Jesień motyli – Andrea Portes

Date
lis, 28, 2016

jesien_motyli-harpercollins-ebook-cov„Jesień motyli” to pięknie brzmiący tytuł, a książka została odziana w niezwykłą, adekwatną do tytułu, delikatną szatę graficzną. Czy jednak tam samo urokliwa i tajemnicza będzie jej zawartość?

Willa nie jest zadowolona z życia, które jej się trafiło. Dziewczyna posiada kochającego, opiekuńczego ojca, ale jej matka jest znaną, cenioną ekonomistką, której kariera rozkwitła, a ona sama zupełnie zapomniała o córce. Rodzice się rozstali, a ona z własnego wyboru została z tatą. W szkole pewnego dnia postanowiła stanąć w obronie wyśmiewanego kolegi, przez co sama otrzymała etykietkę dziwadła. I chociaż lubi opiekować się swoimi nowymi przyjaciółmi, to jednak nie potrafi być szczęśliwa. Ma plan, którego realizację wyobraża sobie na setki różnych sposobów. Dziewczyna postanawia skończyć ze sobą by nareszcie, ostatecznie uciec od własnego, niewygodnego życia.

Gdy za sprawą mamy trafia do elitarnej szkoły dla bogatych dziewcząt, Willa spodziewa się, że będzie tylko gorzej. Tam jednak spotyka Remy – dziewczynę, o nonszelandzkim sposobie bycia, którą wszyscy podziwiają z daleka, ale nikt nie jest w stanie do niej dotrzeć. Willa popada w obsesje i jest gotowa na wszystko, by tylko się do niej zbliżyć. Gdy wreszcie jej się uda, jaki wpływ na dziewczynę będzie miała nowa, niezwykła przyjaciółka?

Powieść prowadzona jest w narracji pierwszoosobowej, ale raczej w formie pamiętnika, w którym główna bohaterka opowiada co się wydarzy. Chociaż może „pamiętnik” to złe określenie. Willa, w czasie teraźniejszym, zdaje relację ze swojego życia. Niestety czyni to w okropnie irytujący sposób, zwracając się bezpośrednio do czytelników, jakby byli jej rówieśnikami. Przez ten zabieg książka raczej nie nadaje się dla osób nieco starszych, które po prostu lubią czytać młodzieżówki.

Książka porusza wiele ciekawych, dotyczących dojrzewania tematów, wydaje mi się jednak, że jej głównym przesłaniem są relacje z rodzicami i to jaki mogą mieć wpływ na ich dorastające pociechy. Willa, mimo uporu, nie potrafi przełamać tych barier i pójść własną drogą, a to sprawia, że czuje się nieszczęśliwa. Opuszczone dzieci to nie tylko te, które wychowywały się w domu dziecka, to również takie, których rodzice kompletnie się nimi nie interesują, a one zrobią wszystko, by ściągnąć na siebie siebie ich uwagę.

„Jesień motyli” to ciekawa i mądra lektura, ale z powodu narracji kompletnie nie przypadła mi do gustu. Myślę jednak, że wielu czytelników nie zwróci na nią uwagi lub wręcz będzie ona dla nich pozytywnym elementem powieści. Książkę polecam w szczególności młodym ludziom, zwłaszcza tym, którzy czują się w jakiś sposób porzuceni czy niedoceniani.

Dziękuję!

BookMaster.com.pl

Książka Jesień Motyli

Książka Jesień Motyli
Jak powstrzymać od latania kogoś, kto ma skrzydła…? Willa Parker, sześćset czterdziesta szósta mieszkanka małego miasteczka w stanie Iowa, wkrótce ma rozpocząć nowy rozdział życia. Sławna matka, kierując się własnymi ambicjami, postanowiła wysłać ją…

 

Vicky

Trochę nieśmiała, zawsze odrobinę rozkojarzona i najczęściej w czymś głęboko zaczytana. Kocha fantastykę i kulturę Japonii. Z zamiłowaniem tworzy opowiadania i irytuje otaczających ją ludzi. Oprócz bloga (przez zupełny przypadek) prowadzi portale PapieroweMotyle, DuzeKa oraz Secretum. Ps. Nie zapomnij zostawić swojego linka w komentarzu, żebym również mogła odwiedzić Twoją stronę!

