Niewidzialne życie Addie LaRue – V.E. Schwab

Date
maj, 09, 2022

Niewidzialne życie Addie LaRue

Bardzo lubię twórczość V.E. Schwab. To jedna z tych nielicznych pisarek, które potrafią ubrać historię w piękne słowa, użyć wielu metafor i barwnego języka, a jednocześnie jej powieści nie brzmią patetycznie i nikomu nie wydają się grafomanią. Uważam, że tak właśnie wygląda prawdziwy, literacki talent. Niedawno wznowienia doczekała się świetna książka spod jej pióra, nosząca tytuł „Niewidzialne życie Addie LaRue”, a ja i tym razem nie mogłam oderwać się od jej stron. 

Zarys fabuły

Przeszłość łączy się z teraźniejszością, strona po stronie opisując długie, owiane tajemnicą życie Addie LaRue, która zawarła pakt z diabłem. Nikt nie wie jak się skończy i tylko możemy się domyślać do czego tak naprawdę dąży (mimo upływu lat) młoda kobieta.   

I oto zjawia się przy niej Luc. Obejmuje ją od tyłu, a ona opiera się o niego. Pasują do siebie idealnie, chociaż Addie nawet teraz zastanawia się, czy to nie wynika po prostu z jego natury: dymu dostosowującego się do każdego kształtu i zajmującego każdą przestrzeń, którą dostanie do dyspozycji.   

Moja opinia i przemyślenia

Książka jest pełna melancholii, zmusza do refleksji, wydarzenia toczą się powoli, a jednak nie sposób oderwać się od stron powieści. Jest pięknie napisana i ma równie wspaniałe wydanie. Z pewnością pisarce nie można zarzucić schematyczności, wręcz przeciwnie, jej historia utkana została z ulotnych, zupełnie unikatowych myśli. 

Kreacje bohaterów są niezwykle pomysłowe i bez trudu do mnie przemawiają. Cała historia w dużej mierze polega na przeżywanych przez nich emocjach. Addie jest silna i odważna, niezwykle przyjemnie poznaje się jej losy. Właściwie można by stwierdzić, że w powieści niewiele się dzieje, a jednak, gdy spojrzeć z szerszej perspektywy, dzieje się w niej wszystko. 

Podsumowanie

Ani odrobinę nie dziwi mnie, że powieść „Niewidzialne życie Addie LaRue” tak szybko doczekała się wznowienia. Po raz kolejny też została naprawdę pięknie wydana. To niezwykła, zapadająca w pamięć, pięknie napisana historia, której lektura sprawiła mi wiele przyjemności. Obok melancholii i burzy emocji, zawiera wiele nieoczywistych prawd o życiu i ludzkich losach. Jest poetycka i nierzeczywista, a jednocześnie odniosłam wrażenie, że powieść jest mi bliska i znajoma. Zdecydowanie do mnie przemówiła i jestem bardzo zadowolona, że nadarzyła się okazja, bym mogła ją przeczytać. To cudowna i intrygująca opowieść, bo którą jak najbardziej warto sięgnąć. 

Dziękuję!

 

Przeczytaj również:

Wisielcza góra – Paulina Hendel

Vicky

Trochę nieśmiała, zawsze odrobinę rozkojarzona i najczęściej w czymś głęboko zaczytana. Kocha fantastykę i kulturę Japonii. Z zamiłowaniem tworzy opowiadania i irytuje otaczających ją ludzi. Oprócz bloga (przez zupełny przypadek) prowadzi portale PapieroweMotyle, DuzeKa oraz Secretum. Ps. Nie zapomnij zostawić swojego linka w komentarzu, żebym również mogła odwiedzić Twoją stronę!

19 komentarzy

 1. Odpowiedz

  MonimePL

  16 maja 2022

  Zaintrygowałaś mnie tym cytatem. Naprawdę lubię właśnie taki sposób pisania. Jeszcze nie czytałam żadnej książki tej autorki, ale mam już jedną na półce. Czeka na swoja kolej.

 2. Odpowiedz

  Bookendorfina Izabela Pycio

  16 maja 2022

  Piękne wydanie, bardzo mnie kusi, aby sobie takie sprezentować. 🙂

 3. Odpowiedz

  Recenzje Kiti

  15 maja 2022

  Gdy najdzie mnie ochota na twórczość tej autorki chętnie skuszę się na to wydanie.

