Ogrodowe przebudzenie – Mary Reynolds

Date
mar, 05, 2021

Ogrodowe przebudzenie

Poradnik autorstwa Mary Reynolds jest zachętą do takiego planowania ogrodów, w którym na pierwszym miejscu są potrzeby samej przyrody. Brzmi cudownie, prawda? Czy jednak jest to praca łatwa do wykonania? Czy mieszkając w środku miasta, możemy stworzyć wokół siebie swój własny,  mały, ekologiczny świat i faktycznie żyć w zgodzie z naturą? 

O książce słów kilka

„Ogrodowe przebudzenie” to prawdziwa cegiełka. Ma twardą oprawę oraz 270 stron treści poprzetykanej grafikami, wykresami i tabelami. Jest to podzielona na cztery rozdziały publikacja popularnonaukowa. Zawiera rzetelną wiedzę, ma też bogatą bibliografię. Autorka pisze o przywracaniu dobrostanu, projektowaniu ogrodu, zakładaniu ogrodu leśnego, a także o alternatywnych technikach uprawy. Swoją bogatą wiedzę przekazuje czytelnikom w niezwykle uporządkowany i przystępny sposób.   

Moja opinia i przemyślenia

Autorka książki daje czytelnikom do zrozumienia, że podczas projektowania i tworzenia ogrodu nie jest istotne jedynie nasze własne widzimisię. Jeżeli zaplanujemy nasz kawałek ziemi w zgodzie z naturą, wszystko znacznie lepiej się przyjmie, a nasze rośliny odwdzięczą się nam, pięknie kwitnąc lub darowując smaczne owoce. 

W poradniku znajduje się wiele praktycznych informacji, tabelek, wykresów i porad. Wyraźnie widać jaką miłością swoją dziedzinę darzy Mary Reynolds, która pracuje jako architekta krajobrazu. To jej prawdziwa pasja. W 2002 roku została zwyciężczynią prestiżowego konkursu Chelsea Flower Show. W roku 2015 jej życie stało się inspiracją do nakręcenia filmu dokumentalnego „Dare To Be Wild”. 

Z publikacji dowiemy się między innymi, jak wychodować nowe rośliny od zera oraz jak zadbać o te, które już mamy. Poznamy odpowiednie pory sadzenia przeróżnych kwiatów, drzew i krzewów. Dowiemy się, w jaki sposób stworzyć swój własny, pełen magii Tajemniczy Ogród. Książka jest ciekawa i inspirująca. Myślę, że warto ją przeczytać. 

Podsumowanie

Książka „Ogrodowe przebudzenie” jest nie tylko pięknie wydana, ale również niezwykle mądrze napisana. Zawiera rzetelną wiedzę, którą można wykorzystać we własnym ogrodzie. Z przyjemnością wraca się do już wcześniej przeczytanych rozdziałów. Akurat, teraz gdy wielkimi krokami zbliżają się cieplejsze dni, które oznaczają również pracę na działkach i w ogrodach, publikacja ta jest również cudowną skarbnicą wiedzy praktycznej. Myślę, że „Ogrodowe przebudzenie” to prawdziwa, niebanalna perełka. 

Dziękuję!

Przeczytaj również:

Przeciw naturze – Dario Bressanini i Beatrice Mautino

Vicky

Trochę nieśmiała, zawsze odrobinę rozkojarzona i najczęściej w czymś głęboko zaczytana. Kocha fantastykę i kulturę Japonii. Z zamiłowaniem tworzy opowiadania i irytuje otaczających ją ludzi. Oprócz bloga (przez zupełny przypadek) prowadzi portale PapieroweMotyle, DuzeKa oraz Secretum. Ps. Nie zapomnij zostawić swojego linka w komentarzu, żebym również mogła odwiedzić Twoją stronę!

13 komentarzy

 1. Odpowiedz

  Bookendorfina Izabela Pycio

  5 marca 2021

  Co prawda, nie mam do dyspozycji przestrzeni ogrodowej, jakoś tak mnie do niej nie ciągnie, to czasem chętnie przeglądam takie publikacje. 🙂

 2. Odpowiedz

  Katarzyna Krasoń Pasieka Kulturalna

  5 marca 2021

  Miałam ochotę ale trochę odstraszyła mnie taka mistyczność autorki.

