Melanżeria

Date
maj, 17, 2015

zdjecie_duze.phpGdy byłam nastolatką na wszelkiego rodzaju imprezach graliśmy w grę o nazwie „Flirt”. Chociaż kart było niewiele i wciąż pojawiały się te same, nam rozgrywka nigdy się nie nudziła. Wydawnictwo Let’s Play zaproponowało jednak nieco bardziej skomplikowany i dynamiczny tytuł – idealny by zintegrować grupę osób i przełamać największe nawet lody – „Melanżeria”.

Wiek: 16 +
Liczba graczy: 3 – 8
Czas rozgrywki: 30 – 60 minut

Cel i fabuła gry

Pod względem fabuły oraz celu rozgrywki „Melanżeria” nie należy do typowych gier. Pokusiłabym się o stwierdzenie, że celem gry jest integracja i „rozruszanie” towarzystwa, natomiast podstawą fabularną po prostu dobra zabawa. Rozgrywka kończy się w momencie gdy tylko jedna osoba będzie posiadała punkty.

Strona wizualna

W pudełku znajduje się instrukcja oraz 64 karty do gry. Solidnie wykonane karty ozdobione zostały dopasowanymi tematycznie zdjęciami. Na każdej z nich widnieje również proste (choć nie koniecznie łatwe do realizacji) zadanie. Pudełko zostało dobrze dopasowane, a talia jest mała i wygodna – bez problemu można ją nosić przy sobie.

melanzeria-sycow

Przygotowanie i przebieg gry

Zasady są proste, a w instrukcji zostały dobrze wyjaśnione. Karty należy potasować i rozdać graczom. Na początek wszyscy otrzymują po 3 z nich. Każdy z graczy dostaje także 3 „szoty”. Pozbywa się ich w momencie gdy nie podejmie się wyznaczonego mu zadania lub źle je wykona. W sumie w rozgrywce pojawia się aż 128 zadań. Ich wykonanie bywa nie tyle trudne, co raczej kompromitujące. Niejednej osobie naprawdę ciężko się przełamać i pokazać ten szalony fragment własnej osobowości. Gracze mogą zdecydować czy wolą zadanie czy też wyzwanie, w rozgrywce jednak udział biorą wszyscy i w niezręcznej sytuacji może znaleźć się ktoś jeszcze oprócz aktualnie aktywnego gracza.

Jeśli gracz nie ma na ręce trzech kart, dobiera do trzech. Osoba, która aktualnie ma swój ruch, wybiera zadanie oraz osobę lub osoby, które mają je wykonać. Może też spasować i odrzucić kartę, na jej miejsce dobierając wyznaczoną na odrzuconej karcie liczbę kolejnych. Na koniec swojej tury gracz może odrzucić wszystkie karty – w następnej kolejce będzie ponownie dobierał do trzech. Gra posiada również wersję zaawansowaną, obejmującą tak zwane „wyzwania dodatkowe”.

melanzeriaFB

Podsumowanie

Największą wadą gry jest moim zdaniem fakt, że niektóre z zadań bez trudu mogą kogoś urazić. Wszystko zależy więc od tego w jak dobrym towarzystwie się znaleźliśmy i jak bardzo czujemy się skrępowani. Gdy jednak znajdziemy się w gronie zaufanych przyjaciół lub nie posiadamy tego typu oporów, z „Melanżerią” możemy świetnie się bawić. Na zakrapiane imprezy gra będzie idealna.

Za egzemplarz recenzencki serdecznie dziękuję wydawnictwu Let’s Play

letsplay

Vicky

Trochę nieśmiała, zawsze odrobinę rozkojarzona i najczęściej w czymś głęboko zaczytana. Kocha fantastykę i kulturę Japonii. Z zamiłowaniem tworzy opowiadania i irytuje otaczających ją ludzi. Oprócz bloga (przez zupełny przypadek) prowadzi portale PapieroweMotyle, DuzeKa oraz Secretum. Ps. Nie zapomnij zostawić swojego linka w komentarzu, żebym również mogła odwiedzić Twoją stronę!

Leave a comment

Ostatnie Recenzje

Dom w Riverton – Kate Morton

Odjechane jednorożce 

SPY X FAMILY ♥ TOMY #07 – #10

Not Cinderella’s Type

Najpopularniejsze Opowiadania


 • Black & White

  Black & White

  Nastały ciężkie czasy. Z powodu globalnego ochłodzenia, które rozpoczęło się około 2030 roku ludzie zaczęli głodować. Na Ziemi wyczerpało się większość źródeł energii. W 2045 …Czytaj dalej »
 • Kropla Łez

  Kropla Łez

  Siedziałam skulona na podłodze, w rogu pokoju. Plecami opierałam się o zimną ścianę. Czułam się tak cholernie samotna, jak nigdy dotąd. Przez całe swoje życie …Czytaj dalej »
 • Jak w Bajce

  Jak w Bajce

  Stałam przed budynkiem mojej nowej szkoły. Był środek marca, a ja dopiero teraz miałam zacząć drugi semestr. Liceum imienia świętego Franciszka samo w sobie nie …Czytaj dalej »
 • Muzyka Duszy

  Muzyka Duszy

  Królestwo Hanaji Dannae wtuliła twarz w dłonie cicho łkając. Złote włosy, które sięgały jej niemal bioder, falistą kaskadą opadały teraz na skuloną postać, niczym kurtyna …Czytaj dalej »
 • Deja Vu

  Deja Vu

  Rozdział I Czuł jej strach. Wiedział, że to jego się bała. Dobrze. Tak właśnie powinno być. Siedziała na otomanie, w białej, sięgającej ziemi, koszuli nocnej. …Czytaj dalej »
 • Pieśń Księżyca

  Pieśń Księżyca

  Na niebie jasno świeciło słońce. Nie zasnuwały go żadne chmury, dzięki czemu widać było aż pięć z siedmiu księżyców Dareshi. Niewielu śmiałków zapuszczało się tak …Czytaj dalej »
 • Broken Visions

  Broken Visions

  Zbliżała się wiosna, czas kwitnących wiśni, ale w tym roku było wyjątkowo chłodno i deszczowo. Sayuri odnosiła wrażenie, że to najgorszy dzień jej życia. Właściwie, …Czytaj dalej »