Przeciw naturze – Dario Bressanini i Beatrice Mautino

Date
lut, 20, 2021

Przeciw naturze

Jakiś czas temu miałam przyjemność przeczytać świetną książkę noszącą tytuł „Bez parabenów”, której autorką jest absolwentka biotechnologii przemysłowej Beatrice Mautino. Dlatego, gdy tylko ujrzałam jej nazwisko na okładce kolejnej publikacji, od razu wiedziałam, że sięgnę po ten tytuł. Tym razem wydana została książka „Przeciw naturze”, którą Beatrice Mautino napisała we współpracy z chemikiem Dario Bressanini. 

Co znajduje się w publikacji?

Autorzy bez ogródek poruszają najbardziej kontrowersyjne tematy z dziedziny żywienia. Szczegółowo tłumaczą, czym jest gluten i dlaczego stał się wrogiem publicznym numer jeden. Rozpisują się na temat GMO. Ich słowa poparte są zarówno dowodami historycznymi, jak i naukowymi, a na końcu książki towarzyszy im niezwykle bogata bibliografia. 

Moja opinia i przemyślenia

Przyznam szczerze, że w książce „Przeciw naturze” znajduje się dokładnie to, czego oczekuję od publikacji popularnonaukowej. Żadnych ściem, bezsensownych prywatnych wywodów i użalania się nad losem świata. Są tu tylko konkrety, ale takie podane we w miarę przystępny, zrozumiały dla przeciętnego czytelnika sposób. Przez ich słowa przebijają się też jednak pomruki rozbawienia spowodowane sytuacjami, gdy ankietowani oznajmiają, że starają się być na diecie bezglutenowej, w ogóle nie mając jednak pojęcia, czym tak naprawdę jest ten cały gluten. 

Czy wiedziałeś, że marchewka kiedyś była fioletowa i to jej naturalny kolor? Czym tak naprawdę jest GMO i jak zmutowane mogą być słoneczniki? Wyobrażasz sobie, że polskie, wiosenne pola rzepakowe, zamiast żółtych barw, mogłyby odznaczać się krwistą czerwienią? Co od wieków robią ludzie z chęci zysku i zupełnie wbrew naturze, a co jest działaniem pozytywnym i w żaden sposób nieszkodliwym ani dla planety, ani dla naszych własnych organizmów? Te i wiele innych kwestii Autorzy poruszają w książce „Przeciw naturze”.

Publikacja podzielona jest na wygodne rozdziały, chociaż ich treść niekiedy się zlewa w jedną całość, ponieważ Autorzy wielokrotnie wracając do już wcześniej poruszanych tematów. Książka napisana jest zrozumiałym dla przeciętnego, nieobytego z tematem czytelnika, językiem. Czyta się ją z prawdziwą ciekawością. Dario Bressanini i Beatrice Mautino przestawiają naukowe oraz historyczne fakty i obalają wiele mitów, tłumacząc jednocześnie, skąd tak naprawdę się wzięły. Nie kryją również, że wiele spraw nawet dla naukowców wciąż pozostaje tajemnicą. 

Podsumowanie

„Przeciw naturze” to godna uwagi, popularnonaukowa publikacja, która porusza wiele nurtujących współczesne społeczeństwo problemów. Moim zdaniem to pozycja obowiązkowa dla każdego, kto chce dbać o swój organizm i nie ma zamiaru być zaślepionym marketingowymi obietnicami ignorantem. Tytuł polecam! Zdecydowanie warto się z nim zapoznać.

Dziękuję! 

Przeczytaj również:

Bez parabenów – Beatrice Mautino

Vicky

Trochę nieśmiała, zawsze odrobinę rozkojarzona i najczęściej w czymś głęboko zaczytana. Kocha fantastykę i kulturę Japonii. Z zamiłowaniem tworzy opowiadania i irytuje otaczających ją ludzi. Oprócz bloga (przez zupełny przypadek) prowadzi portale PapieroweMotyle, DuzeKa oraz Secretum. Ps. Nie zapomnij zostawić swojego linka w komentarzu, żebym również mogła odwiedzić Twoją stronę!

13 komentarzy

 1. Odpowiedz

  Bookendorfina Izabela Pycio

  21 lutego 2021

  Postawiono na rzetelność i przyjazny styl narracji, po książkę z zainteresowaniem sięgnę, takich publikacji popularnonaukowych poszukuję.

