Kometa nad Doliną Muminków – Tove Janson

Date
lip, 13, 2014

2001_kometa_nad_dolina_muminkowCzy ktokolwiek nie zna opowieści z Doliny Muminków? Ten rok jest dla nich wyjątkowy – 16 sierpnia mija setna rocznica urodzin Tove Janson. Wydawnictwo Nasza Księgarnia przygotowało z tej okazji specjalną edycję wszystkich dziewięciu tomów opowieści o Muminkach. Ładne wydania w twardych oprawach, bogato zdobione grafikami. Edycja tekstu, tłumaczenie – wszystko zostało dopracowane w najdrobniejszych nawet szczegółach.

Muminki to stworzonka dość dziwne. Są trollami, przypominającymi nieco hipcie, tylko że takie chodzące na dwóch nogach. Zamieszkują pewną tajemniczą, fińską dolinę. Mają swoją bogatą bibliografię. Pierwszy tom ich przygód – “Małe trolle i duża powódź” – ukazał się w 1945 r. (jego pierwsza wersja była gotowa podobno już zimą 1939 r.). Potem były kolejne: “Kometa nad Doliną Muminków” (1946 r.), “W Dolinie Muminków” (1948 r.), “Pamiętniki Tatusia Muminka” (1950 r.), “Lato Muminków” (1954 r.), “Zima Muminków” (1957 r.), “Opowiadania z Doliny Muminków” (1962 r.), “Tatuś Muminka i morze” (1965 r.) i “Dolina Muminków w listopadzie” (1980 r.).

W każdym tomie rodzinę Muminków spotyka jakieś nieszczęście, są ofiarami przeróżnych katastrof, z którymi jakoś muszą sobie poradzić. Książka “Kometa nad Doliną Muminków” również nie odbiega w tym wypadku od normy. Jest to tom drugi i opowiada historię o nadejściu wielkiej komety, która zakłóca spokojne życie w Dolinie Muminków. Mali bohaterowie wyruszają do obserwatorium w Górach Samotnych. Po raz pierwszy pojawiają się tu Włóczykij, Panna Migotka, Migotek, Paszczak i Piżmowiec, którzy towarzyszyli będą Muminkom przez wszystkie kolejne części.

Jest to część, która jako anime została zekranizowana w formie filmu pełnometrażowego. Choć Muminki ekranizacji doczekały się naprawdę wielu, to jednak większość z nich to odbiegające od fabuły, kreskówkowe seriale. Wielokrotnie spotkałam się z opinią, że z powodu rysowanych bajek całe pokolenia odczuwają niechęć do tych sympatycznych stworzonek. Japończycy jednak jak zwykle zaskakują i mają swoje własne podejście do interpretacji tej klasycznej opowieści.

Piękną, wydaną przez Naszą Księgarnię serię warto mieć na swojej półce. To literatura obowiązkowa, taka, którą każdy powinien mieć w swoim domu. Nie tylko dzieci powinny się z nią zapoznać. Opowieści z Doliny Muminków to nie piękne, tęczowe historie. To realistyczne opisy problemów, z którymi wszystkie rodziny muszą sobie radzić – choć ujęte oczywiście na swój niezwykły, fantastyczny sposób.

Za egzemplarz recenzencki serdecznie dziękuję wydawnictwu Nasza Księgarnia

logo nasza ksiegarnia

Vicky

Trochę nieśmiała, zawsze odrobinę rozkojarzona i najczęściej w czymś głęboko zaczytana. Kocha fantastykę i kulturę Japonii. Z zamiłowaniem tworzy opowiadania i irytuje otaczających ją ludzi. Oprócz bloga (przez zupełny przypadek) prowadzi portale PapieroweMotyle, DuzeKa oraz Secretum. Ps. Nie zapomnij zostawić swojego linka w komentarzu, żebym również mogła odwiedzić Twoją stronę!

0 Comments

 1. Odpowiedz

  Dwojra

  13 lipca 2014

  Kocham miłością bezgraniczną 🙂 miminki są przepiękne, a to wydanie rzeczywiście robi wrażenie 🙂

 2. Odpowiedz

  Marpleous

  13 lipca 2014

  Wspomnienia wracają, pamiętam jak tata Muminków czytał mi i mojemu młodszemu bratu przed snem. Cudowne książki! 🙂
  shelf-of-books.blogspot.com

 3. Odpowiedz

  giera

  14 lipca 2014

  w tym roku, jesienią, czeka nas jeszcze niespodzianka: pierwszy tom “Muminki. Komiksy zebrane Tove Janss”.on

 4. Odpowiedz

  kasjeusz

  14 lipca 2014

  Ojej, będzie specjalna edycja? Może to i dobrze, że nigdy nie udało mi się skompletować mojej ukochanej serii w antykwariatach, może teraz kupię całość w ładnym wydaniu. Oby tylko cena była przystępna…

  • Odpowiedz

   Vicky

   14 lipca 2014

   Nawet już jest, nie tylko będzie 😉 19,90 za tom, razem wszystko taniej ma NK

Leave a comment

Ostatnie Recenzje

Bałtyk, przewodnik dla dużych i małych

Dobble

Kasane ♥ TOMY #05 – #07

Not Cinderella’s Type

Najpopularniejsze Opowiadania


 • Kropla Łez

  Kropla Łez

  Siedziałam skulona na podłodze, w rogu pokoju. Plecami opierałam się o zimną ścianę. Czułam się tak cholernie samotna, jak nigdy dotąd. Przez całe swoje życie …Czytaj dalej »
 • Pieśń Księżyca

  Pieśń Księżyca

  Na niebie jasno świeciło słońce. Nie zasnuwały go żadne chmury, dzięki czemu widać było aż pięć z siedmiu księżyców Dareshi. Niewielu śmiałków zapuszczało się tak …Czytaj dalej »
 • Akademia

  Akademia

  Nie miałam ochoty tu być. Nigdy nie chciałam znaleźć się w tej szkole, ale mój ojciec miał na ten temat inne zdanie. Akademia wojskowa, według …Czytaj dalej »
 • Deja Vu

  Deja Vu

  Rozdział I Czuł jej strach. Wiedział, że to jego się bała. Dobrze. Tak właśnie powinno być. Siedziała na otomanie, w białej, sięgającej ziemi, koszuli nocnej. …Czytaj dalej »
 • Córka Demona

  Córka Demona

  Gabriela nie bawiła się dobrze. Wieczór okazał się kompletną porażką. Jarek z którym tutaj przyszła pewnie teraz wymiotował gdzieś w kącie. Czemu właściwie się z …Czytaj dalej »
 • Muzyka Duszy

  Muzyka Duszy

  Królestwo Hanaji Dannae wtuliła twarz w dłonie cicho łkając. Złote włosy, które sięgały jej niemal bioder, falistą kaskadą opadały teraz na skuloną postać, niczym kurtyna …Czytaj dalej »
 • Jak w Bajce

  Jak w Bajce

  Stałam przed budynkiem mojej nowej szkoły. Był środek marca, a ja dopiero teraz miałam zacząć drugi semestr. Liceum imienia świętego Franciszka samo w sobie nie …Czytaj dalej »