Odzyskana magia – Karen Miller

Date
lut, 28, 2014

Odzyskana-magia-Tom-2-Dzieci-rybaka_Karen-Miller,images_big,23,978-83-62170-59-3„Dzieci rybaka” to już druga dylogia, której akcja rozgrywa się w wykreowanym przez Karen Miller świecie, a jej bohaterami są mieszkańcy zamkniętego pasmem gór kraju Lur. Tym razem główne role przypadły dzieciom Ashera, który swojego czasu przebył niezwykle długą drogę „jak na syna rybaka” i niejednokrotnie przyczynił się do uratowania królestwa. Czy jego potomkowie również sprostają niezwykle trudnemu zadaniu?

Jakiś czasem temu miałam przyjemność czytać pierwszą część cyklu, noszącą tytuł „Utracona magia”. Była to dobra, klasyczna powieść z gatunku heroic fantasy, która bez trudu wciągnęła mnie do swojego świata. Z przyjemność więc sięgnęłam również i po drugą część. Tym razem fabuła podąża za Deenie, córką Ashera, zwaną również myszką (choć jak twierdzą niektórzy, w międzyczasie wyrosły jej kocie pazury). Bohaterka, wraz ze swoją przyjaciółką o ciętym języku, Charis, wyruszają by uratować Rafela – brata Dennie. I tym razem zagrożeniem jest okrutny mag, Morg, który, jak się okazuje, nie do końca został pokonany w poprzednich częściach.

Mocną stroną powieści Karen Miller są bohaterowie, którzy mają ciekawe charaktery i są postaciami narysowanymi pełną paletą barw. Czytelnik bez trudu wciąga się w ich życie. Dobrze wykreowana została zwłaszcza Dennie, u której wyraźnie zaobserwować możemy przemianę z myszki w potężnego maga. Także stworzony przez autorkę świat, z książki na książkę, staje się coraz bardziej dopracowany, a o rządzącej się własnymi prawami magii dowiadujemy się coraz to nowych rzeczy.

Powieść jest dobrze napisana, jej akcja toczy się wartko, a fabuła wciąga, ale tym razem pisarce nie udało się uniknąć dłużyzn. Niekiedy zbyt mocno skupia się na nieistotnych dla czytelnika szczegółach. Na szczęście nie pojawia się to zbyt często, także jeżeli wziąć pod uwagę „Odzyskaną magię” jako całość, to czyta się ją szybko i przyjemnie. Zwłaszcza, że powieść wydana została bardzo starannie, jest dobrze przetłumaczona i nie zawiera błędów edytorskich.

Historia nie jest zbyt skomplikowana, ale ma swoje niespodziewane momenty oraz zwroty akcji i niejednokrotnie może zaskoczyć czytelnika. Karen Miller udało się stworzyć oryginalny świat i dobrze wykorzystać ciekawy pomysł na napisanie rozgrywającej się w nim przygody. W towarzystwie Dennie nie sposób się nudzić. Choć książka posiada kilka niedociągnięć, to myślę, że warto po nią sięgnąć, zwłaszcza gdy ceni się klasyczną fantastykę, bez żadnych „nowoczesnych” udziwnień, za to z bohaterami którzy walczą o to, by ratować świat. Bez wątpienia „Odzyskana magia” jest wciągającą powieścią wypełnioną przygodami i magią. Tego nie można jej odmówić.

Za egzemplarz recenzencki serdecznie dziękuję wydawnictwu Galeria Książki

galeriaksiazki

Vicky

Trochę nieśmiała, zawsze odrobinę rozkojarzona i najczęściej w czymś głęboko zaczytana. Kocha fantastykę i kulturę Japonii. Z zamiłowaniem tworzy opowiadania i irytuje otaczających ją ludzi. Oprócz bloga (przez zupełny przypadek) prowadzi portale PapieroweMotyle, DuzeKa oraz Secretum. Ps. Nie zapomnij zostawić swojego linka w komentarzu, żebym również mogła odwiedzić Twoją stronę!

Leave a comment

Ostatnie Recenzje

Cień w żarze – Jennifer L. Armentrout

Odjechane jednorożce 

Twisted-Wonderland. Zdarzenia w Heartslabyulu

Not Cinderella’s Type

Najpopularniejsze Opowiadania


 • Deja Vu

  Deja Vu

  Rozdział I Czuł jej strach. Wiedział, że to jego się bała. Dobrze. Tak właśnie powinno być. Siedziała na otomanie, w białej, sięgającej ziemi, koszuli nocnej. …Czytaj dalej »
 • Kropla Łez

  Kropla Łez

  Siedziałam skulona na podłodze, w rogu pokoju. Plecami opierałam się o zimną ścianę. Czułam się tak cholernie samotna, jak nigdy dotąd. Przez całe swoje życie …Czytaj dalej »
 • Jak w Bajce

  Jak w Bajce

  Stałam przed budynkiem mojej nowej szkoły. Był środek marca, a ja dopiero teraz miałam zacząć drugi semestr. Liceum imienia świętego Franciszka samo w sobie nie …Czytaj dalej »
 • Akademia

  Akademia

  Nie miałam ochoty tu być. Nigdy nie chciałam znaleźć się w tej szkole, ale mój ojciec miał na ten temat inne zdanie. Akademia wojskowa, według …Czytaj dalej »
 • Muzyka Duszy

  Muzyka Duszy

  Królestwo Hanaji Dannae wtuliła twarz w dłonie cicho łkając. Złote włosy, które sięgały jej niemal bioder, falistą kaskadą opadały teraz na skuloną postać, niczym kurtyna …Czytaj dalej »
 • Pieśń Księżyca

  Pieśń Księżyca

  Na niebie jasno świeciło słońce. Nie zasnuwały go żadne chmury, dzięki czemu widać było aż pięć z siedmiu księżyców Dareshi. Niewielu śmiałków zapuszczało się tak …Czytaj dalej »
 • Córka Demona

  Córka Demona

  Gabriela nie bawiła się dobrze. Wieczór okazał się kompletną porażką. Jarek z którym tutaj przyszła pewnie teraz wymiotował gdzieś w kącie. Czemu właściwie się z …Czytaj dalej »