Milion słońc – Beth Revis

Date
sty, 13, 2014

milion-slonc_80443_1386237377276„Milion słońc” to drugi tom sagi autorstwa Beth Revis, opowiadającej o podróży statku kosmicznego kolonistów. Tysiące ludzi przemierza lata świetlne, na pokładzie wielkiej maszyny, by któreś z następnych pokoleń dotrzeć mogło na nową Ziemię. Nie mają jednak pojęcia czy im się uda i jakie tam mogą czekać niebezpieczeństwa. Podróż natomiast okazuje się być opóźniona już o setki lat…

Gdy Starszy decyduje się nie podawać więcej narkotyków załodze statku ludzie zaczynają się buntować. Gdy wraz z wodą pitną przyjmowali „fidusa” wszystko było w porządku. Teraz jednak Najstarszy nie żyje, a młodsze pokolenie przekonane jest, że każdy powinien mieć wolność wyboru. Tylko czy to na pewno dobry pomysł? Samobójstwa, morderstwa, otwarty bunt, brak pożywienia i chętnych do pracy. Oto czym kończy się zmiana władzy. Wybucha rewolucja, a ludzie są w stanie roznieść cały statek. Dodatkowo Amy, która wciąż uznawana jest za dziwoląga, nigdzie nie może czuć się bezpieczna. Bohaterom od pierwszych stron książki towarzyszą zagadki. Jedna tajemnica ukrywa drugą tajemnicę. Czy kiedykolwiek pasażerowie dotrą na obiecaną planetę? Kto zna całą, dotyczącą misji, prawdę i ile osób jeszcze będzie musiało za nią zginąć?

Początek książki nieco mnie zawiódł, wydawał się banalny i niedopracowany, w porównaniu do pierwszego tomu, ale później akcja szybko się rozwinęła, a ja na nowo zostałam wciągnięta w niezwykłe życie bohaterów. Nie jestem sobie nawet w stanie wyobrazić jak to by było mieszkać na ogromnym statku kosmicznym od urodzenia aż do śmierci. Amy chyba także nie była. W końcu marzyła głównie o tym, by na własne oczy zobaczyć nową planetę. Pisarka w dość dosadny sposób podkreśla te właśnie akcenty, eksponując uczucia bohaterów, którzy nie tylko, krok po kroku, rozwiązują pozostawioną dla nich przez Oriona zagadkę, ale także muszą dokonywać różnych, niezwykle trudnych i ważnych wyborów.

Fabuła powieści jest ciekawa i przemyślana. Posiada kilka rys i można by ją nieco usprawnić, ogólnie jednak „Milion słońc” to książka, którą czyta się szybko i z przyjemnością. Tak samo jak w pierwszym tomie, autorka zastosowała tutaj podział na role i jedne fragmenty poznajemy z punktu widzenia Amy, a w innych słyszymy myśli Starszego. Drugoplanowi bohaterowie są jedynie przez nich obserwowani. Mimo tego, że głównego wątku można się było z łatwością domyślić, to jednak pisarka przygotowała kilka zaskakujących niespodzianek, które w dużej mierze sprawiły, że lektura stała się jeszcze bardziej intrygująca i przyjemna.

Beth Revis zdecydowanie nie tworzy książek dla dzieci. Może jest to literatura młodzieżowa, ale z pewnością dość mocna. Morderstwa, gwałty, narkotyki, nieprzyjemne sytuacje – tego w powieści nie brakuje. Makabryczne wizje wcale nie pojawiają się rzadko. Także książka ta nie ma nic wspólnego z romantycznymi, cukierkowymi wątkami, gdzie jedynym, porywającym  wydarzeniem może być scena zazdrości. Pisarka dzieli się z czytelnikami raczej swoją fantastyczną wizją niż niespełnionymi uczuciami i na to właśnie położyła w książce nacisk.

Pozostaje mi tylko lekturę „Miliona słońc” – tak samo zresztą jak i pierwszej części, noszącej tytuł „W otchłani” – serdecznie wszystkim polecić. To powieść z gatunku lekkiego Science Fiction, która zawiera w sobie wiele ciekawych wątków. Z przyjemnością można śledzić w niej losy bohaterów, żyjących w zupełnie innej rzeczywistości. Mimo kilku niespójnych elementów, książka jest dobra – lekko napisana i szybko się ją czyta. Taka powieść w sam raz do tego, by choć na chwilę oderwać się od obowiązków i bieżących spraw, przenosząc się do fantastycznego świata – statku lecącego wśród gwiazd.