 2. Odpowiedz

  widzepodwojnie.com

  21 lutego 2021

  Ciekawa książka. Chętnie bym przeczytała, żeby poszerzyć sobie wiedze na temat diety i odżywiania.

 3. Odpowiedz

  Ala

  22 lutego 2021

  Co prawda nie jestem fanką popularnonaukowych publikacji, ale muszę przyznać, że ta mnie zaciekawiła i może po nią sięgnę. 🙂

 4. Odpowiedz

  DeVi

  22 lutego 2021

  O czasem czytam tego rodzaju pozycja, ot tak aby dowiedzieć sie czegoś nowego, przeanalizować i przemyśleć. To może być ciekawa lektura.

 5. Odpowiedz

  Koralina

  15 marca 2021

  lubię takie książki, podoba mi się to jak wpływają na moje własne myślenie na dany temat

 6. Odpowiedz

  Pojedztam.pl

  15 marca 2021

  Lubię takie pozycje bez ściemy, dla każdego. Będę miała na uwadze ten tytuł.

 7. Odpowiedz

  Radosna - Książki jak narkotyk

  16 marca 2021

  Ten etap mam już za sobą, ale ta książka mnie zaciekawiła.

 8. Odpowiedz

  Lilianna

  18 marca 2021

  Mysle, że i to będzie książka dla mnie. Jestem jej bardzo ciekawa. Pewnie ją przeczytam.

 9. Odpowiedz

  Anszpi

  18 marca 2021

  Chętnie przeczytam tą książkę, lubię takie publikacje. Moja dieta jest zdrowa, ale mam słabość do słodkości

 10. Odpowiedz

  Justyna

  18 marca 2021

  Dla miłośników tematyki żywienia, bardzo ciekawa książka. Ja osobiście jakoś nie przepadam za taką literaturą.

 11. Odpowiedz

  Zuzanna Dudko

  19 marca 2021

  Myślę, że ta książka to coś idealnego na prezent dla mojej siostry, która bardzo zwraca uwagę na to co je czy kupuje.

 12. Odpowiedz

  shikatemeku

  19 marca 2021

  Chyba w moim bliskim otoczeniu nie znalazłabym osoby, która by zainteresowała się tą książką, także nie dla mnie.

Leave a comment

Najnowsze Patronaty


 • nevermore
 • Fragile Heart
 • Wiedźmy Kijowa

Ostatnie Recenzje

Największy blef to jedna z najbardziej udanych książek o pokerze

Dobble

Yuri to moja praca! ♥ TOMY #01 – #02

Not Cinderella’s Type

Najpopularniejsze Opowiadania


 • Broken Visions

  Broken Visions

  Zbliżała się wiosna, czas kwitnących wiśni, ale w tym roku było wyjątkowo chłodno i deszczowo. Sayuri odnosiła wrażenie, że to najgorszy dzień jej życia. Właściwie, …Czytaj dalej »
 • Pieśń Księżyca

  Pieśń Księżyca

  Na niebie jasno świeciło słońce. Nie zasnuwały go żadne chmury, dzięki czemu widać było aż pięć z siedmiu księżyców Dareshi. Niewielu śmiałków zapuszczało się tak …Czytaj dalej »
 • Black & White

  Black & White

  Nastały ciężkie czasy. Z powodu globalnego ochłodzenia, które rozpoczęło się około 2030 roku ludzie zaczęli głodować. Na Ziemi wyczerpało się większość źródeł energii. W 2045 …Czytaj dalej »
 • Deja Vu

  Deja Vu

  Rozdział I Czuł jej strach. Wiedział, że to jego się bała. Dobrze. Tak właśnie powinno być. Siedziała na otomanie, w białej, sięgającej ziemi, koszuli nocnej. …Czytaj dalej »
 • Kropla Łez

  Kropla Łez

  Siedziałam skulona na podłodze, w rogu pokoju. Plecami opierałam się o zimną ścianę. Czułam się tak cholernie samotna, jak nigdy dotąd. Przez całe swoje życie …Czytaj dalej »
 • Akademia

  Akademia

  Nie miałam ochoty tu być. Nigdy nie chciałam znaleźć się w tej szkole, ale mój ojciec miał na ten temat inne zdanie. Akademia wojskowa, według …Czytaj dalej »
 • Muzyka Duszy

  Muzyka Duszy

  Królestwo Hanaji Dannae wtuliła twarz w dłonie cicho łkając. Złote włosy, które sięgały jej niemal bioder, falistą kaskadą opadały teraz na skuloną postać, niczym kurtyna …Czytaj dalej »