 4. Odpowiedz

  Żyć nie umierać

  10 maja 2022

  Nie wiem czy to do końca książka dla mnie. Jednak jeśli trafi woje ręce, to ją przeczytam

 5. Odpowiedz

  Agaman

  10 maja 2022

  Dzisiaj widzialam ja w polwcanych w mojej ksiwgarni internetowej. To musi byc jakis znak 🧐

 6. Odpowiedz

  Karolina Kosek

  9 maja 2022

  widziałam recenzję tej książki i ciągle mam do niej mieszane uczucia

  • Odpowiedz

   Vicky

   10 maja 2022

   Moim zdaniem warto, ja nie byłam przekonana do pierwszych książek pisarki, które ukazały się w Polsce, ale głównie dlatego, że brakowało mi w nich wątku romantycznego, mimo że fabuła aż się o niego prosiła.

 7. Odpowiedz

  Monika Kilijańska

  9 maja 2022

  Ja słyszałam o twórczości autorki same superlatywy. Nawet jej jedna książka czeka na mnie już na półce, ale jakoś się zabrać nie mogę. Może niepotrzebnie zwlekam, skoro tak dobre są jej dzieła?

  • Odpowiedz

   Vicky

   10 maja 2022

   W jej twórczości unikalny jest język, którym się posługuje, mimo że tworzy młodzieżówki, to jednak robi to w niemalże poetycki sposób.

 8. Odpowiedz

  Wędrówki po kuchni

  9 maja 2022

  Nie miałam okazji poznać twórczości tej autorki, ale brzmi całkiem obiecująco

 9. Odpowiedz

  Pojedztam.pl

  9 maja 2022

  Podoba mi się to, że pozycja doczekała się wznowienia i jest pięknie wydana. Jest się czym zainteresować.

 10. Odpowiedz

  Paula

  9 maja 2022

  Sporo dobrego słyszałam o twórczości tej autorki, ale nie czytałam jeszcze żadnej jej książki.

 11. Odpowiedz

  Aga

  9 maja 2022

  Czytałam i była ok, ale nie zachwycalam się nią jak inni czytelnicy. Była po prostu dobra.

  • Odpowiedz

   Vicky

   9 maja 2022

   Ja bardzo lubię jej styl pisania, jest taki inny 🙂 Zdaję sobie jednak sprawę, że nie każdemu będzie odpowiadał.

Leave a comment

Ostatnie Recenzje

Cień w żarze – Jennifer L. Armentrout

Odjechane jednorożce 

Twisted-Wonderland. Zdarzenia w Heartslabyulu

Not Cinderella’s Type

Najpopularniejsze Opowiadania


 • Deja Vu

  Deja Vu

  Rozdział I Czuł jej strach. Wiedział, że to jego się bała. Dobrze. Tak właśnie powinno być. Siedziała na otomanie, w białej, sięgającej ziemi, koszuli nocnej. …Czytaj dalej »
 • Black & White

  Black & White

  Nastały ciężkie czasy. Z powodu globalnego ochłodzenia, które rozpoczęło się około 2030 roku ludzie zaczęli głodować. Na Ziemi wyczerpało się większość źródeł energii. W 2045 …Czytaj dalej »
 • Muzyka Duszy

  Muzyka Duszy

  Królestwo Hanaji Dannae wtuliła twarz w dłonie cicho łkając. Złote włosy, które sięgały jej niemal bioder, falistą kaskadą opadały teraz na skuloną postać, niczym kurtyna …Czytaj dalej »
 • Broken Visions

  Broken Visions

  Zbliżała się wiosna, czas kwitnących wiśni, ale w tym roku było wyjątkowo chłodno i deszczowo. Sayuri odnosiła wrażenie, że to najgorszy dzień jej życia. Właściwie, …Czytaj dalej »
 • Pieśń Księżyca

  Pieśń Księżyca

  Na niebie jasno świeciło słońce. Nie zasnuwały go żadne chmury, dzięki czemu widać było aż pięć z siedmiu księżyców Dareshi. Niewielu śmiałków zapuszczało się tak …Czytaj dalej »
 • Jak w Bajce

  Jak w Bajce

  Stałam przed budynkiem mojej nowej szkoły. Był środek marca, a ja dopiero teraz miałam zacząć drugi semestr. Liceum imienia świętego Franciszka samo w sobie nie …Czytaj dalej »
 • Akademia

  Akademia

  Nie miałam ochoty tu być. Nigdy nie chciałam znaleźć się w tej szkole, ale mój ojciec miał na ten temat inne zdanie. Akademia wojskowa, według …Czytaj dalej »