 3. Odpowiedz

  widzepodwojnie.com

  5 marca 2021

  Po okładce nie pomyślałabym, że to poradnik. A warto zapoznać się z mądrymi radami o pielęgnowaniu zieleni

 4. Odpowiedz

  Aleksandra NS

  5 marca 2021

  Przepiękna okładka ! Nigdy nie słyszałam o tej książce. Myślę, że by mi się podobała. Muszę ją sobie zamówić.

 5. Odpowiedz

  Lilianna

  5 marca 2021

  Bardzo ciekawa i fajna książka. Uważam że skuszę się na nią. Coś innego jak dla mnie.

 6. Odpowiedz

  Zuzanna Dudko

  6 marca 2021

  Może gatunek nie należy do książek, po które sięgam z przyjemnością, ale ta książka ma coś w sobie co mnie zainteresowało i chętnie zapoznam się z jej treścią.

 7. Odpowiedz

  Wiktoria

  6 marca 2021

  Okładka tej książki tak bardzo mi się podoba! Treść również by mnie zainteresowała.

 8. Odpowiedz

  Justyna

  7 marca 2021

  Kocham naturę i mam duży ogród koło domu, ta książka jest idę dla mnie sądząc po recenzji. Musze ja koniecznie mieć

 9. Odpowiedz

  todoarmo. pl

  7 marca 2021

  O to coś dla mnie gdyż od tego roku jestem posiadaczką ogrodu muszę kupić tę książkę.

 10. Odpowiedz

  Koralina

  7 marca 2021

  totalnie nie mam zacięcia ani zamiłowania do ogrodu, jednak wiem dla kogo byłaby idealnym prezentem na dzień matki 😉

 11. Odpowiedz

  shikatemeku

  29 kwietnia 2021

  Ta książka to totalnie nie mój typ książek, jednakże znam kogoś dla kogo ta książka była by świetna!:)

 12. Odpowiedz

  Anszpi

  4 maja 2021

  Ciekawa jestem jakie przydatne rzeczy dla siebie znalazła bym w tej książce

 13. Odpowiedz

  Monika Kilijańska

  4 maja 2021

  Jako że co roku właściwie stawiam cały ogród do góry nogami (w tym roku będzie podwyższona rabata!), takie książki zawsze znajdą u mnie miejsce na półce.

Leave a comment

Ostatnie Recenzje

Ten pierwszy ostatni dzień – Adam Silvera

Dobble

Kasane ♥ TOMY #05 – #07

Not Cinderella’s Type

Najpopularniejsze Opowiadania


 • Pieśń Księżyca

  Pieśń Księżyca

  Na niebie jasno świeciło słońce. Nie zasnuwały go żadne chmury, dzięki czemu widać było aż pięć z siedmiu księżyców Dareshi. Niewielu śmiałków zapuszczało się tak …Czytaj dalej »
 • Deja Vu

  Deja Vu

  Rozdział I Czuł jej strach. Wiedział, że to jego się bała. Dobrze. Tak właśnie powinno być. Siedziała na otomanie, w białej, sięgającej ziemi, koszuli nocnej. …Czytaj dalej »
 • Broken Visions

  Broken Visions

  Zbliżała się wiosna, czas kwitnących wiśni, ale w tym roku było wyjątkowo chłodno i deszczowo. Sayuri odnosiła wrażenie, że to najgorszy dzień jej życia. Właściwie, …Czytaj dalej »
 • Córka Demona

  Córka Demona

  Gabriela nie bawiła się dobrze. Wieczór okazał się kompletną porażką. Jarek z którym tutaj przyszła pewnie teraz wymiotował gdzieś w kącie. Czemu właściwie się z …Czytaj dalej »
 • Black & White

  Black & White

  Nastały ciężkie czasy. Z powodu globalnego ochłodzenia, które rozpoczęło się około 2030 roku ludzie zaczęli głodować. Na Ziemi wyczerpało się większość źródeł energii. W 2045 …Czytaj dalej »
 • Muzyka Duszy

  Muzyka Duszy

  Królestwo Hanaji Dannae wtuliła twarz w dłonie cicho łkając. Złote włosy, które sięgały jej niemal bioder, falistą kaskadą opadały teraz na skuloną postać, niczym kurtyna …Czytaj dalej »
 • Kropla Łez

  Kropla Łez

  Siedziałam skulona na podłodze, w rogu pokoju. Plecami opierałam się o zimną ścianę. Czułam się tak cholernie samotna, jak nigdy dotąd. Przez całe swoje życie …Czytaj dalej »