Odkąd cię nie ma – Morgan Matson

Date
cze, 11, 2016

matson-front-400x592Do tej pory w Polsce spod pióra Morgan Matson, twórczyni gatunku YA z Los Angeles, ukazały się dwa tytuły, a obydwa nakładem wydawnictwa Jaguar. Były to „Aż po horyzont” oraz „Lato drugiej szansy”. Książki wspominam bardzo przyjemnie i równie miłej lektury spodziewałam się sięgając po „Odkąd cię nie ma”. Czy się nie zawiodłam?

Kiedy Emily poznała Sloane, wszystko się zmieniło. Jej życie przestało być poukładane i nudne. Wraz z najlepszą przyjaciółką do jej świata wkradła się odrobina szaleństwa i wiele chwil dzikiej, nieokiełznanej radości. Tego lata Sloane jednak znika, zostawiając Emily listę zadań do wykonania i obietnicę, że kiedy już dziewczynie się uda, będzie mogła ją odnaleźć. Czy Emily podoła niekiedy przerastającym ją zadaniom?

W większości powieści dla młodzieży liczy się przede wszystkim wątek romantyczny, książek o przyjaźni jest znacznie mniej. Może dlatego, że o miłości marzy wiele nastolatków, a przyjaźń mają pod ręką i nie jest ona dla nich czymś o czym snuliby marzenia. Chociaż może jednak powinni? Bo co by się stało, gdyby czyjaś najlepsza przyjaciółka pewnego dnia po prostu zniknęła? Oczywiście  w „Odkąd cię nie ma” pojawia się również historia romantyczna, nie jest jednak przytłaczająca i nie przesłania głównego wątku.

Powieść nadaje się idealnie dla osób, które są nieśmiałe i nie czują się zbyt pewne siebie, ponieważ tym cechom charakteru właśnie musiała przeciwstawić się główna bohaterka. Okazuje się, że bez Sloane, Emily w ogóle nie potrafi porozumiewać się z rówieśnikami (już nie wspominając o dobrej zabawie). Przyjaciółka była jej motorem napędowym, ale wbrew pozorom wcale nie chciała jej tłamsić – wręcz przeciwnie.

Książka napisana została w lekkim stylu i wyraźnie widać, że została wykreowana z myślą o młodych czytelnikach. Dodatkowo oprawą graficzną świetnie wpasowuje się w stworzoną przez wydawnictwo Jaguar serię. W treści nie zabrakło nieco głębszego przesłania, a pisarka pokazuje młodym czytelnikom jak ważna jest również ich codzienność, a nie jedynie dalekosiężne plany. Młodość jest po to, żeby z niej korzystać.

Lektura pozytywnie nastawia do życia, jest lekka i przyjemna. Morgan Matson potrafi wywołać uśmiech na twarzach czytelników i sprawić, że dosłownie przepłyną na fali przez ocean stron. Nie mogłabym sobie wyobrazić lepszej książki do czytania podczas wakacji. Zarówno „Odkąd cię nie ma” jak i pozostałe powieści spod pióra pisarki serdecznie wszystkim polecam! To książki, na które warto poświęcić swój czas.

Dziękuję!

zlotblogerĘw

Vicky

Trochę nieśmiała, zawsze odrobinę rozkojarzona i najczęściej w czymś głęboko zaczytana. Kocha fantastykę i kulturę Japonii. Z zamiłowaniem tworzy opowiadania i irytuje otaczających ją ludzi. Oprócz bloga (przez zupełny przypadek) prowadzi portale PapieroweMotyle, DuzeKa oraz Secretum. Ps. Zostaw mi swój link w komentarzu, żebym również mogła odwiedzić Twoją stronę!

6 komentarzy

 1. Odpowiedz

  Drusilla

  12 czerwca 2016

  Jak miło, że znalazło się coś dla mnie 🙂

 2. Odpowiedz

  Irena Bujak (Bujaczek)

  11 czerwca 2016

  Z twórczości Matson nie znam jeszcze tylko Lata drugiej szansy, ale w te wakacje to nadrobię. 😉

  • Odpowiedz

   Vicky

   11 czerwca 2016

   U mnie “Odkąd cię nie ma” było ostatnie ^^

 3. Odpowiedz

  Beti

  11 czerwca 2016

  Brzmi zachęcająco, jeszcze nie miałam styczności z autorką:)

  • Odpowiedz

   Vicky

   11 czerwca 2016

   Naprawdę polecam – świetna młodzieżówka, a twórczość Morgan Matson ma w sobie “to coś”.

 4. Odpowiedz

  Jabłuszkooo

  11 czerwca 2016

  Mam zamiar przeczytać, bo wydaje mi się ciekawa 🙂

  Pozdrawiam, Jabłuszkooo ♡
  Szelest stron – kilk!

Leave a comment

Ostatnie Recenzje

Hate Mail – Donna Marchetti

Rykowisko – gra karciana od Muduko

Losy innego świata zależą od korposzczura #01

Moje szczęśliwe małżeństwo

Najpopularniejsze Artykuły