Królestwo ze szkła – Valentina Fast

Date
lut, 12, 2018

Moje ulubione baśnie z dzieciństwa to „Piękna i Bestia” oraz „Kopciuszek”. Nic więc dziwnego, że skusił mnie tytuł spod pióra Valentiny Fast „Królestwo ze szkła”. Sięgając po książkę, liczyłam na piękne stroje, baśniowy pałac i reality show na miarę tego przedstawionego w „Rywalkach” Kiery Cass czy nawet w „Fobosie” spod pióra Victora Dixena. Co jednak tak naprawdę znaleźć można na stronach serii „Royal”?

Pewien przerażony wizją wojen naukowiec postanowił wybudować państwo okryte szklaną kopułą. Gdy w końcu udało mu się osiągnąć cel, Ziemię pochłonęła wojna nuklearna, a mieszkańcy cudownego Królestwa Viterry okazali się jednymi z nielicznych ocalałych. Mijały lata, a oni wciąż żyli w szczęściu i dobrobycie, zajmując się swoimi własnymi sprawami i licząc, że tak zostanie już zawsze.

W życiu nastoletniej Tatiany nie dzieje się nic szczególnego. Marzy wyłącznie o tym, by wyprowadzić się od ciotki-dyktatorki i zamieszkać ze starszą siostrą oraz jej mężem, u którego mogłaby się szkolić na przyszłą jubilerkę. Pewnego dnia wreszcie nadarza się okazja. Ciotka obiecuje, że jeżeli Tatiana weźmie udział w eliminacjach, które mają za zadanie wyłonić przyszłą żonę dla księcia, będzie mogła zamieszkać razem z siostrą i robić to, o czym od dawna już marzy. Dziewczyna nie zamierza zmarnować takiej okazji, pech jednak chciał, że udało jej się pokonać pierwszy etap i wyrusza w podróż do pałacu, by tam zmierzyć się z pozostałymi szczęściarkami.

Do książki podchodziłam bardzo entuzjastycznie (ostatecznie jestem ogromną wielbicielką lekkich młodzieżówek). Po lekturze jednak pozostały mi nieco mieszane uczucia. Z jednej strony „Królestwo ze szkła” czyta się bardzo przyjemnie, akcja powieści wciąga, a świat przedstawiony został w wielu, przyjemnych i urozmaiconych barwach. Z drugiej jednak sam realizm powieści jest mocno naciągany, a założenia bardzo infantylne. Tak samo zresztą, jak i główna bohaterka, która nie może zdecydować się, na czym tak naprawdę jej zależy. Tatianę jednak bardzo łatwo można usprawiedliwić – ostatecznie to nastolatka i jako taka ma prawo zachowywać się od czasu do czasu głupio i nie mieć pojęcia, czego pragnie od życia. Braku wiarygodności założeń fabularnych niestety usprawiedliwić się nie da.

Odnoszę wrażenie, że dziewczyny w wieku 12-16 lat książką będą zachwycone. Starsze czytelniczki, które liczyły na powieść postapokaliptyczną, a nie jedynie o naiwnej miłości, będą musiały uzbroić się w cierpliwość i dać szansę kolejnym tomom. Osobiście zamierzam właśnie tak zrobić. Mam nadzieję, że Valentina Fast rozbudowała nie tylko baśniowe eliminacje, ale również swoją wizję, bądź co bądź, niecodziennego świata. Mam ochotę bliżej poznać fascynujące i oryginalnie przedstawione Królestwo Viterry.

Dziękuję!

Vicky

Trochę nieśmiała, zawsze odrobinę rozkojarzona i najczęściej w czymś głęboko zaczytana. Kocha fantastykę i kulturę Japonii. Z zamiłowaniem tworzy opowiadania i irytuje otaczających ją ludzi. Oprócz bloga (przez zupełny przypadek) prowadzi portale PapieroweMotyle, DuzeKa oraz Secretum. Ps. Nie zapomnij zostawić swojego linka w komentarzu, żebym również mogła odwiedzić Twoją stronę!