8 komentarzy

 1. Odpowiedz

  Izabela

  29 listopada 2016

  Okładka przepiękna, bije z niej magia.

 2. Odpowiedz

  Bezbłędna Kosmetyka

  29 listopada 2016

  Tytuł zaciekawił mnie i mimo Twojej opinii chętnie ją przeczytam. ?

 3. Odpowiedz

  wielopokoleniowo

  29 listopada 2016

  hmmm, ciekawe, czy mi przypadłaby do gustu 🙂

 4. Odpowiedz

  Dorota Ka

  1 grudnia 2016

  Z uwagi na ten sposób narracji nie zdecyduje się na nią.

 5. Odpowiedz

  Drusilla

  1 grudnia 2016

  Piękna okładka!

 6. Odpowiedz

  Dannae

  1 grudnia 2016

  Myślę, że mi mogłaby bardziej przypaść do gustu 🙂

 7. Odpowiedz

  Marzenie Literackie

  1 grudnia 2016

  Masz rację, tytuł brzmi przepięknie, a do tego okładka przyciąga spojrzenie 🙂

 8. Odpowiedz

  Bookendorfina Izabela Pycio

  3 grudnia 2016

  Okładka faktycznie przyciąga spojrzenie czytelnika, wyróżnia się. Tytuł podsunę pod uwagę córci, być może skusi się na tę książkę. Pozdrawiam. 🙂

Leave a comment

Najnowsze Patronaty


 • Fragile Heart
 • Wiedźmy Kijowa

Najpopularniejsze Opowiadania


 • Broken Visions

  Broken Visions

  Zbliżała się wiosna, czas kwitnących wiśni, ale w tym roku było wyjątkowo chłodno i deszczowo. Sayuri odnosiła wrażenie, że to najgorszy dzień jej życia. Właściwie, …Czytaj dalej »
 • Deja Vu

  Deja Vu

  Rozdział I Czuł jej strach. Wiedział, że to jego się bała. Dobrze. Tak właśnie powinno być. Siedziała na otomanie, w białej, sięgającej ziemi, koszuli nocnej. …Czytaj dalej »
 • Black & White

  Black & White

  Nastały ciężkie czasy. Z powodu globalnego ochłodzenia, które rozpoczęło się około 2030 roku ludzie zaczęli głodować. Na Ziemi wyczerpało się większość źródeł energii. W 2045 …Czytaj dalej »
 • Kropla Łez

  Kropla Łez

  Siedziałam skulona na podłodze, w rogu pokoju. Plecami opierałam się o zimną ścianę. Czułam się tak cholernie samotna, jak nigdy dotąd. Przez całe swoje życie …Czytaj dalej »
 • Akademia

  Akademia

  Nie miałam ochoty tu być. Nigdy nie chciałam znaleźć się w tej szkole, ale mój ojciec miał na ten temat inne zdanie. Akademia wojskowa, według …Czytaj dalej »
 • Jak w Bajce

  Jak w Bajce

  Stałam przed budynkiem mojej nowej szkoły. Był środek marca, a ja dopiero teraz miałam zacząć drugi semestr. Liceum imienia świętego Franciszka samo w sobie nie …Czytaj dalej »
 • Pieśń Księżyca

  Pieśń Księżyca

  Na niebie jasno świeciło słońce. Nie zasnuwały go żadne chmury, dzięki czemu widać było aż pięć z siedmiu księżyców Dareshi. Niewielu śmiałków zapuszczało się tak …Czytaj dalej »