Jane Austen dla młodych dam

Date
cze, 16, 2021

Jane Austen dla młodych dam

Od jakiegoś czasu nakładem wydawnictwa Tandem ukazuje się seria klasyki dla młodszych czytelników. W ten sposób wydane zostały między innymi znane na całym świecie powieści Jane Austen. Niedawno w moje ręce trafiły tytuły: „Duma i uprzedzenie”, „Emma”, „Rozważna i romantyczna”, „Opactwo Northanger”. Czy takie uproszczone adaptacje przypadły mi do gustu?

Co znajduje się w książkach?

„Jane Austen dla młodych dam” to ujęte w prostych słowach streszczenia powieści pisarki. Książeczki mają twarde oprawy i wiele przyjaznych, czarnobiałych ilustracji. Catherine, która chce przeżyć przygody, niczym bohaterki jej ulubionych książek. Elizabeth powoli przekonująca się do wpatrzonego w nią pana Darcy’ego. Emma, która nie rozumie swoich własnych uczuć. Elinor i Marianne, siostry mające zupełnie inne spojrzenia na miłość. To seria klasycznych powieści autorstwa Jane Austen, ujęta w taki sposób, by dotrzeć do najmłodszych czytelników. 

Moja opinia i przemyślenia

Książki mają twarde oprawy i śliczne, ilustrowane wydania. Cała seria idealnie do siebie pasuje. Publikacje są jednak typowymi streszczeniami i niestety niczym więcej. Jeżeli chcemy, by nasze dzieci poznały przebieg klasycznych historii, zanim do nich dorosną, to będzie to dobry wybór. Moim zdaniem jednak w powieściach Jane Austen ważniejsze od samej fabuły są walory historyczne, społeczne i kulturowe. W streszczeniach jednak w ogóle ich nie widać. Znacznie lepiej oddadzą je nawet ekranizacje zrealizowane na podstawie powieści. Nie zrozumcie mnie źle. Pomysł na przygotowanie takiej serii był z pewnością dobry. Po prostu zabrakło w jego realizacji klimatu albo chociaż dodatkowego humoru, który sprawiłby, że najmłodsi znacznie chętniej by czytali dany tytuł. 

Podsumowanie

„Jane Austen dla młodych dam” to seria publikacji, które w przystępnych słowach streszczają klasyczne powieści pisarki. Pomysł na takie wydania uważam za bardzo dobry, sądzę jednak, że tym razem zabrakło w nim paru elementów. Nie mają ani klimatu, który odpowiadałby klasyce, ani dodatków, które przyciągnęłyby młodszych czytelników. Książeczki będą odpowiednie, jeśli chcemy, by nasze pociechy poznały opowiedziane w nich historie, zanim jeszcze dorosną do lektury oryginału. Moim zdaniem jednak jest cała masa doskonałych książek dla dzieci, idealnie dobranych do ich wieku i w tym przypadku, będzie to po prostu lekka strata czasu. Po powieści Jane Austen natomiast mam nadzieję, że moje córki sięgną po prostu, gdy już do nich dorosną.   

Dziękuję!

Przeczytaj również:

Kotolotki – Ursula K. Le Guin 

Vicky

Trochę nieśmiała, zawsze odrobinę rozkojarzona i najczęściej w czymś głęboko zaczytana. Kocha fantastykę i kulturę Japonii. Z zamiłowaniem tworzy opowiadania i irytuje otaczających ją ludzi. Oprócz bloga (przez zupełny przypadek) prowadzi portale PapieroweMotyle, DuzeKa oraz Secretum. Ps. Zostaw mi swój link w komentarzu, żebym również mogła odwiedzić Twoją stronę!

10 komentarzy

 1. Odpowiedz

  Recenzje Kiti

  5 lipca 2021

  Miałam okazję zapoznać się z wszystkimi wydanymi do tej pory w Polsce i jestem zachwycona.

 2. Odpowiedz

  zaczytanamarzycielka8

  23 czerwca 2021

  To będzie fajny sposób, żeby zachęcić młode dziewczynki do klasyki 😉

 3. Odpowiedz

  Aleksandra NS

  22 czerwca 2021

  Uwielbiam te książki. Super wydanie. Idealne na prezent dla młodej dziewczynki. Ogólnie to wydawnictwo ma fajne książki 🙂

 4. Odpowiedz

  Irena Bujak

  22 czerwca 2021

  Przede mną jeszcze ta seria, ale jestem jej ogromnie ciekawa. Może mnie przekonają do oryginałów. 😉

 5. Odpowiedz

  Bookendorfina Izabela Pycio

  21 czerwca 2021

  Sympatycznie spędziłam czas z moją młodziutką współtowarzyszką czytania przy dwóch pierwszych tomach serii, liczę, że pozostałe szybko do mnie dotrą. 🙂

 6. Odpowiedz

  Koralina

  20 czerwca 2021

  ta wersja naprawdę bardzo mnie kusi, więc w końcu musze sięgnąć 🙂

 7. Odpowiedz

  Justyna

  20 czerwca 2021

  Są nie przepadam za taką tematyką książek, jednak jestem przekonana ze mojej córce by się spodobały

 8. Odpowiedz

  Anszpi

  20 czerwca 2021

  Ta seria była by idealna do biblioteczki mojej córki. Może ją zamówię, na wakacjach będzie dużo czasu na czytanie

 9. Odpowiedz

  Aga

  20 czerwca 2021

  Bardzo podoba mi się ta seria, niektóre powieści poznałam dopiero dzięki niej, inne już znałam i sobie przypomniałam

 10. Odpowiedz

  Pojedztam.pl

  20 czerwca 2021

  Z przyjemnością zagłębiłam się w lekturę tych tomów, z chęcią zapoznam się też z oryginałem.

Leave a comment

Ostatnie Recenzje

Hate Mail – Donna Marchetti

Rykowisko – gra karciana od Muduko

Losy innego świata zależą od korposzczura #01

Moje szczęśliwe małżeństwo

Najpopularniejsze Artykuły