6 komentarzy

 1. Odpowiedz

  Zakładka do Przyszłości

  15 lutego 2018

  Także jestem po lekturze tego tomu i już sprawdzałam, czy zostały już napisane kolejne. To taka lekka antyutopia, w której mroczniejsze wątki jeszcze nie zostały przedstawione – tak mi zapowiadał prolog 🙂 Dlatego będę wyczekiwać kolejnych tomów. Pozdrawiam!

 2. Odpowiedz

  Magdalena Bur

  18 lutego 2018

  No cóż… chyba jestem za duża na tę powieść. Muszę jednak powiedzieć, że okładka jest piękna.

 3. Odpowiedz

  Paula

  18 lutego 2018

  Lubię post-apokaliptyczne klimaty, ale “baśniowość” tej książki mnie nie za bardzo przekonuje. 😉

 4. Odpowiedz

  Justyna

  18 lutego 2018

  Piękna i bestia najlepsza <3

 5. Odpowiedz

  Magda

  18 lutego 2018

  Państwo okryte szklaną kopuła to nawet brzmi dosyć ciekawie. Skojarzyło mi się trochę z Igrzyskami śmierci albo Opowieściami podręcznej, ale jak widać autor poszedł w bardziej infantylną/koniunkturalną stronę.

 6. Odpowiedz

  Olka

  18 lutego 2018

  Rzeczywiście z opisu książki wynika, że dziewczynki będą tą lekturą zachwycone 😉

Leave a comment

Najnowsze Patronaty


 • nevermore
 • Fragile Heart
 • Wiedźmy Kijowa

Ostatnie Recenzje

Największy blef to jedna z najbardziej udanych książek o pokerze

Dobble

Yuri to moja praca! ♥ TOMY #01 – #02

Not Cinderella’s Type

Najpopularniejsze Opowiadania


 • Akademia

  Akademia

  Nie miałam ochoty tu być. Nigdy nie chciałam znaleźć się w tej szkole, ale mój ojciec miał na ten temat inne zdanie. Akademia wojskowa, według …Czytaj dalej »
 • Kropla Łez

  Kropla Łez

  Siedziałam skulona na podłodze, w rogu pokoju. Plecami opierałam się o zimną ścianę. Czułam się tak cholernie samotna, jak nigdy dotąd. Przez całe swoje życie …Czytaj dalej »
 • Jak w Bajce

  Jak w Bajce

  Stałam przed budynkiem mojej nowej szkoły. Był środek marca, a ja dopiero teraz miałam zacząć drugi semestr. Liceum imienia świętego Franciszka samo w sobie nie …Czytaj dalej »
 • Broken Visions

  Broken Visions

  Zbliżała się wiosna, czas kwitnących wiśni, ale w tym roku było wyjątkowo chłodno i deszczowo. Sayuri odnosiła wrażenie, że to najgorszy dzień jej życia. Właściwie, …Czytaj dalej »
 • Black & White

  Black & White

  Nastały ciężkie czasy. Z powodu globalnego ochłodzenia, które rozpoczęło się około 2030 roku ludzie zaczęli głodować. Na Ziemi wyczerpało się większość źródeł energii. W 2045 …Czytaj dalej »
 • Pieśń Księżyca

  Pieśń Księżyca

  Na niebie jasno świeciło słońce. Nie zasnuwały go żadne chmury, dzięki czemu widać było aż pięć z siedmiu księżyców Dareshi. Niewielu śmiałków zapuszczało się tak …Czytaj dalej »
 • Muzyka Duszy

  Muzyka Duszy

  Królestwo Hanaji Dannae wtuliła twarz w dłonie cicho łkając. Złote włosy, które sięgały jej niemal bioder, falistą kaskadą opadały teraz na skuloną postać, niczym kurtyna …Czytaj dalej »