Moja mroczna strona – Gabrielle Zevin

Date
mar, 26, 2015

moja-mroczna-strona-b-iext26283926Gabrielle Zevin to pisarka, którą pokochałam podczas czytania powieści „Między książkami”. Gdy ujrzałam okładkę „Mojej mrocznej strony” byłam naprawdę zachwycona. Chciałam jak najszybciej zagłębić się w, stworzoną przez tą niezwykle utalentowaną kobietę, historię.

Akcja powieści rozgrywa się w Nowym Jorku. Jest rok 2083 i panują dziwne, sprawiające wrażenie mocno irracjonalnych, zasady. Na przykład zamiast alkoholowej, w Stanach Zjednoczonych wprowadzono prohibicję na kawę i czekoladę. W takim właśnie świecie urodziła się Ania, córka mafijnej rodziny Balanchine. Nie jest jej w życiu łatwo, zwłaszcza, że po śmierci ojca musi opiekować się młodszą siostrą i nieco opóźnionym w rozwoju, starszym bratem. Jakoś sobie jednak radzi, przynajmniej do czasu aż zostaje oskarżona o otrucie swojego byłego chłopaka. Potem, gdy zaczyna umawiać się z synem zastępcy prokuratora generalnego, w jej życiu jest już tylko gorzej. Czy miłość jest tego warta?

Pomysł na fabułę powieści Gabrielle Zevin miała genialny. Czekoladowa mafia, ponura wizja przyszłości, nastolatka, która zbyt szybko musi dorosnąć. Wykonanie jest również bardzo dobre, choć tu pojawiają się pewne braki. Akcja toczy się wartko, ale spójność lub logika następujących po sobie wydarzeń niekiedy pozostawiają nieco do życzenia. Podobało mi się natomiast to, że taka codzienna beztroska mieszka się w książce z trudnym życiem i przeróżnymi problemami. Tu nie ma dobrych wyborów i główna bohaterka, mimo że bardzo się stara i wielokrotnie obwinia się o przebieg wydarzeń, nawet gdyby była genialnym dzieckiem, i tak nic nie mogłaby poradzić.

Sama kreacja Ani Balanchine jest niezwykle rozbudowana i pokusiłabym się o stwierdzenie „misternie rzeźbiona”. Bohaterka została dopracowana w najmniejszych szczegółach. Ma swój własny charakter, ciekawą osobowość, przyzwyczajenia i zainteresowania. Drugoplanowe postacie również zostały starannie stworzone i nie sposób zarzucić im jakichkolwiek braków. Świat, który ich otacza również wydaje się być niezwykle realny i na tyle ponury, że podczas czytania czuje się z tego powodu smutek. Klimat powieści jest niesamowity. Tematyka dystopiczna, czarna wizja przyszłości, a jednocześnie scenariusz, który wydaje się być zupełnie realny.

„Moja mroczna strona” wywarła na mnie bardzo duże, niezwykle pozytywne wrażenie. Powieścią jestem oczarowana i niecierpliwie czekam na możliwość przeczytania kolejnej części. Książka jest wciągająca, bardzo realistyczna i świetnie napisana. Z pewnością znajdę dla niej miejsce na półce wśród ulubionych tytułów. Polecam, bo warto! Jest naprawdę fantastyczna!

Za egzemplarz recenzencki serdecznie dziękuję grupie wydawniczej Foksal

foksal

Vicky

Trochę nieśmiała, zawsze odrobinę rozkojarzona i najczęściej w czymś głęboko zaczytana. Kocha fantastykę i kulturę Japonii. Z zamiłowaniem tworzy opowiadania i irytuje otaczających ją ludzi. Oprócz bloga (przez zupełny przypadek) prowadzi portale PapieroweMotyle, DuzeKa oraz Secretum. Ps. Nie zapomnij zostawić swojego linka w komentarzu, żebym również mogła odwiedzić Twoją stronę!

2 komentarze

 1. Odpowiedz

  TalaZ

  26 marca 2015

  Ta powieść ciągle przede mną, ale jestem jej naprawdę ciekawa. Po Twojej recenzji chyba nawet jeszcze bardziej.

 2. Odpowiedz

  Drusilla

  27 marca 2015

  W twórczości Zevin jestem po prostu zakochana!

Leave a comment

Ostatnie Recenzje

Bałtyk, przewodnik dla dużych i małych

Dobble

Kasane ♥ TOMY #05 – #07

Not Cinderella’s Type

Najpopularniejsze Opowiadania


 • Deja Vu

  Deja Vu

  Rozdział I Czuł jej strach. Wiedział, że to jego się bała. Dobrze. Tak właśnie powinno być. Siedziała na otomanie, w białej, sięgającej ziemi, koszuli nocnej. …Czytaj dalej »
 • Muzyka Duszy

  Muzyka Duszy

  Królestwo Hanaji Dannae wtuliła twarz w dłonie cicho łkając. Złote włosy, które sięgały jej niemal bioder, falistą kaskadą opadały teraz na skuloną postać, niczym kurtyna …Czytaj dalej »
 • Kropla Łez

  Kropla Łez

  Siedziałam skulona na podłodze, w rogu pokoju. Plecami opierałam się o zimną ścianę. Czułam się tak cholernie samotna, jak nigdy dotąd. Przez całe swoje życie …Czytaj dalej »
 • Broken Visions

  Broken Visions

  Zbliżała się wiosna, czas kwitnących wiśni, ale w tym roku było wyjątkowo chłodno i deszczowo. Sayuri odnosiła wrażenie, że to najgorszy dzień jej życia. Właściwie, …Czytaj dalej »
 • Akademia

  Akademia

  Nie miałam ochoty tu być. Nigdy nie chciałam znaleźć się w tej szkole, ale mój ojciec miał na ten temat inne zdanie. Akademia wojskowa, według …Czytaj dalej »
 • Córka Demona

  Córka Demona

  Gabriela nie bawiła się dobrze. Wieczór okazał się kompletną porażką. Jarek z którym tutaj przyszła pewnie teraz wymiotował gdzieś w kącie. Czemu właściwie się z …Czytaj dalej »
 • Jak w Bajce

  Jak w Bajce

  Stałam przed budynkiem mojej nowej szkoły. Był środek marca, a ja dopiero teraz miałam zacząć drugi semestr. Liceum imienia świętego Franciszka samo w sobie nie …Czytaj dalej »