Naturalnie dla zdrowia – Agnieszka Cegielska

Date
lis, 28, 2020

Naturalnie dla zdrowia

Niedawno zainteresowała mnie nowa na polskim rynku książka „Naturalnie dla zdrowia”. Zwróciła moją uwagę, gdyż nie jest typowym dla tej dziedziny poradnikiem, a zbiorem rozmów dziennikarki ze specjalistami. Czy jest to tytuł wart uwagi? Dowiecie się z dzisiejszego wpisu. 

Co znajduje się w publikacji?

Lekarze, psychoterapeuci, autorzy książek, absolwenci wyższych uczelni na kierunku wychowania fizycznego, to właśnie z nimi rozmowy przeprowadza Agnieszka Cegielska. Wywiady są wyczerpujące i bardzo skrupulatne. Autorka jednak nie skupia się na stronie naukowej, a na motywacyjnej. 

„(…) coraz więcej dociera do nas informacji o tym, że proces leczenia pacjentów pozytywnie zastawionych jest zdecydowanie szybszy i skuteczniejszy.”

Strona wizualna

Książka ma twardą oprawę. Wydrukowana została na dobrej jakości papierze, a rozmowy przetykane są kolorowymi zdjęciami rozmówców. Szata graficzna sprawia bardzo pozytywne wrażenie i z pewnością umila czytanie książki. 

Moja opinia i przemyślenia

Rzeczy oczywiste i proste stają się takie dopiero gdy o nich usłyszymy lub przeczytamy. Często bywa tak, że w innym przypadku w ogóle byśmy o nich nie pomyśleli.  To właśnie na nie często zwracają uwagę goście książki spod pióra Agnieszki Cegielskiej, noszącej tytuł „Naturalnie dla zdrowia”. 

Wiele rozmów w książce ma charakter czysto motywacyjny i przyznam szczerze, że do mnie nie przemawiały. Jasne, pozytywne nastawienie jest ważne, ale nie jestem wielbicielką coachingu i terapii psychologicznych. Za to kilka wywiadów naprawdę robi wrażenie. Na przykład rozmowa z panią doktor o specjalizacji alergologa i dermatologa, która przepracowała w zawodzie pięćdziesiąt lat. W publikacji jest ich w sumie czternaście, więc myślę, że każdy ma szansę znaleźć w niej coś dla siebie. 

Zawsze też zastanawiało mnie pojęcie homeopatii. Historycznie jest to gałąź medycyny alternatywnej, zapoczątkowana przez niemieckiego lekarza Samuela Hahnemanna. Polega ona na stwierdzeniu, że substancja, która w dużych dawkach powoduje objawy, w bardzo małych dawkach będzie te objawy zwalczała. Powstała na przełomie XVIII i XIX wieku i w obecnych czasach nie ma żadnych podstaw potwierdzonych badaniami naukowymi. Pojęcie jednak w Polsce zyskało nowe znaczenie i mianem homeopatii określa się ziołolecznictwo z domieszką produktów pochodzenia zwierzęcego oraz minerałów. Takie działania faktycznie mają sens i nie są oparte na teorii placebo. Szerzej ten temat w książce omawia doktor Jacek Płonka, który homeopatię traktuje jako wzmocnienie sił witalnych (które prowadzi oczywiście do nabrania odporności przez organizm i lżejszego przechodzenia ewentualnych chorób).  

Moją uwagę zwrócił również fakt, że książka powstała w bardzo przyjaznej atmosferze. Autorka zwraca się do swoich rozmówców po imieniu, często zdrobniale. To nadaje jej ciepłego, przyjaznego klimatu. Tekst czyta się lekko i z zaciekawieniem. 

Podsumowanie

„Naturalnie dla zdrowia” to ciekawa publikacja zarówno dla osób, które wierzą w moc pozytywnego nastawienia, jak i dla sceptyków takiego stwierdzenia. Rozmowy ze specjalistami są interesujące i dobrze poprowadzone. Książkę czyta się z przyjemnością i można dowiedzieć się z niej wielu ciekawych rzeczy. 

Dziękuję!

Przeczytaj również:

Zdrowa i promienna skóra – Agata Ziemnicka i Julien Sosso

#Polishbeauty – Marta Krupińska

Vicky

Trochę nieśmiała, zawsze odrobinę rozkojarzona i najczęściej w czymś głęboko zaczytana. Kocha fantastykę i kulturę Japonii. Z zamiłowaniem tworzy opowiadania i irytuje otaczających ją ludzi. Oprócz bloga (przez zupełny przypadek) prowadzi portale PapieroweMotyle, DuzeKa oraz Secretum. Ps. Zostaw mi swój link w komentarzu, żebym również mogła odwiedzić Twoją stronę!

