Na zawsze Milena – Per Nilsson

Date
mar, 28, 2019

Moja córka zbyt szybko dorasta. Zaczyna zadawać trudne i krępujące pytania. Niektóre wydarzenia ze szkolnego życia woli po prostu przemilczeć. Dlatego zaczęłam sięgać po takie tytułu jak „Na zawsze Milena”. Ona może poczytać o problemach rówieśników, a ja dzięki nim przypominam sobie, co działo się w szkole podstawowej.

Pewnego dnia Dawid wychodzi na spacer z córką koleżanki swojego taty, która być może zostanie kiedyś jego przyrodnią siostrą. Pech jednak chciał, że zauważa ich dziewczyna Dawida, Milena. I zamiast wyjaśnić sytuację, postanawia, że od tej pory Dawid przestaje dla niej istnieć. Oliwy do ognia dolewa dodatkowo kolega Dawida, który ma okazję do swojej małej zemsty. 

Dla tytułu „Na zawsze Milena” miano książki, to raczej zbyt huczna nazwa. Tom zawiera krótkie, mądre i bardzo życiowe opowiadanie na temat nastoletniego związku oraz rozwodu rodziców. Pozostanę więc przy dziecięcym nazewnictwie i wydanie określę jako książeczkę. Tom ma twardą oprawę, kieszonkowy rozmiar, a ozdobiony wewnątrz został ciekawymi, dobrze wykonanymi, czarnobiałymi ilustracjami. 

Historia Dawida jest bardzo prosta, ale również mądra i życiowa. Chłopiec wie, że jest zakochany w koleżance z klasy, Milenie, ale do związku podchodzi bardzo rozsądnie. Mimo że jego mama twierdzi, że miłość kiedyś się kończy, on sam tak nie uważa. Zresztą nie uważa tak również jego tata. Brak komunikacji potrafi stanowić naprawdę ogromną barierę, niekiedy taką, której nie da się przeskoczyć. 

Opowiadanie Per Nilsson jest doskonale napisane, a zawarta w nim wiedza i życiowa mądrość są ponadczasowe. Nam pewne sprawy wydają się oczywiste, ale niekoniecznie tak samo musi być z nastolatkami. Kiedy się coś popsuło, można to naprawić, niekoniecznie wszystko zawsze trzeba spisywać na straty. Nawet jeżeli to właśnie dyktuje nam współczesny tryb życia.

Książeczkę serdecznie polecam jako lekturę dla uczniów szkół podstawowych klas starszych. Byłaby idealną lekturą dodatkową, z której dziecko z pewnością nie jedno by wyniosło. Z racji, że jest naprawdę krótka, to nawet młode osoby, które nie przepadają za czytaniem, nie będą miały z nią żadnych problemów. Per Nilsson stworzył doskonałą, ponadczasową, ale niezwykle prostą historię. 

[buybox-widget category=”book” ean=”9788377761717″/]

Vicky

Trochę nieśmiała, zawsze odrobinę rozkojarzona i najczęściej w czymś głęboko zaczytana. Kocha fantastykę i kulturę Japonii. Z zamiłowaniem tworzy opowiadania i irytuje otaczających ją ludzi. Oprócz bloga (przez zupełny przypadek) prowadzi portale PapieroweMotyle, DuzeKa oraz Secretum. Ps. Nie zapomnij zostawić swojego linka w komentarzu, żebym również mogła odwiedzić Twoją stronę!

15 komentarzy

 1. Odpowiedz

  Anna

  28 marca 2019

  Mój syn jest jeszcze za mały na takie książki, ale za kilka lat chętnie zerkniemy do takich książek 😉

 2. Odpowiedz

  Roksana

  28 marca 2019

  Sama jak nastolatka czytałam książki, gdzie bohaterami byli moi równolatkowie. To pozwala lepiej zrozumieć świat.

 3. Odpowiedz

  Maja

  28 marca 2019

  Dzięki za tę rekomendację!
  Na pewno to coś sensowniejszego niż programy typu “Szkoła” czy “Trudne sprawy”, po które sięgają nastolatki. Ja kupię:)

 4. Odpowiedz

  JantkowaMama

  28 marca 2019

  Moim marzeniem rodzicielskim ( jednym z wielu oczywiście) jest to, aby moje dzieci lubiły czytać książki. Teraz mają ponad 4 lata i chętnie sięgają po książeczki. Lubią gdy się im czyta. Mam nadzieję, że kiedyś będą sięgać również po takie opowieści. Pozdrawiam.

