Obnażona – Portia Da Costa

Date
lis, 24, 2013

obnazona-b-iext23490576Portia Da Costa to angielska pisarka, tworząca publikacje z gatunku romansu, romansu erotycznego i fikcji erotycznej. Autorka ma na swoim koncie ponad dwadzieścia książek i sto opowiadań, a jej twórczość została wydana w wielu krajach, przetłumaczona na rozmaite języki – w tym niemiecki, hiszpański, włoski i japoński. Jej dzieła są chwalone za intensywną zmysłowość i głębię emocjonalną. W Polsce do tej pory ukazały się dwie powieści pisarki: „Do utraty tchu” oraz oczywiście „Obnażona”.

Tom jest cieniutki – ma zaledwie nieco ponad 150 stron. Fabularna strona została skrócona przez pisarkę do minimum, za to akcji dzieje się znacznie więcej. Erotyczne, „niegrzeczne” opisy i sceny bez zahamowań to motyw przewodni lektury. Podobno z tego właśnie słynie proza autorstwa Portii Da Costa i skierowana jest do miłośników mocnych wrażeń, nie zaś lekkiej literatury obyczajowej. Od tej strony dzieło pisarki jak najbardziej polecam.

„Obnażona” to romans, ale nie historyczny, jakich na rynku książki pojawia się najwięcej, a zupełnie współczesny. Duża, dobrze prosperująca firma i nowoczesna kobieta, ukrywająca swoje pragnienia. Potem jest już tylko pikantna znajomość, pobudzające fantazję, erotyczne przygody i oczywiście szczęśliwe zakończenie – jak na dobry, lekki romans przystało.

Cała akcja skupia się przede wszystkim na parze głównych bohaterów, obserwujemy ich jednak w czasie rzeczywistym, niewiele o nich wiedząc. Znamy ich myśli i pragnienia, ale nic nie wiemy o ich przeszłości, bliskich osobach czy wcześniejszych troskach. To moim zdaniem bardzo ciekawy zabieg literacki i chyba nawet niezbędny, biorąc pod uwagę grubość całej książki. To opowieść skupiająca się w jednym, konkretnym punkcie, a on został bardziej niż należycie wyeksponowany.

Książka nie dość, że króciutka to jeszcze niezwykle szybko się ją czyta. Została dobrze napisana, ale nie wyróżnia się na tle podobnych pozycji. Jest przyjemna, ale nie wnosi, wraz ze swoim pojawieniem się, niczego nowego. To pozycja „kolejna z wielu” i zdecydowanie bardziej nowelka niż powieść. Choć jeśli szukasz czegoś do przeczytania w kąpieli, przy kolacji, na spacerze, to „Obnażona” przez wzgląd na swoje wymiary i łatwą do przyswojenia, nie wymagającą zbyt wiele myślenia treść, będzie wręcz idealna.

Amatorom mocnych wrażeń historię serdecznie polecam. Wielbicielom cenzury natomiast radzę trzymać się z daleka (choć należy również pamiętać, że książka to erotyk nie pornografia). „Obnażona” to lekka lektura, z którą w przyjemny sposób spędzić można kilka, rozgrzewających i pobudzających wyobraźnię chwil.

Za egzemplarz recenzencki serdecznie dziękuję wydawnictwu Czarna Owca

czarnaowca

Vicky

Trochę nieśmiała, zawsze odrobinę rozkojarzona i najczęściej w czymś głęboko zaczytana. Kocha fantastykę i kulturę Japonii. Z zamiłowaniem tworzy opowiadania i irytuje otaczających ją ludzi. Oprócz bloga (przez zupełny przypadek) prowadzi portale PapieroweMotyle, DuzeKa oraz Secretum. Ps. Nie zapomnij zostawić swojego linka w komentarzu, żebym również mogła odwiedzić Twoją stronę!

1 Comment

 1. Odpowiedz

  Irena Bujak

  26 listopada 2013

  Hm, chyba idę ą zaraz poczytać 😉

Leave a comment

Ostatnie Recenzje

Bałtyk, przewodnik dla dużych i małych

Dobble

Kasane ♥ TOMY #05 – #07

Not Cinderella’s Type

Najpopularniejsze Opowiadania


 • Broken Visions

  Broken Visions

  Zbliżała się wiosna, czas kwitnących wiśni, ale w tym roku było wyjątkowo chłodno i deszczowo. Sayuri odnosiła wrażenie, że to najgorszy dzień jej życia. Właściwie, …Czytaj dalej »
 • Jak w Bajce

  Jak w Bajce

  Stałam przed budynkiem mojej nowej szkoły. Był środek marca, a ja dopiero teraz miałam zacząć drugi semestr. Liceum imienia świętego Franciszka samo w sobie nie …Czytaj dalej »
 • Deja Vu

  Deja Vu

  Rozdział I Czuł jej strach. Wiedział, że to jego się bała. Dobrze. Tak właśnie powinno być. Siedziała na otomanie, w białej, sięgającej ziemi, koszuli nocnej. …Czytaj dalej »
 • Kropla Łez

  Kropla Łez

  Siedziałam skulona na podłodze, w rogu pokoju. Plecami opierałam się o zimną ścianę. Czułam się tak cholernie samotna, jak nigdy dotąd. Przez całe swoje życie …Czytaj dalej »
 • Akademia

  Akademia

  Nie miałam ochoty tu być. Nigdy nie chciałam znaleźć się w tej szkole, ale mój ojciec miał na ten temat inne zdanie. Akademia wojskowa, według …Czytaj dalej »
 • Black & White

  Black & White

  Nastały ciężkie czasy. Z powodu globalnego ochłodzenia, które rozpoczęło się około 2030 roku ludzie zaczęli głodować. Na Ziemi wyczerpało się większość źródeł energii. W 2045 …Czytaj dalej »
 • Córka Demona

  Córka Demona

  Gabriela nie bawiła się dobrze. Wieczór okazał się kompletną porażką. Jarek z którym tutaj przyszła pewnie teraz wymiotował gdzieś w kącie. Czemu właściwie się z …Czytaj dalej »