Za egzemplarz recenzencki serdecznie dziękuję grupie wydawniczej Publicat 

Publicat Logooo1

Vicky

Trochę nieśmiała, zawsze odrobinę rozkojarzona i najczęściej w czymś głęboko zaczytana. Kocha fantastykę i kulturę Japonii. Z zamiłowaniem tworzy opowiadania i irytuje otaczających ją ludzi. Oprócz bloga (przez zupełny przypadek) prowadzi portale PapieroweMotyle, DuzeKa oraz Secretum. Ps. Nie zapomnij zostawić swojego linka w komentarzu, żebym również mogła odwiedzić Twoją stronę!

3 komentarze

 1. Odpowiedz

  CherryMuffins

  31 marca 2014

  Już nie mogę doczekać się momentu zagłębienia nosa w tej lekturze. Zapowiada się kolejna, bardzo interesująca i intrygująca historia w świecie stworzonym przez Panią Beth Revis. A Twoja recenzja zachęciła mnie jeszcze bardziej do sięgnięcia po kolejną część “W otchłani”!

 2. Odpowiedz

  Agnieszka

  6 kwietnia 2014

  Już nie mogę się doczekać kiedy ją przeczytam. Pierwszą część udało mi się wygrać i po jej przeczytaniu chce ją zdobyć za wszelką cenę 😀

 3. Odpowiedz

  J.

  6 kwietnia 2014

  Lekkie science fiction nawet lubię. Kiedyś w sumie uwielbiałam i fantasy, i science fiction i chyba mi coś z tego uwielbienia jeszcze zostało ;). // Tej sagi nie czytałam, czasami się tylko z jej recenzjami spotykam. W końcu się kiedyś skuszę.

Leave a comment

Ostatnie Recenzje

Bałtyk, przewodnik dla dużych i małych

Dobble

Kasane ♥ TOMY #05 – #07

Not Cinderella’s Type

Najpopularniejsze Opowiadania


 • Jak w Bajce

  Jak w Bajce

  Stałam przed budynkiem mojej nowej szkoły. Był środek marca, a ja dopiero teraz miałam zacząć drugi semestr. Liceum imienia świętego Franciszka samo w sobie nie …Czytaj dalej »
 • Córka Demona

  Córka Demona

  Gabriela nie bawiła się dobrze. Wieczór okazał się kompletną porażką. Jarek z którym tutaj przyszła pewnie teraz wymiotował gdzieś w kącie. Czemu właściwie się z …Czytaj dalej »
 • Pieśń Księżyca

  Pieśń Księżyca

  Na niebie jasno świeciło słońce. Nie zasnuwały go żadne chmury, dzięki czemu widać było aż pięć z siedmiu księżyców Dareshi. Niewielu śmiałków zapuszczało się tak …Czytaj dalej »
 • Kropla Łez

  Kropla Łez

  Siedziałam skulona na podłodze, w rogu pokoju. Plecami opierałam się o zimną ścianę. Czułam się tak cholernie samotna, jak nigdy dotąd. Przez całe swoje życie …Czytaj dalej »
 • Akademia

  Akademia

  Nie miałam ochoty tu być. Nigdy nie chciałam znaleźć się w tej szkole, ale mój ojciec miał na ten temat inne zdanie. Akademia wojskowa, według …Czytaj dalej »
 • Broken Visions

  Broken Visions

  Zbliżała się wiosna, czas kwitnących wiśni, ale w tym roku było wyjątkowo chłodno i deszczowo. Sayuri odnosiła wrażenie, że to najgorszy dzień jej życia. Właściwie, …Czytaj dalej »
 • Muzyka Duszy

  Muzyka Duszy

  Królestwo Hanaji Dannae wtuliła twarz w dłonie cicho łkając. Złote włosy, które sięgały jej niemal bioder, falistą kaskadą opadały teraz na skuloną postać, niczym kurtyna …Czytaj dalej »