Meksyk od kuchni – Susana Osorio-Mrożek

Date
wrz, 30, 2014

meksykodkuchniSusana Osorio – Mrożek urodziła się w Mexico City. Studiowała historię na Universidad Nacional de Mecxico (Mexico City) i archeologię na Uniwersytecie Veracruz. Pracowała w teatrze jako aktorka, reżyser, a następnie jako kierownik swojej własnej grupy teatralnej. Jest także specjalistką, teoretykiem i praktykiem w zakresie gastronomii, dietetyki i żywienia. Uczestniczyła w programie badań nad produkcją żywności dla diabetyków w ramach National Association for Diabetic Children od Mexico. W roku 1986 była szefem kuchni dwóch czołowych restauracji w Oslo i Stavanger (Norwegia), specjalności meksykańskie i międzynarodowe. W latach 1987-1989 mieszkała w Paryżu, od 1996 do 2008 prowadziła restaurację w Krakowie. Od 2009 mieszka w Nicei.

Dlaczego “Meksyk od kuchni”? Ponieważ kulinarne tradycje to najbardziej charakterystyczne cechy Meksyku. Mają swoje głębokie korzenie i wiąże się z nimi bardzo wiele historii. To przeszłość, teraźniejszość i przyszłość tego kraju. Tą ciekawą dziedzinę pisarka przedstawia krok po kroku, chronologicznie prowadząc czytelnika przez kolejne lata, kulturę i (zarówno te mniej jak i bardziej znane) tradycje.

Po prologu, w którym przedstawione są “Zasady smaku” zaprezentowane zostało dziesięć kolejnych rozdziałów. “Meksyk prehiszpański”, Spotkanie”, “Metysaż”, “Nowa Hipszania”, “Wiek XVIII”, “Niepodległość”, “Republika Meksyku”, “Interwencja Francuska”, “Porfirio Diaz i Rewolucja Meksykańska”, “Geografia Meksyku i kuchnia”. Każdy z nich rozpisany jest na kilka krótszych podrozdziałów, a one natomiast zostały w ładny sposób wyeksponowane.

Tom zawiera liczne przepisy kulinarne, zdjęcia, mapy oraz bardzo przydatny słowniczek, który wyjaśnia wszystkie obce pojęcia. Są także wiele mówiące przypisy. Obok różnych grafik znaleźć można również na przykład fragmenty poezji. Książka, choć sama w sobie jest publikacją naukową, nadaje się dla każdego. Autorka podeszła do treści w sposób innowacyjny łącząc kilka dziedzin w jedno dzieło, tak, że tekst, który stworzyła czyta się z ciekawością i zapałem.

Historia regionu z kulinarnego punktu widzenia obejmuje bardzo szeroki zasób wiedzy. W treści przekazanych zostało wiele informacji. Przekaz jest konkretny i rzeczowy, ale książki nie czyta się jak typowego dzieła naukowego. Susana Osorio-Mrożek zadbała o to, by jej słowa były w pełni zrozumiałe i czytelne, nie tylko dla zgłębiających temat doktorantów. “Meksyk od kuchni” to lektura dla każdego, kogo interesuje historia oraz kultura tamtejszego regionu i oczywiście ciekawe – czasami również niezwykłe – przepisy.

Za egzemplarz recenzencki serdecznie dziękuję wydawnictwu Universitas

universitas

Vicky

Trochę nieśmiała, zawsze odrobinę rozkojarzona i najczęściej w czymś głęboko zaczytana. Kocha fantastykę i kulturę Japonii. Z zamiłowaniem tworzy opowiadania i irytuje otaczających ją ludzi. Oprócz bloga (przez zupełny przypadek) prowadzi portale PapieroweMotyle, DuzeKa oraz Secretum. Ps. Nie zapomnij zostawić swojego linka w komentarzu, żebym również mogła odwiedzić Twoją stronę!

Leave a comment

Ostatnie Recenzje

Ten pierwszy ostatni dzień – Adam Silvera

Dobble

Kasane ♥ TOMY #05 – #07

Not Cinderella’s Type

Najpopularniejsze Opowiadania


 • Muzyka Duszy

  Muzyka Duszy

  Królestwo Hanaji Dannae wtuliła twarz w dłonie cicho łkając. Złote włosy, które sięgały jej niemal bioder, falistą kaskadą opadały teraz na skuloną postać, niczym kurtyna …Czytaj dalej »
 • Deja Vu

  Deja Vu

  Rozdział I Czuł jej strach. Wiedział, że to jego się bała. Dobrze. Tak właśnie powinno być. Siedziała na otomanie, w białej, sięgającej ziemi, koszuli nocnej. …Czytaj dalej »
 • Kropla Łez

  Kropla Łez

  Siedziałam skulona na podłodze, w rogu pokoju. Plecami opierałam się o zimną ścianę. Czułam się tak cholernie samotna, jak nigdy dotąd. Przez całe swoje życie …Czytaj dalej »
 • Córka Demona

  Córka Demona

  Gabriela nie bawiła się dobrze. Wieczór okazał się kompletną porażką. Jarek z którym tutaj przyszła pewnie teraz wymiotował gdzieś w kącie. Czemu właściwie się z …Czytaj dalej »
 • Pieśń Księżyca

  Pieśń Księżyca

  Na niebie jasno świeciło słońce. Nie zasnuwały go żadne chmury, dzięki czemu widać było aż pięć z siedmiu księżyców Dareshi. Niewielu śmiałków zapuszczało się tak …Czytaj dalej »
 • Akademia

  Akademia

  Nie miałam ochoty tu być. Nigdy nie chciałam znaleźć się w tej szkole, ale mój ojciec miał na ten temat inne zdanie. Akademia wojskowa, według …Czytaj dalej »
 • Jak w Bajce

  Jak w Bajce

  Stałam przed budynkiem mojej nowej szkoły. Był środek marca, a ja dopiero teraz miałam zacząć drugi semestr. Liceum imienia świętego Franciszka samo w sobie nie …Czytaj dalej »