Nigdziebądź – Neil Gaiman

Date
wrz, 30, 2016

nigdziebadz-noweO popularności prozy Neila Gaimana świadczy chociażby fakt, że „Nigdziebądź” w Polsce doczekało się już ósmego wydania – w zupełnie nowej oprawie i jeszcze lepszej jakości. Dodatkowo, według opisu wydawnictwa, jest to wersja preferowana przez autora, która zawiera nowy wstęp oraz opowiadanie “O tym jak markiz odzyskał swój płaszcz”.

Pod ulicami Londynu toczy się zupełnie inne życie. Istnieje pełen tajemnic, niebezpieczny, rządzący się własnymi prawami świat. Richard Mayhew, który toczy dość nudną i przewidywalną egzystencję, pewnego dnia pomaga na ulicy nieznajomej, rannej dziewczynie. Od tej pory nic już nie będzie takie samo. Właściwie to, niczym w horrorze, mężczyzna nie może mieć pewności czy dożyje następnego dnia.

Powieść przepełniona jest ironicznym poczuciem humoru. Chociaż niewiele rzeczy właściwie zostało przedstawionych na poważnie, nie da się uniknąć wrażenia, że w treści zawarte zostało wiele prawd na temat życia. Cała reszta jest po prostu szalonym potokiem słów, który igra z naszą wyobraźnią. Neil Gaiman znany jest z tego, że potrafi kreować niezwykłe, niewyobrażalne i bardzo szczegółowo opisane światy. Moim zdaniem “Nigdziebądź” jest jednym z najlepszych.

Londyn został przedstawiony w książce w naprawdę niesamowity sposób. Mieszkałam tam przez jakiś czas i przez lekturę “Nigdziebądź” znowu szczerze zatęskniłam za tym miastem. Również występujące w fabule postacie są intrygujące i niecodzienne – nawet te zupełnie epizodyczne. Cała historia została utkana z barwnych nici przeplatanych drobinkami niesamowitej wyobraźni jej autora.

Powieść posiada swój własny, unikalny czar, a pod wciągającą fabułą kryje wiele, ciekawych rozważań. Jak niemalże każda inna powieść spod pióra Neila Gaimana, pozostawia czytelnikowi wiele do myślenia. Pod pewnymi względami jest jednak jeszcze bardziej wyjątkowa – powstała na podstawie scenariusza serialu telewizyjnego o tym samym tytule, który został zrealizowany w 1996 roku przez BBC.

Choć tegoroczne wydanie powieści nie jest pierwszym (ani drugim), jakie trzymam w rękach, a książka oczarowała mnie już jakiś czas temu, to jestem szczęśliwa, że będę mogła podmienić stojące na półce wydania i zostałam posiadaczką tego pełnego, obecnie najbardziej cenionego przez autora.

Pod Londynem wszystko toczy się jak we śnie, jest jednocześnie przerażające, nierzeczywiste i fantastyczne. “Nigdziebądź” to książka dla każdego, kto ma ochotę przeżyć niezwykłą przygodę i spojrzeć pod nieco innym kątem na własne, niekoniecznie zwyczajne życie. Lekturę oczywiście serdecznie wszystkim polecam!

Dziękuję!

MAG

Vicky

Trochę nieśmiała, zawsze odrobinę rozkojarzona i najczęściej w czymś głęboko zaczytana. Kocha fantastykę i kulturę Japonii. Z zamiłowaniem tworzy opowiadania i irytuje otaczających ją ludzi. Oprócz bloga (przez zupełny przypadek) prowadzi portale PapieroweMotyle, DuzeKa oraz Secretum. Ps. Zostaw mi swój link w komentarzu, żebym również mogła odwiedzić Twoją stronę!

1 Comment

  1. Odpowiedz

    mało oryginalna

    30 września 2016

    Mam ją już u siebie, czeka tylko na przeczytanie :3

Leave a comment

Ostatnie Recenzje

Hate Mail – Donna Marchetti

Rykowisko – gra karciana od Muduko

Losy innego świata zależą od korposzczura #01

Moje szczęśliwe małżeństwo

Najpopularniejsze Artykuły