobienia stron, przedstawiające gałązki i listki bambusa. Od początku, nawet zanim jeszcze do niej zajrzałam, spodziewałam się, że książka będzie mądra i pełna ciepła, a teraz, po przeczytaniu, wiem, że taka właśnie była.

Podsumowując, „Opowieści Buddyjskie dla małych i dużych„ serdecznie wszystkim polecam. Może nie jest to książka dla tych zupełnie najmłodszych, bo dzieci raczej przesłań autora nie zrozumieją, ale jestem pewna, że potrafi przywrócić światło dnia niemal każdemu czytelnikowi, a już na pewno zmienić nasz pogląd na rzeczy drobne. Być może coś, co wydaje się nam wielką burzą, dzięki słowom Ajahna Brahma okaże się zaledwie letnim kapuśniaczkiem.

Za egzemplarz recenzencki serdecznie dziękuję wydawnictwu Studio Astropsychologii

Vicky

0 Comments

 1. Odpowiedz

  Miłośniczka Książek

  22 września 2012

  mam tę książkę 🙂 dostałam ją jakiś czas temu do recenzji od Studia i pamiętam, że przyjemnie spędziłam przy niej czas; a same opowieści są bardzo mądre i można się wiele z nich nauczyć o naszym życiu
  osobiście mogę polecić ją każdemu 🙂

 2. Odpowiedz

  Cahir Aep Ceallach

  24 września 2012

  Takie rzeczy powinno się czytać dzieciom, a nie jakieś baśnie braci Grimm 😛

Leave a comment

Ostatnie Recenzje

Bałtyk, przewodnik dla dużych i małych

Dobble

Kasane ♥ TOMY #05 – #07

Not Cinderella’s Type

Najpopularniejsze Opowiadania


 • Kropla Łez

  Kropla Łez

  Siedziałam skulona na podłodze, w rogu pokoju. Plecami opierałam się o zimną ścianę. Czułam się tak cholernie samotna, jak nigdy dotąd. Przez całe swoje życie …Czytaj dalej »
 • Pieśń Księżyca

  Pieśń Księżyca

  Na niebie jasno świeciło słońce. Nie zasnuwały go żadne chmury, dzięki czemu widać było aż pięć z siedmiu księżyców Dareshi. Niewielu śmiałków zapuszczało się tak …Czytaj dalej »
 • Jak w Bajce

  Jak w Bajce

  Stałam przed budynkiem mojej nowej szkoły. Był środek marca, a ja dopiero teraz miałam zacząć drugi semestr. Liceum imienia świętego Franciszka samo w sobie nie …Czytaj dalej »
 • Muzyka Duszy

  Muzyka Duszy

  Królestwo Hanaji Dannae wtuliła twarz w dłonie cicho łkając. Złote włosy, które sięgały jej niemal bioder, falistą kaskadą opadały teraz na skuloną postać, niczym kurtyna …Czytaj dalej »
 • Black & White

  Black & White

  Nastały ciężkie czasy. Z powodu globalnego ochłodzenia, które rozpoczęło się około 2030 roku ludzie zaczęli głodować. Na Ziemi wyczerpało się większość źródeł energii. W 2045 …Czytaj dalej »
 • Broken Visions

  Broken Visions

  Zbliżała się wiosna, czas kwitnących wiśni, ale w tym roku było wyjątkowo chłodno i deszczowo. Sayuri odnosiła wrażenie, że to najgorszy dzień jej życia. Właściwie, …Czytaj dalej »
 • Deja Vu

  Deja Vu

  Rozdział I Czuł jej strach. Wiedział, że to jego się bała. Dobrze. Tak właśnie powinno być. Siedziała na otomanie, w białej, sięgającej ziemi, koszuli nocnej. …Czytaj dalej »