19 komentarzy

 1. Odpowiedz

  Anszpi

  12 grudnia 2020

  Lubię sięgać po takie książki, więc myślę że ta by mi się spodobała. Muszę jej poszukać

 2. Odpowiedz

  Wędrówki po kuchni

  5 grudnia 2020

  Miałam okazję ją przeglądać i zdecydowanie polecam każdemu tam zajrzeć

 3. Odpowiedz

  Paulina Kwiatkowska

  5 grudnia 2020

  Motywacja chyba jest w tym wszystkim najważniejsza, więc dobrze, że to na niej skupia się autorka.

 4. Odpowiedz

  Akacja

  5 grudnia 2020

  W sumie to moja tematyka. Ciekawe, czy przekonałaby mnie ta książka.

 5. Odpowiedz

  Bookendorfina Izabela Pycio

  2 grudnia 2020

  Jak nie czytam takich książek, tak wiele elementów z tej propozycji sprawia, że chętnie się za nią rozejrzę. 🙂

 6. Odpowiedz

  Lilianna

  30 listopada 2020

  Niestety nie lubię czytać takich książkę. Więc raczej po nią nie sięgnę. Ale moja koleżanka i owszem

 7. Odpowiedz

  Zuzanna Dudko

  30 listopada 2020

  Nie sięgam po książki tego typu, więc to nie dla mnie. Mam jednak kogoś komu mogę ją podarować na święta. Myślę, że to będzie trafiony prezent 🙂

 8. Odpowiedz

  Ala

  30 listopada 2020

  Nie jestem fanką takich publikacji i raczej po nie nie sięgam, jednak muszę przyznać, że ta mnie zainteresowała i kto wie, może po nią sięgnę w wolnej chwili. 🙂

 9. Odpowiedz

  Aleksandra NS

  30 listopada 2020

  Swietna książka. Miałam okazję przeczytać ją w zeszłym tygodniu i jestem pod wrażeniem. Zresztą to nie moja pierwsza książka tej autorki.

 10. Odpowiedz

  Świat Pani Domu - Ola

  29 listopada 2020

  Raczej nie sięgam po tego typu książki, bo jak już znajduję czas na czytanie to zdecydowanie bardziej wolę sięgnąć po jakiś wciągający kryminał albo thriller. Ale..czasami warto oderwać się od czegoś typowo rozrywkowego i sięgnąć po jakąś “mądrzejszą” książkę. Jeśli będę miała okazję – na pewno zerknę na pozycję Agnieszki Cegielskiej by zobaczyć co ciekawego napisała.

  • Odpowiedz

   Vicky

   2 grudnia 2020

   Ja sama ostatnio coraz bardziej przekonuję się do tego, że warto czytać reportaże, wywiady i literaturę faktu.

 11. Odpowiedz

  Justyna

  29 listopada 2020

  Mam jedną książkę Agnieszki, bardzo mi sie podoba jej podejście do natury i do tego co można z niej uzyskać. Tej akurat nie znam.

 12. Odpowiedz

  Karolina Kosek

  29 listopada 2020

  ja właśnie należę do sceptyków, ale z uwagą słucham wszystkich argumentów 🙂

  • Odpowiedz

   Vicky

   2 grudnia 2020

   Również tak mam, słyszałam o takiej akcji “change my mind” gdzie dyskutanci mają 30 minut, by przekonać rozmówcę do zmiany zdania na dany temat 🙂

 13. Odpowiedz

  Widzepodwojnie.com

  29 listopada 2020

  Na pewno fajne jest to, że książka utrzymana jest w konwencji rozmowy, a nie typowo coachingowych sloganów.

  • Odpowiedz

   Vicky

   2 grudnia 2020

   Te drugie zdecydowanie mnie nie przekonują.

 14. Odpowiedz

  Monika Kilijańska

  29 listopada 2020

  O, o taki podejściu jeszcze nic nie czytałam, ale sama raczej wierzę, że pozytywne myślenie wiele zmienia na dobre. Staram się z tego korzystać, ale warto doczytać co tam mają w temacie inni do powiedzenia.

  • Odpowiedz

   Vicky

   2 grudnia 2020

   W swojej książce Autorka zebrała ciekawe wypowiedzi różnych specjalistów (po studiach, z tytułami, nie samozwańczych).

Leave a comment

Ostatnie Recenzje

Zdejmij z nieba księżyc – Kristan Higgins

W krainie legend – gra na spostrzegawczość

Odrodzona jako czarny charakter w grze Otome ♥ TOMY #08 – #09

Moje szczęśliwe małżeństwo

Najpopularniejsze Artykuły