Kometa nad Doliną Muminków – Tove Janson

Date
lip, 13, 2014

2001_kometa_nad_dolina_muminkowCzy ktokolwiek nie zna opowieści z Doliny Muminków? Ten rok jest dla nich wyjątkowy – 16 sierpnia mija setna rocznica urodzin Tove Janson. Wydawnictwo Nasza Księgarnia przygotowało z tej okazji specjalną edycję wszystkich dziewięciu tomów opowieści o Muminkach. Ładne wydania w twardych oprawach, bogato zdobione grafikami. Edycja tekstu, tłumaczenie – wszystko zostało dopracowane w najdrobniejszych nawet szczegółach.

Muminki to stworzonka dość dziwne. Są trollami, przypominającymi nieco hipcie, tylko że takie chodzące na dwóch nogach. Zamieszkują pewną tajemniczą, fińską dolinę. Mają swoją bogatą bibliografię. Pierwszy tom ich przygód – “Małe trolle i duża powódź” – ukazał się w 1945 r. (jego pierwsza wersja była gotowa podobno już zimą 1939 r.). Potem były kolejne: “Kometa nad Doliną Muminków” (1946 r.), “W Dolinie Muminków” (1948 r.), “Pamiętniki Tatusia Muminka” (1950 r.), “Lato Muminków” (1954 r.), “Zima Muminków” (1957 r.), “Opowiadania z Doliny Muminków” (1962 r.), “Tatuś Muminka i morze” (1965 r.) i “Dolina Muminków w listopadzie” (1980 r.).

W każdym tomie rodzinę Muminków spotyka jakieś nieszczęście, są ofiarami przeróżnych katastrof, z którymi jakoś muszą sobie poradzić. Książka “Kometa nad Doliną Muminków” również nie odbiega w tym wypadku od normy. Jest to tom drugi i opowiada historię o nadejściu wielkiej komety, która zakłóca spokojne życie w Dolinie Muminków. Mali bohaterowie wyruszają do obserwatorium w Górach Samotnych. Po raz pierwszy pojawiają się tu Włóczykij, Panna Migotka, Migotek, Paszczak i Piżmowiec, którzy towarzyszyli będą Muminkom przez wszystkie kolejne części.

Jest to część, która jako anime została zekranizowana w formie filmu pełnometrażowego. Choć Muminki ekranizacji doczekały się naprawdę wielu, to jednak większość z nich to odbiegające od fabuły, kreskówkowe seriale. Wielokrotnie spotkałam się z opinią, że z powodu rysowanych bajek całe pokolenia odczuwają niechęć do tych sympatycznych stworzonek. Japończycy jednak jak zwykle zaskakują i mają swoje własne podejście do interpretacji tej klasycznej opowieści.

Piękną, wydaną przez Naszą Księgarnię serię warto mieć na swojej półce. To literatura obowiązkowa, taka, którą każdy powinien mieć w swoim domu. Nie tylko dzieci powinny się z nią zapoznać. Opowieści z Doliny Muminków to nie piękne, tęczowe historie. To realistyczne opisy problemów, z którymi wszystkie rodziny muszą sobie radzić – choć ujęte oczywiście na swój niezwykły, fantastyczny sposób.

Za egzemplarz recenzencki serdecznie dziękuję wydawnictwu Nasza Księgarnia

logo nasza ksiegarnia

Vicky

Trochę nieśmiała, zawsze odrobinę rozkojarzona i najczęściej w czymś głęboko zaczytana. Kocha fantastykę i kulturę Japonii. Z zamiłowaniem tworzy opowiadania i irytuje otaczających ją ludzi. Oprócz bloga (przez zupełny przypadek) prowadzi portale PapieroweMotyle, DuzeKa oraz Secretum. Ps. Zostaw mi swój link w komentarzu, żebym również mogła odwiedzić Twoją stronę!

0 Comments

 1. Odpowiedz

  kasjeusz

  14 lipca 2014

  Ojej, będzie specjalna edycja? Może to i dobrze, że nigdy nie udało mi się skompletować mojej ukochanej serii w antykwariatach, może teraz kupię całość w ładnym wydaniu. Oby tylko cena była przystępna…

  • Odpowiedz

   Vicky

   14 lipca 2014

   Nawet już jest, nie tylko będzie 😉 19,90 za tom, razem wszystko taniej ma NK

 2. Odpowiedz

  giera

  14 lipca 2014

  w tym roku, jesienią, czeka nas jeszcze niespodzianka: pierwszy tom “Muminki. Komiksy zebrane Tove Janss”.on

 3. Odpowiedz

  Marpleous

  13 lipca 2014

  Wspomnienia wracają, pamiętam jak tata Muminków czytał mi i mojemu młodszemu bratu przed snem. Cudowne książki! 🙂
  shelf-of-books.blogspot.com

 4. Odpowiedz

  Dwojra

  13 lipca 2014

  Kocham miłością bezgraniczną 🙂 miminki są przepiękne, a to wydanie rzeczywiście robi wrażenie 🙂

Leave a comment

Ostatnie Recenzje

Bądź tak po prostu – Ewelina Dobosz

Everdell 

Odrodzona jako czarny charakter w grze Otome ♥ TOMY #08 – #09

Moje szczęśliwe małżeństwo

Najpopularniejsze Artykuły