 5. Odpowiedz

  Bookendorfina Izabela Pycio

  28 marca 2019

  Moje dzieci co prawda już starsze, ale chętnie podrzucam im podobne przesłania czytelnicze.

 6. Odpowiedz

  Karolina

  29 marca 2019

  Lubię takie książki, mimo, że sama jestem już dorosła 😊

 7. Odpowiedz

  toukie

  30 marca 2019

  Bardzo fajna, ciepła i życiowa książka. Myślę, że nie jednemu małemu czytelnikowi przypadnie do gustu. Zwłaszcza, że tematyka idealnie wpasowuje się w szkołę podstawową.

 8. Odpowiedz

  Atramentowa Przystań

  31 marca 2019

  Jak kiedyś będę miała dzieci, z pewnością będę im podsuwała książki tego typu 😉

 9. Odpowiedz

  Monika Kilijańska

  31 marca 2019

  Jestem ciekawa jak by się podobało moim dzieciom – mam czytelnika i czytelniczkę już na stanie.

 10. Odpowiedz

  Bookendorfina Izabela Pycio

  1 kwietnia 2019

  Ciekawe przygody oferuje czytelnikom to wydawnictwo, kilka ich książek ostatnio zwróciło moją uwagę. 🙂

 11. Odpowiedz

  Marysia K

  1 kwietnia 2019

  Zapisuje sobie tytuł, za kilka lat może się przydać

 12. Odpowiedz

  MamAsia

  1 kwietnia 2019

  Po recenzji wydaje się, że to idealna ksiażka dla nastolatków. Dobrze przedstawiony punkt widzenia miłości z różnych perspektyw.

 13. Odpowiedz

  blogierka

  2 kwietnia 2019

  Mi podobają się niezmiernie ilustracje 🙂

 14. Odpowiedz

  Sandra

  4 kwietnia 2019

  Fajnie, że są takie książki, które poruszają problemy.

Leave a comment

Najnowsze Patronaty


 • Fragile Heart
 • Wiedźmy Kijowa

Najpopularniejsze Opowiadania


 • Deja Vu

  Deja Vu

  Rozdział I Czuł jej strach. Wiedział, że to jego się bała. Dobrze. Tak właśnie powinno być. Siedziała na otomanie, w białej, sięgającej ziemi, koszuli nocnej. …Czytaj dalej »
 • Broken Visions

  Broken Visions

  Zbliżała się wiosna, czas kwitnących wiśni, ale w tym roku było wyjątkowo chłodno i deszczowo. Sayuri odnosiła wrażenie, że to najgorszy dzień jej życia. Właściwie, …Czytaj dalej »
 • Muzyka Duszy

  Muzyka Duszy

  Królestwo Hanaji Dannae wtuliła twarz w dłonie cicho łkając. Złote włosy, które sięgały jej niemal bioder, falistą kaskadą opadały teraz na skuloną postać, niczym kurtyna …Czytaj dalej »
 • Black & White

  Black & White

  Nastały ciężkie czasy. Z powodu globalnego ochłodzenia, które rozpoczęło się około 2030 roku ludzie zaczęli głodować. Na Ziemi wyczerpało się większość źródeł energii. W 2045 …Czytaj dalej »
 • Córka Demona

  Córka Demona

  Gabriela nie bawiła się dobrze. Wieczór okazał się kompletną porażką. Jarek z którym tutaj przyszła pewnie teraz wymiotował gdzieś w kącie. Czemu właściwie się z …Czytaj dalej »
 • Jak w Bajce

  Jak w Bajce

  Stałam przed budynkiem mojej nowej szkoły. Był środek marca, a ja dopiero teraz miałam zacząć drugi semestr. Liceum imienia świętego Franciszka samo w sobie nie …Czytaj dalej »
 • Akademia

  Akademia

  Nie miałam ochoty tu być. Nigdy nie chciałam znaleźć się w tej szkole, ale mój ojciec miał na ten temat inne zdanie. Akademia wojskowa, według …Czytaj dalej »