Memory na trzy sposoby: pamięć, spostrzegawczość, refleks

Date
gru, 07, 2015

memorynatrzysposobyMemory to gra powszechnie znana i uwielbiana przez najmłodszych. Wydawnictwo Kapitan Nauka stworzyło swoją własną wersję, w której oprócz pamięci ćwiczyć można spostrzegawczość oraz refleks.

Wiek: 2-9
Liczba graczy: 2
Czas gry: ok. 20 minut

Cel gry

Gra kończy się w momencie gdy wszystkie karty zostaną odkryte, a niezależnie od wariantu, wygrywa ten, kto zdobędzie największą ilość par.

Strona wizualna

Na solidnych, dużych, kwadratowych kafelkach narysowane zostały zabawne zwierzęta. Oprawa graficzna gry jest przyjemna, ale bez rewelacji. Jak na swoją cenę produkt ma bardzo dobrą jakość i do niczego nie sposób się przyczepić.

memory1

Przygotowanie

Wszystkie dwadzieścia kafelków należy potasować i ułożyć na stole rysunkami do dołu. Później wystarczy wybrać wariant rozgrywki oraz kolejność i można zaczynać.

memory2

Przebieg rozgrywki

Dla najmłodszych „Memory” to po prostu „Memory”. Kolejno odkrywamy po dwie karty, starając się znaleźć pary. Jeśli się uda, para wędruje do gracza, który ją znalazł, jeśli nie, kafelki odkładamy z powrotem na to samo miejsce.

Nieco starsze dzieci mogą wyszukiwać szczegółów, którymi różnią się poszczególne obrazki. Mniejsze uszy, dłuższy ogon, inny kolor skrzydeł itp. Dzięki temu rozgrywka staje się znacznie bardziej zróżnicowana i wymagająca.

Dla większej grupy małych graczy rozgrywkę można urozmaicić jeszcze bardziej. Kiedy graczowi uda się odkryć parę kart, zadaniem uczestników jest jak najszybsze wskazanie różnic. Ten komu pierwszemu się to uda zabiera parę i kontynuuje rozgrywkę.

memory3

Wrażenia

Przedstawiające zwierzaki obrazki są przyjazne i fajnie pomyślane, gra jednak wydaje się być przeznaczona dla zupełnych maluchów. Nieco starsze dziecko zbyt szybko nauczy się wszystkich różnic na pamięć – dwadzieścia kart (czyli dziesięć par) to dla pięcioletniego bystrzaka zwyczajnie za mało. Rozgrywka będzie więc ciekawa tylko przy kilku pierwszych podejściach. Później może się nieco nudzić.

memory4

Podsumowanie

„Memory na trzy sposoby: pamięć, spostrzegawczość, refleks” to sympatyczna gra w niskiej cenie. Dodanie do podstawowej rozgrywki kilku dodatkowych wariantów było naprawdę świetnym pomysłem. Dzięki temu gra stała się dynamiczna i zabawna. Polecam szczególnie dla najmłodszych. To właśnie takie zabawy sprawiają, że dziecko znacznie lepiej i szybciej się rozwija.

Za egzemplarz recenzencki serdecznie dziękuję wydawnictwu Kapitan Nauka

kapitannauka

Vicky

Trochę nieśmiała, zawsze odrobinę rozkojarzona i najczęściej w czymś głęboko zaczytana. Kocha fantastykę i kulturę Japonii. Z zamiłowaniem tworzy opowiadania i irytuje otaczających ją ludzi. Oprócz bloga (przez zupełny przypadek) prowadzi portale PapieroweMotyle, DuzeKa oraz Secretum. Ps. Zostaw mi swój link w komentarzu, żebym również mogła odwiedzić Twoją stronę!

2 komentarze

 1. Odpowiedz

  Mark

  9 lutego 2016

  muszę wypróbować na swoim maluchu 🙂

 2. Odpowiedz

  nieperfekcyjnie.pl

  8 grudnia 2015

  Świetna gra – na pewno muszę ją nabyć dla chrześniaczki, jak będzie trochę starsza.

Leave a comment

Ostatnie Recenzje

Mara Dyer: Przemiana – Hodkin Michelle

W krainie legend – gra na spostrzegawczość

Marriage Toxin ♥ TOMY #01 – #02

Moje szczęśliwe małżeństwo

Najpopularniejsze Artykuły